Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   Pretra緉ikPretra緉ik   萳anstvo萳anstvo   Korisni鑛e grupeKorisni鑛e grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sobne biljke
1, 2  Sljede鎍

Zapo鑞i novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvije鎒
Prethodna tema :: Sljede鎍 tema  
Autor/ica Poruka
Luna

Pridru緀n/a: 11. 09. 2007.

PostPostano: 29.9.2007. sub. 21:51    Naslov: Sobne biljke Citiraj i odgovori

Sobne biljke za 鑙规i zrak u domu

Dom pun sobnog bilja odi筫 ugodnom i smiruju鎜m atmosferom. I ne samo to – prostorije u kojima se nalazi bilje imat 鎒 鑙规i zrak!

Dokazano je da odre餰ne vrste sobnog bilja upijaju 箃etne tvari, koje su krivac za zaga餰nost zraka u domovima i uzro鑞ici nekih bolesti, poput raka.

Naj鑕规i zaga餴va鑙 domova su duhanski dim te 箃etne kemikalije, poput formaldehida, benzena, ksilena i uglji鑞og monoksida, koje isparavaju iz namje箃aja, sinteti鑛ih tepiha, parketa, lakova i boja...

Biljke koje su dobrodo筶e u svakom domu su: fikus, klorofit, filodendron, dracena, razne vrste paprati i sobnih palmi...

Neke biljke poput spatifiluma, imaju sposobnost reduciranja 箃etnog zra鑕nja televizora i monitora ra鑥nala ako je smjestite u njihovu blizinu. Za sobu veli鑙ne oko 30 kvadratnih metara biti 鎒 dovoljno dvije do tri biljke.

[Vrh]
Korisni鑛i profil Po筧lji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 10.10.2007. sri. 01:29    Naslov: Re: Sobne biljke Citiraj i odgovori

鑥la sam od nepouzdanog izvora da nije dobo spavati u sobi sa zelenom biljkom... idea
[Vrh]
Luna

PostPostano: 16.10.2007. uto. 16:50    Naslov: Citiraj i odgovori

Hej, ima li netko od vas kakvu sobnu biljku?
[Vrh]
miumiu

Pridru緀n/a: 18. 09. 2007.

PostPostano: 16.10.2007. uto. 17:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Ja imam ali ne znam ime. Tamnozeleno li规e veli鑙ne dlana, sa 筽i鑑stim vrhom, relat. 緄lavi. Budem pofotkala kad do餰m doma.
[Vrh]
Korisni鑛i profil Po筧lji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 16.10.2007. uto. 18:05    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Luna je napisao/la:

Ja imam ali ne znam ime. Tamnozeleno li规e veli鑙ne dlana, sa 筽i鑑stim vrhom, relat. 緄lavi. Budem pofotkala kad do餰m doma.

Mo緀, super Smile Jesi li primjetila kakvu promijenu u *svje緄ni prostora*?
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 16.10.2007. uto. 18:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Jesi li primjetila kakvu promijenu u *svje緄ni prostora*?

Ne. Ali zapravo mislim da sam uvijek imala bar jednu biljku u prostoriji.
[Vrh]
nelana

PostPostano: 16.10.2007. uto. 23:05    Naslov: Citiraj i odgovori

ja bi si kupila neku biljkicu u stan, ali bi ne箃o sa debelim listovim.. ne箃o jako izdr緇jivo 箃o ne treba puno brige, a da nije vrsta kaktusa.. jel ima tko ideju?
[Vrh]
filo

PostPostano: 16.10.2007. uto. 23:15    Naslov: Citiraj i odgovori

pa ja ih imam dosta.. po svim sobama... tu pokraj kompa imam jednog spatifiluma (to je bas ovaj gore na prvoj poruki)
imam jednu biljku gore u sobi tak super e, bas mi je super..
listovi veliki i lijepi jesenih boja..
al ne znam kak se zove, bum poslikal kad se zmislim pa opi鑙m na net..

Citat:
ja bi si kupila neku biljkicu u stan, ali bi ne箃o sa debelim listovim.. ne箃o jako izdr緇jivo 箃o ne treba puno brige, a da nije vrsta kaktusa.. jel ima tko ideju?

mozda bude ti ova moja bila dobra.. zalijem je samo 1 tjedno.. Smile
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 16.10.2007. uto. 23:34    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:

Na筶a sam ime: zamioculcas. zna li netko ne箃o o tome?
[Vrh]
nelana

PostPostano: 17.10.2007. sri. 07:51    Naslov: Citiraj i odgovori

filo ak mo緀 da na餰 ime te biljkice...
[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.10.2007. sri. 12:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Njega sobnih biljaka

Sobne su biljke ponovno u modi, tvrde suvremeni floristi, isti鑥鎖 kako su prave biljke danas to鑛a na i svakom ozbiljnijem promi筶janju ure餰nja stana, a uz to su nam i prijeko potrebni mali klima-sustavi.

Iako je uvrije緀no mi筶jenje da sobni uzgoj biljaka pripada sedamdesetim godinama pro筶og stolje鎍, kada su se nakon revolucionarnih 筫zdesetih ponovno pronalazile obiteljske vrijednosti, suvremeni floristi tvrde suprotno i uvjeravaju da je uzgoj sobnih biljaka ponovno vrlo in. Jer, ka緐 oni, sobne biljke su u pro筶ih nekoliko desetlje鎍 znatno napredovale i stvari su se stubokom promijenile.

Dana筺je su sobne biljke vrlo pametne i sofisticirane i jednostavno nagla筧vaju kako donedavno i nije bilo toliko bitno gdje 鎒te u stanu ili ku鎖 smjestiti koju biljku. Danas su prave biljke to鑛a na i svakom ozbiljnijem promi筶janju ure餰nja stana, a osim toga uistinu ih je zdravo imati naokolo. I to samo zbog toga 箃o su biljke i 箃o biljke obi鑞o 鑙ne - prirodno ovla緐ju osu筫ni zrak, ugrijan centralnim grijanjem ili airconditionom, apsorbcijom zaga餴va鑑 te uzimanjem uglji鑞og dioksida i otpu箃anjem kisika. A to ih 鑙ni pravim malim prirodnim klima-sustavom.
Biljke tako餰r 鑙ne 鑥da za ambijent i uvijek se mogu prona鎖 odgovaraju鎒 biljke za svaki kutak u ku鎖. Popravit 鎒 izgled i najneuglednije prostorije pogotovo ako ih stavite u zgodnu posudu. S njima uistinu mo緀te posti鎖 sjajne efekte, a i nikad nisu bile jeftinije. Stoga se odlu鑙te na kupnju novih sobnih biljaka i vidite 箃o 鎒 one u鑙niti s va筰m starim sobama.

Iako su najpopularnije ku鎛e biljke one koje pripadaju tropskim vrstama koje se odli鑞o snalaze u prizemlju s dosta svjetla i s pravom dozom vlage i toplim, stalnim temperaturama, 箃o u鑙niti s prostorima koji nisu tako savr筫ni. Za sobe okrenute sjeveru i podrumske prostore najbolje je izabrati razne vrste mahovine i li筧jeva, ku鎛ih sre鎖ca te begonija. Lisnate biljke tra緀 manje svjetla od cvjetnica, iako valja zapamtiti da sjena ne zna鑙 totalni mrak. Biljke koje vole sjenu tra緀 dobro, ali neizravno svjetlo, stoga koristite zrcala ili obojite zidove u svijetle boje kako biste o緄vili tamne kutove. Ako u takvim prostorima nema dovoljno svjetla za 鑙tanje Vrta, onda je pretamno i za uzgoj biljaka.

Tople sun鑑ne prozorske daske, okrenute jugu, nisu zahvalna mjesta za uzgoj ve鎖ne ku鎛ih biljaka, stoga ove naizgled sjajne prostore sa鑥vajte za biljke koje uistinu u緄vaju u vru鎖ni i suncu. Izbor za鑙nskih biljaka poput ru緈arina, timijana, kadulje ili bosiljka idealan je za kuhinjsku prozorsku dasku, a zgodno je na nju staviti i aloe veru koja lije鑙 opekline i ogrebotine.
Osim ovih biljaka, sun鑑ne prozorske daske dobre su i za druge sukulente poput agava i aeoniuma, a jednostavno su savr筫ne za pelargonije u posudama. U posljednje su vrijeme izrazito popularne pelargonije s miri筶javim li规em, ima ih s mirisom limuna, jabuke i ru緀 pa 鎒, ako se odlu鑙te za njih, va筧 kuhinja zgodno izgledati, ali i mirisati.

No ako o鑕kujete da 鎒 pelargonije u posudama na prozorskoj dasci izgledati poput onih posa餰nih u vrtnim gredicama, nemojte se razo鑑rati, izgledat 鎒 pristojno, ali ne i sjajno, a cvjetove 鎒te u najboljem slu鑑ju vi餫ti rijetko.

Izvor: http://www.hic.hr/
[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.10.2007. sri. 12:16    Naslov: Citiraj i odgovori

萯mbenici koji utje鑥 na rast biljaka su hranjive tvari, kisik, voda, svjetlost, vlaga i temperatura okoline.

Zemlja za biljke
Osnovni uvjet za rast biljaka je prava zemlja. Pod nazivom «zemlja za cvije鎒» prodaju se najrazli鑙tiji proizvodi. Kvalitetan proizvod mora zadovoljavati sljede鎒 kriterije:

• biljkama mora nuditi stabilan oslonac
• mora brinuti za dobro prozra鑙vanje zemlje
• mora osiguravati dobru opskrbu hranjivim tvarima pomo鎢 u鑙nkovitih gnojiva
• ne smije sadr綼vati korov, nametnike i bolesti

Pravilno presa餴vanje
Ovisno o brzini rasta, sobne biljke treba presaditi svake 1 - 3 godine. Pouzdan znak da je potrebno presa餴vanje je korijen biljke koji viri iz dna lonca i 鑙njenica da je cijela korijenska gruda puna korijenja (zemlje gotovo da vi筫 i nema).
Idealno vrijeme za presa餴vanje je prolje鎒, osim kod onih biljaka koje u prolje鎒 cvatu. One se mogu presaditi tek onda kada prestanu cvjetati. Upotrijebite samo one lonce koji na dnu imaju rupicu i na dno lonca polo緄te kamen鑙鎒 za drena緐. Poslije presa餴vanja biljku ne gnojite 4 do 6 tjedana i umjereno je zalijevajte.
Odrasle biljke mogu u loncima ostati i dulje vremena, ali je potrebno povremeno mijenjati gornji sloj zemlje, jer se u njemu nakupljaju ostaci gnojiva i 箃etne 鑕stice iz vode.

Gnojenje
Puno biljnih vrsta ima posebne zahtjeve i zbog toga iziskuje posebna gnojiva (orhideje, bonsai, kaktusi, cvatu鎒 biljke). Va緉o je da gnojivo sadr緄 sve hranjive tvari u uravnote緀nim koli鑙nama.
Gnojimo u vrijeme rasta, 箃o zna鑙 od o緐jka (lagano) do kolovoza.

Zalijevanje
Pravilnim zalijevanjem gledamo na potrebe pojedinih biljaka. Vla緉ost zemlje provjerite prstom ili tako da podignete lonac (ako je lonac lagan, to zna鑙 da je zemlja suha). Na鑕lno se zalijeva obilno, ali u ve鎖m razmacima. Neka korijenska gruda bude neprestano mokra, ali treba u svakom slu鑑ju izbjegavati ustajalu vlagu.
Temperatura okoline najva緉iji je 鑙mbenik koji utje鑕 na potrebe biljaka za vodom.
Uvijek zalijevajte vodom sobne temperature, a ki筺ica je bolja za zalijevanje od vode iz slavine. Vodu iz slavine dobro je ostaviti da stoji preko no鎖, jer se tako smanjuje koli鑙na kamenca u njoj.
Lon鑙鎒 mo緀mo s vremena na vrijeme potopiti u vodi, tako da ih pod vodom dr緄mo toliko dugo, dok iz njih ne prestanu izlaziti mjehuri鎖 sa zrakom.

Svjetlost
Potrebno je detaljno prou鑙ti potrebe pojedine biljke za svjetlo规u, te s obzirom na to izabrati odgovaraju鎖 prostor za odre餰nu biljku. ﹖o je prostor udaljeniji od prozora, to biljci nudi manje svjetlosti. Svjetlost mo緀mo nadoknaditi uz pomo posebne UV svjetiljke za biljke, koju svaki dan upalimo i pustimo da gori 8 sati.
Budite pa緇jivi: ako su pri jakom suncu zatvoreni prozori, temperatura jako naraste i mogu se pojaviti opekline na listovima.

Vlaga u zraku
Vlaga u zraku najve鎖 je problem zimi. Uz pomo higrometra mo緀te kontrolirati vlagu u zraku i pove鎍ti je pomo鎢 ovla緄va鑑 zraka, sobne fontane ili akvarija. Biljke koje trebaju vrlo visoku vlagu u zraku trebamo redovito 筴ropiti vodom.

Temperatura okoline
Biljke imaju vrlo razli鑙te zahtjeve glede temperature, a op鎒nito mo緀mo re鎖 da zimi i no鎢 iziskuju ni緀 temperature, a ljeti i danju vi筫. U svakom slu鑑ju, biljke nikako ne smijemo ispostaviti hladnom propuhu.

Jo nekoliko savjeta:
Neka biljke ne budu postavljene previ筫 gusto kako se ne bi me饀sobno ometale.
Neka biljke (i zemlja) budu uvijek 鑙ste. Odstranite stare dijelove biljke kako biste sprije鑙li pojavu bolesti.
Bolesne biljke odvojite od zdravih.
Redovito 鑙stite listove kako se pore pomo鎢 kojih biljka di筫 ne bi za鑕pile, a kako bi ujedno listovi dobili dovoljno svjetlosti.

Izvor: http://www.baumax.hr/
[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.10.2007. sri. 12:21    Naslov: Citiraj i odgovori

Nametnici na sobnim biljkama

Sobne biljke mo緀 napasti crveni pauk, 箃itasta u, bijela muha i ostali nametnici.
Nametnici obi鑞o napadaju ve oslabljene biljke. Posebno po zimi uzrok mo緀 biti previ筫 topao i suh prostor. S dobrom njegom mo緀mo nametnike uspje筺o odagnati. Ako biljka ipak oboli, potrebno ju je odmah izolirati i pravilno odrediti o kojem se nametniku radi kako bi se protiv njega mogli uspje筺o boriti.

Bijela muha (A)

Simptomi: Listovi porumene i venu, a ako su jako napadnuti potpuno se osu筫. 甶votinjice velike oko 2 mm borave na donjoj strani listova i na dodir odmah uzlete. Odrasle 緄votinje i njihove 緐鎘asto zelene do bijele li鑙nke si箄 biljne sokove, te izlu鑥ju ljepljivu tvar, na kojoj se nasele gljivice, koje uzrokuju 鑑餫vost. Mo緀mo ih prepoznati po crnom sloju na listovima.
Spre鑑vanje: Moramo izbjegavati presuh ili previ筫 topao zrak, te gnojiti s gnojivima koja ne sadr緀 previ筫 du筰ka.
Lije鑕nje: 甶votinje mo緀mo uloviti uz pomo 緐tih ljepljivih plo鑙ca. ﹌ropimo s posebnim sredstvima na osnovi otopine sapuna u vodi (npr. Neudosan), i to posebno na donjoj strani listova. Mogu pomo鎖 i sprejevi za sjaj listova. Ako 緀limo u pomo pozvati korisne 緄votinje, na biljku donesemo osu najeznicu.

Lisne u筰 (B)

Simptomi: Oslabljen rast i zakr緇jali listovi znak su da su biljku napale lisne u筰. U筰 si箄 sokove biljke i time joj 筴ode. Osim toga, mogu prenositi i virusne bolesti.
Spre鑑vanje: Gnojimo s gnojivima koja ne sadr緀 previ筫 du筰ka, te izbjegavamo suh i topao zrak.
Lije鑕nje: Ako je biljka jako napadnuta, tu筰ramo je i obri筫mo listove. ﹌ropimo s vodenom otopinom sapuna ili pripravkom od koprive. Od korisnih 緄votinja nam mogu pomo鎖 Chrysopidae i Cecidomyidae. Mogu se nabaviti i 箃api鎖 za za箃itu biljaka, koje stavimo u vodu za zalijevanje. Otopljene tvari iz vode do饀 u biljni sok i tako uni箃avaju nametnika koji se njime hrani. Korisna su i sredstva protiv nametnika koji si箄 biljne sokove kao 箃o su Primor, Roxion S/Decis, Neudosan itd.

Crveni pauk (C)

Simptomi: Na listovima se poka緐 male bjelkasto sive mrlje. Ako je biljka jako napadnuta, osu筰 se cijela od gore prema dolje, a listovi ostanu stajati jer ih dr緀 tvorevine nalik na niti.
Spre鑑vanje: Izbjegavamo suh i previ筫 topao zrak..
Lije鑕nje: Pove鎍mo vlagu u zraku tako da biljku po筴ropimo s vodom i na nekoliko dana prekrijemo s prozirnom plasti鑞om vre鎖com. Napadnute dijelove biljke odstranimo i biljku po筴ropimo s pripravkom od koprive. Od korisnih 緄votinja mogu nam pomo鎖 korisne grinje, koje se vrlo dobro razvijaju u vla緉om zraku (pod vre鎖com). Mogu nam pomo鎖 i sprejevi za sjaj listova i sredstva na bazi vodene otopine sapuna (npr. Neudosan, Paral). Osim toga, mo緀mo upotrijebiti i 箃api鎒 ili sprejeve za za箃itu biljaka kao 箃o su Roxion S ili Neudosan.

Tripsi (D)

Simptomi: Svijetle, srebrnaste mrlje na listovima (ispijene i zrakom ispunjene stanice) ukazuju na napad ovog nametnika. Jako napadnute biljke zaostaju u rastu.
Spre鑑vanje: Izbjegavamo topao i suh zrak.
Lije鑕nje: Biljku jednom na tjedan tu筰ramo s mla鑞om vodom, te joj obri筫mo listove tako da vi筫 ne vidimo nametnike. Lete鎒 緄votinje mo緀mo primamiti s ljepljivim 緐tim plo鑙cama. Od korisnih 緄votinja nam poma緐 korisne grinje. ﹖o ih prije donesemo, vi筫 鎒 pomo鎖. U鑙nkoviti su i sprejevi protiv insekata koji si箄 biljne sokove, npr. Spruzit, Lizetan.

Vunaste u筰 (E)

Simptomi: 畊鎘asti listovi i oslabljen rast posljedica su napada ovog nametnika. Ove 緄votinje prekrivaju se ljepljivim i vati nalik tvorevinama, koje prije svega nalazimo na donjoj strani listova i u korijenu lista. ﹖itaste u筰 si箄 biljne sokove.
Spre鑑vanje: Uravnote緀no gnojenje biljke, izbjegavanje toplog i suhog zraka.
Lije鑕nje: Ovog nametnika mo緀mo lako uo鑙ti i odstraniti s kistom, pincetom ili 箃api鎒m za u筰. Kao i pri 箃itastim u筰ma, protiv ovog se nametnika borimo otopinom 筽irita i sapuna ili pripravcima na bazi parafina. Od korisnih 緄votinja poma緀 australska bo緅a ov鑙ca.

Lisni mineri (F)

Simptomi: 畊鎘aste do srebrnasto bijele crte ispod povr筰ne listova predstavljaju rovove, koje su napravile li鑙nke ovog nametnika. Listovi se jako o箃ete i s vremenom odumiru. I dok jaja筩a i li鑙nke zamje鎢jemo s te筴o鎜m (na gornjoj slici prikazana su jaja筩a), 3 - 4 mm velike crne mu筰ce mo緀mo bez problema uo鑙ti.
Lije鑕nje: Kako bismo sprije鑙li odlaganje jaja筧ca, moramo odstraniti odrasle 緄votinje uz pomo ljepljivih 緐tih plo鑑 i/ili usisavanjem. Isto tako, moramo odstraniti sve napadnute listove. Protiv ovog nametnika insekticidi i korisne 緄votinje gotovo da i ne poma緐.

﹖itaste u筰 (G)

Simptomi: Na 緄lama listova, peteljkama i stabljikama nalazimo bijele, 緐鎘aste i sme餰 kupole, dok je na listovima nastao ljepljiv sloj. Biljka oslabi jer u筰 koje se skrivaju ispod kupola si箄 biljne sokove.
Spre鑑vanje: Biljke trebamo redovito i uravnote緀no gnojiti.
Lije鑕nje: Ovi su nametnici sa svojim tvrdim oklopom dobro za箃i鎒ni. Napadnute biljke moramo izolirati i oklope odstraniti s no緀m. Biljke treba 筴ropiti otopinom od 筽irita i sapuna (na 1 l vode stavimo po jednu 緇icu zelenog sapuna i 筽irita) i preparatima od parafina. Kemijska sredstva za za箃itu biljaka su: Promanal, 7E, Naturen.

[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.10.2007. sri. 12:24    Naslov: Citiraj i odgovori

﹖o nije u redu s biljkama?

(Simptom-Mogu鎖 uzrok)

Sme餴 listovi premalo svjetlosti, isu筫nost
Sivo-sme餰 mrlje na listovima opekline od sunca
Mrlje na listovima lisne u筰
Zakr緇jali listovi lisne u筰
Srebrni listovi crveni pauk
Niti crveni pauk
Gnjilo stablo gljivi鑞o oboljenje
Sme餰 korijenje ustajala vlaga
Obje筫ni listovi previ筫 vode
Meki, obje筫ni listovi 筼k od mraza, premalo svjetlosti
Oslabljen rast premalo hranljivih tvari, premalo svjetlosti, prehladan prostor
Biljka ne cvate premalo svjetlosti ili hranljivih tvari, previ筫 topao prostor, biljka treba suho razdoblje
Cvijetovi odpadaju previ筫 suho
Po緐tjeli pupoljci/pupoljci odpadaju premalo svjetlosti, previ筫 toplo/previ筫 vode ili hranljivih tvari

[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 19.10.2007. pet. 08:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Crveni pauk (C)

Simptomi: Na listovima se poka緐 male bjelkasto sive mrlje. Ako je biljka jako napadnuta, osu筰 se cijela od gore prema dolje, a listovi ostanu stajati jer ih dr緀 tvorevine nalik na niti.
Spre鑑vanje: Izbjegavamo suh i previ筫 topao zrak..
Lije鑕nje: Pove鎍mo vlagu u zraku tako da biljku po筴ropimo s vodom i na nekoliko dana prekrijemo s prozirnom plasti鑞om vre鎖com. Napadnute dijelove biljke odstranimo i biljku po筴ropimo s pripravkom od koprive. Od korisnih 緄votinja mogu nam pomo鎖 korisne grinje, koje se vrlo dobro razvijaju u vla緉om zraku (pod vre鎖com). Mogu nam pomo鎖 i sprejevi za sjaj listova i sredstva na bazi vodene otopine sapuna (npr. Neudosan, Paral). Osim toga, mo緀mo upotrijebiti i 箃api鎒 ili sprejeve za za箃itu biljaka kao 箃o su Roxion S ili Neudosan.

znam jednog velikog 鑕mpresa kojeg su napale iste...
ne znam je li mi se 鑙ni, ili je zaista tako, ali kao da se pauk po鑙nje povla鑙ti sada kako je zahladilo...
ako to nije tako, 箃o u鑙niti, jer kopriva, 箃api鎖 i psrejeve bili bi nezgodni
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Zapo鑞i novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvije鎒 Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljede鎍
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne mo緀 otvarati nove teme.
Ne mo緀 odgovarati na postove.
Ne mo緀 ure餴vati svoje postove.
Ne mo緀 izbrisati svoje postove.
Ne mo緀 glasovati u anketama.