Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Rajčica

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Pomoćnice
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 29.9.2007. sub. 21:45    Naslov: Rajčica Citiraj i odgovori

Rajčica je slatka poput voća i niskokalorična kako se od povrća i očekuje. Pripada onim namirnicama koje hvale i gurmani i nutricionisti, a još je važnije da se velik broj jela s rajčicom može pripremiti na brzinu. Jednako je fina sirova i u jelima, a iako je podrijetlom s Anda, iako su je prvi uzgojili Azteci, danas je zastupljena u velikom broju nacionalnih kuhinja i skoro da nema proizvoda koji se na tržištu može nabaviti u više verzija: svježa, smrznuta, pelat, koncentrat, kečap, gotove salse (umaci) na sto načina...

U 100 g rajčice ima samo 25 kcal, a osim 97% vode sadrži još i 4% ugljikohidrata i ispod 1% bjelančevina. No, najveća vrijednost rajčice su važni vitamini, minerali i antioksidanti: karoten, provitamin A, likopen (crveni pigment i snažni antioksidant koji štiti od brojnih bolesti i djeluje antikancerogeno), vitamin C, vitamini skupina B, E, i K, kalij, magnezij, kalcij, željezo, bakar, mangan, kobalt, jod, cink, fluor, organske kiseline, pektini...

Kako je željezo iskoristivo uz prisutnost vitamina C, a likopen uz masnoće, sirova rajčica odličan je izvor željeza, dok će za iskoristivost likopena biti potrebni pripremiti je s uljem.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 2.6.2008. pon. 20:38    Naslov: Citiraj i odgovori

jako volim pome ali ovo sto se nudi na pazaru je prestrasno...sve su isto kao s te slike gore + imaju florescentno zelenu sluz oko sjemenki...svih ce nas potrovati...gdje vi kupujete pome? ja sam odustala nakon par neuspjesnih pokusaja da kupim obicnu normalnu pomu placko
kad sam imala svoje pome niti jedna nije imala tu uzasnu zelenu sluz a i sjemencice su bile manje i bilo ih je manje iako su pome bile pozamasne..

P.S. inace list pome je otrovan kao i sjemenke pa ako mozete ne stavljajte ih u salatu ( sjemenke) , zato su nasi stari recepti kod pripreme sase uvijek cijedili pomu kroz sito ili kako se vec zove ona naprava za sasu da bi odstranili koru i sjemenke
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 2.6.2008. pon. 21:30    Naslov: Citiraj i odgovori

Danas sam gledao paradajz u Metrou..plastika plastika
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 7.3.2010. ned. 15:56    Naslov: Citiraj i odgovori

Joj da, čista plastika, nema nikakve veze s pravom rajčicom Sad Ja zato tu rajčicu niti ne kupujem, jedem rajčicu samo dok ju imam na vrtu Smile
A polako se može početi sijati u čašice...baš nešto planiram sjetvu rajčice za drugi tjedan...sitna koktel mi se sama zasijava po vrtu, a nabavila sam neke egzotične vrste uz one koje imam (evergreen, lime, black plum, žuta kruškica..), a i naravno divne starinske sorte ogormnih plodova... plese
[Vrh]
floraifauna

PostPostano: 15.3.2010. pon. 15:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Ako netko treba imam domaćeg sjemena velike krupne rajčice. Dao mi je stric koji ima svoje sjeme 20-tak godina.
[Vrh]
shasha

PostPostano: 4.4.2010. ned. 15:53    Naslov: Citiraj i odgovori

smijeh1 smijeh1 (to ti je Silvek,za paradajz tvoj,prošlogodišnji)
SOS za TM Very Happy
Nego,kak ide ove godine?Moj je krasan,već mu kroz teglicu(onu humusnu)korjenje izlazi van.
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 4.4.2010. ned. 20:53    Naslov: Citiraj i odgovori

Ma bilo ga je nakraju, samo ne puno, grr plamenjača Embarassed smijeh1
Ma dobro napreduje, posijala sam sve i svašta i raste lagano Very Happy
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 31.7.2011. ned. 22:06    Naslov: Citiraj i odgovori

Može li se rajčica uzgajati bez štapa uz koji bi se vezala, i je li to praktično? Zašto se tikvice, krastavci, dinje, lubenice i mnogo drugo povrće pušta da puzi po zemlji a rajčica se veže uz štap? Pretpostavljam da plod trune u kontaktu sa zemljom, ali ako slama pomaže kod jagode, može li se onda i rajčica pustiti da puzi po slami?

Pitam ne zato jer mi je teško naći štapove ili zato jer mi se ne da vezati rajčicu, nego tražim pokrivače tla u šumskom vrtu. Sadio bih mix povrća čim gušće da pokrijem tlo, a rajčica mi izgleda baš kao biljka koju se na silu pokušava podignuti, a ona bi puzala.
[Vrh]
Marijanči

PostPostano: 1.8.2011. pon. 23:21    Naslov: Citiraj i odgovori

Manasobu Fukuoka je u svojoj knjizi napisao da je on pustio rajčice da polegnu na tlo, ali je stavio podlogu , tj. malčirao sa slamom

ja sam tražila sjeme rajčica, iz organskog uzgoja
i naletjela sam na stranicu gdje je bio i popis sorti
preko 700 vrsta Shocked
[Vrh]
smadzar

PostPostano: 23.10.2011. ned. 12:30    Naslov: EKO HUJIĆ Citiraj i odgovori

Sva pitanja oko uzgoja račjice organskim putem slobodno postavite i na www.eko-hujic.hr
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.10.2011. ned. 13:26    Naslov: Re: EKO HUJIĆ Citiraj i odgovori

smadzar je napisao/la:
Sva pitanja oko uzgoja račjice organskim putem slobodno postavite i na www.eko-hujic.hr

Vidim da puno koristite plastične folije i cijevi za navodnjavanje
Mislim da je bolje izbjegavati plastiku što je više moguće
Plastika uvijek ima svoj miris što znači da sigurno nešto otpušta, posebno u uvjetima vlage i sunca

Zašto ne pokrov od slame?
Željezne cijevi za navodnjavanje?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Pomoćnice Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.