Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Veganstvo - B12 - naše iskustvo
Prethodna  1, 2, 3

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.2.2012. čet. 01:20    Naslov: Citiraj i odgovori

‘I didn’t know how bad I was feeling until I started feeling better.’ That is what my patients tell me every day.

Ovo je živa istina!

www.drhyman.com/an-introduction-to-ultrawellness-161/
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
sunceko

PostPostano: 24.11.2012. sub. 02:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Vrlo sam iznenađena što sam naišla na ovu temu. Često sam razmišljala da je kod mene veganstvo izazvalo određene probleme, ali nigdje nisam naišla na slična iskustva, tako da sam jedno vrijeme krivila i neki splet okolnosti.

Moji problemi su bili fizičke, psihičke i mentalne prirode. Fizički sam se osjećala vrlo energično, poletno, ali se javio problem s mišićima. Ne znam točno objasniti, nisam posjećivala liječnika, ali nakon jednog velikog grča u nozi uslijedila je neprestana slabost, bol u mišiću, za što mi je trebalo doslovno par godina da se u potpunosti oporavim. Jednostavno, osjećaj da mišić propada. U tom trenu, naravno, nisam ništa povezivala s prehranom, mislila sam da sam nešto istegnula kod trčanja. Ipak, zbog dugotrajnosti i tog neugodnog osjećaja, pretpostavljam da se nije moglo raditi o običnom istezanju. Svejedno, ovaj problem bio je nekako najmanji. Puno su mi teže pala vrlo teška psihička stanja, promjene raspoloženja, depresija... Također, brzo sam se mentalno umarala, pamćenje je bilo vrlo slabo, velike teškoće kod učenja i koncentracije... I da, opadanje kose.

Moram naglasiti da ne iznosim ovo iskustvo s namjerom da prikažem veganstvo u negativnom svjetlu, ako je netko vegan i odlično se osjeća, za mene je to izvrsno, jer sam i sama dalje vegetarijanka (otprilike nekih 8 godina u kojem brojim i taj kraći period veganstva) i isključivo je iz etičkih razloga.

Jako mi je nelagodno govoriti o mome iskustvu s veganstvom, sve se svodi na osjećaj i (subjektivno) povezivanje činjenica nakon određenog perioda vremena, s odmakom.

Ono što je po meni bitno, da bi trebalo slušati svoje tijelo i vjerovati si. Nikad ne stavljati bilo koja znanstvena istraživanja i mišljenja liječnika ispred svoje intuicije i osjećaja.

Danas, što se tiče prehrane, vrlo sam otvorena. Osobno, nikad se ne bih mogla natjerati jesti meso (osim ribe, i to jedino koja nije iz uzgojilišta), doslovno se moram siliti jesti jaja (čitajući jedan komentar da se nekih namirnica organizam zasiti pa ih ne možemo jesti, pa ne vjerujem da ću i dalje u tome ustrajati), ali moguće je da je jedina alternativa prirodno.

Nekoliko problema koji se mogu uočiti (i na koje me potaknuo komentar da je utjecaj prehrane na svakog različit) je problem hormonalne neravnoteže. Ne mislim da se samo konracepcijskim pilulama može utjecati na nju, što se najčešće navodi, već je problem daleko kompleksniji, ni ne znamo s kojim sve lijekovima možemo poremetiti taj vrlo osjetljivi balans, npr. lijekovi za astmu i sl, ali to je već druga tema. Ono što želim reći, mislim da bi nam svima bilo bolje kada bi se prirdono liječili i da puno problema dolazi iz medicine. Kada to uzmemo u obzir, i veliki broj različitih hormona, pa samim time i hormonalnih poremećaja, svatko može imati određenu vrstu neravnotežu i ne postoji univerzalno ispravna prehrana, osim da se u potpunosti, ili koliko je to god moguće, izbjegava sve što je umjetno, bilo u prehrani (ovdje bih istaknula margarin i biljno i suncokretovo ulje), i bilo u liječenju.

Možda bi bilo dobro navesti što sam nedavno pročitala, da Eskimi, unatoč debljini i jedenju isključivo mesa, nemaju krvožilnih i sličnih problema, pa se i ovdje svodi sve na to da namirnice koje konzumiramo moraju biti isključivo prirodne da bi bili zdravi, pa tako i meso (ako se već jede), prirodni uzgoj.

Sljedeći problem koji vidim je gluten i njegova sveprisutnost. Tek sam nešto malo počela proučavati o njegovom lošem utjecaju, i vrlo je lako moguće da neki problemi slični nedostatku vitamina b12 mogu imati veze i s njime.

I naravno, tu je vitamin b12. Netko je rekao da se o njemu ne zna puno. Ja nisam ništa detaljno proučavala, ali iz dosadašnjeg iskustva, trebalo bi uzeti u obzir da je vrlo moguće da on nema veliku ulogu, već problemi koji se pripisuju njegovom nedostatku, mogu dolaziti iz prethodnog navedenog - hormonalne neravnoteže, umjetne hrane, dodataka, sve kemije koju svakodnevno unosimo, lijekovi i ostalo, samo što je nekome u interesu govoriti suprotno.

Sad sam u kontradikciji sa svojim uvodom. Smile Ipak, mislim da je dobro iznijeti sve strane, ako ništa, da se bar potakne filozofska rasprava kako je netko rekao, pa svatko samostalno odlučiti za sebe, što mu i kako odgovara kod prehrane, a za to je uvijek bolje čuti što više različitih iskustava, informacija i razmišljanja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.11.2012. sub. 12:22    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobro nam došla i hvala ti što si s nama podijelila svoje iskustvo Smile
Nije lako pisati o teškim stanjima kroz koja smo prolazili ali to je mala cijena ako time možemo nekome pomoći

B12 je neophodan za život ali u vrlo malim količinama pa rezerve u organizmu mogu biti dovoljne za dugi niz godina
Teško možemo povezati uzrok s posljedicom koja se očituje tek nakon desetak godina

Imamo nevjerojatno prilagodljiv probavni sustav koji nam omogućuje da živimo u raznim prehrambenim i klimatskim ekstremima ali
mi smo se razvijali u Africi gdje nam je hrana bila slična hrani današnjih majmuna, 40% voće, 40% zeleno lišće, 20% orašasto, kukci, jaja, meso, ostalo
Danas mislim da etika ne može biti razlog za veganstvo jer također nije etično hraniti sebe i svoje najbliže hranom bez namirnica životinjskog porijekla koje su
očito od uvijek bile dio naše prehrane i u određenom postotku su nužne za naše zdravlje

Etično je učiniti najbolji mogući kompromis, možda ne možemo biti vegani ali možemo poštivati, čuvati i pomagati životinjama
Zdrav odnos spram prehrane može učiniti puno više za životinje od neodrživog veganstva,
znam puno ex vegana i aktivnih članova udruga za zaštitu životinja
Vrijeme je da stvari postavimo na zdrave temelje i nastavimo svi zajedno raditi na dobrobiti svih životinja Smile
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 9.4.2013. uto. 12:25    Naslov: Citiraj i odgovori

Prema ovom članku http://www.vibrancyuk.com/B12.html ispada da mesojedi češće (ili barem jednako učestalo) pate od nedostatka B12.

Tvoj me slučaj podsjetio na jednu frendicu u USA koja je jedno vrijeme bila opsjednuta antioksidantima i kljukala se nenormalnom količinom istih u formi tableta. Uništila je crijevnu floru (faunu?) do te mjere da se morala godinama liječiti od silnih poremećaja koje je time (vitaminima i mineralima) prouzročila. Ni danas, nakon puno godina, nisam siguran da se potpuno oporavila!
Mislim da svaka promjena treba biti postupna kako bi se život koji živi u nama (i o kojem ovisimo) mogao prilagoditi na vrijeme. Šok terapija nikad nije dobra tj. pozitivna. Ili barem rijetko kad je. Moguće je da si ti tako izgubio bakterije koje su ti sintetizirale B12.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.4.2013. uto. 12:57    Naslov: Citiraj i odgovori

Moja prehrana je bila tipična veganska do kulminacije problema i nisam o njoj razmišljao
Sva domaća hrana bez životinjskih namirnica
Nisam konzumirao sojino mlijeko, tofu, seitan, tempeh i bilo kakve zamjene za meso
Voće i povrće jednako ili mrvu više od prosjeka
Zahvaljujući žitaricama, mahunarkama i krumpiru imao sam stabilnih 85kg
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.9.2015. uto. 14:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Stigao mi je dobar nalaz od B12 u krvi!! skace od srece skace od srece skace od srece skace od srece

Vitamin B12 475 ng/L (187 - 883 kao normalno)

Srdelu jedem već nekih 7g. dva puta tjedno kada sam u prilici, nekad nema ribe ( lovostaj ili pun mjesec), nekad nema mene.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 1.9.2015. uto. 15:20    Naslov: Citiraj i odgovori

palac
[Vrh]
Luna

PostPostano: 4.9.2015. pet. 20:03    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Stigao mi je dobar nalaz od B12 u krvi!! skace od srece skace od srece skace od srece skace od srece

Kaj ti nije i prije bio dobar nalaz, ali nisi vjerovao labratoriju? palac
[Vrh]
Luna

PostPostano: 10.12.2015. čet. 14:45    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Vitamin B12 475 ng/L (187 - 883 kao normalno)

Stigao i moj nalaz: 470 pmol/L (referentni interval: 145.0 - 637.0) Mig
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.12.2015. čet. 16:37    Naslov: Citiraj i odgovori

Yeahhhh! Huraaaa
[Vrh]
Dan

PostPostano: 21.7.2016. čet. 10:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Nalazi bi vam bili dobri i da se hranite veganski i uz to uzimate B12 vitamine.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.7.2016. sub. 11:24    Naslov: Citiraj i odgovori

Misliš B12 u tri forme? Zašto bi tu bio kraj?

U vrijeme kada smo mi bili vegani nije bilo takvih tableta ni znanja.
Mi nismo uspjeli, sada je vrijeme na vama mlađima palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.