Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Naranče
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Južno
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 28.9.2007. pet. 23:49    Naslov: Naranče Citiraj i odgovori

Naranče

Naranče su voće koje se svrstavaju u skupinu citrusa. Kao i ostali citrusi, sadrže velike količine vitamina C, te čitav spektar različitih fitonutrijenata.

Da su citrusi zdravi poznato je od davnina. Blagotvorno djelovanje ovog voća vezalo se, s pravom, uz činjenicu da je bogato vitaminom C. Ipak, ostale komponente sadržane u citrusima (folna kiselina, pektin, kalij, brojne aktivne fitokemikalije) itekako uobličuju zdravu strukturu plodova. Više od 60 flavonoida u citrusima posjeduje široki spektar svojstava, uključujući protuupalnu i antikarcinogenu aktivnost, inhibiciju grušanja krvi i snažnu antioksidativnu aktivnost. Flavonoidi tangeretin, nobiletin te limonin i nomilin (glavni predstavnici limonoida) pokazuju svojstva prevencije i inhibicije rasta stanica raka. Citrusi su također, kao i crveno te zeleno voće i povrće, bogati karotenoidima, snažnim fitokemikalijama koje djeluju kao antioksidansi i imaju antikancerogena svojstva.

Naranče su karakteristicne po tome što, za razliku od ostalih citrusa, predstavljaju dobar izvor folne kiseline, vitamina iz skupine B vitamina.

Značajan su izvor kalija, likopena te beta-karotena. Mogu pomoći u prevenciji karcinoma kolona i želuca, visoki unos može smanjii rizik od katarakte, te pomoći organizmu da bolje apsorbira željezo te na taj način preveniraju anemiju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 19.1.2008. sub. 02:12    Naslov: Citiraj i odgovori

nekidan sam dobila skoro 10 kila divljih naracni...sta da radim s njima? poprilicno su gorke ( ja volim gorko) ali u kombinaciji sa kiselim je da se smrznes...pokusavala sam naci nesto o njima po netu ali nasla sam samo da se koriste za marmelade...ne zelim ih kuhati i raditi marmelade pa ako mi netko moze pomoci s nekim savjetom....
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Inanna

PostPostano: 19.1.2008. sub. 03:30    Naslov: Citiraj i odgovori

joj, oprezno s naranđama. punih 6 mjeseci cjedila sam si svako jutro naranđe, prije posla, za zdrav početak dana. i na kraju zaradila trovanje pesticidima. Confused
sad cjedim uglavnom domaće voće u onom skovniku koji odvaja kruto od tekućeg, a naranđe sam svela na minimum.
kažu da u agrumima ima najviše tih nekih pesticida, navodno zbog dugog transporta.
Confused
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 19.1.2008. sub. 04:06    Naslov: Citiraj i odgovori

ali gle, ovo su divlje...mater mi ih je pobrala dole po otoku...nicije totalno divlje...nemaju one nicega ni pesticida ni nista zato mi ih je i zao bacit iako su gorke...oni dole rade od njih sok i marmelade a ja ih ne bi tila ubit kuvanjem... a opet ovako su gorke...ne znam
[Vrh]
vuycha

PostPostano: 19.1.2008. sub. 09:51    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
ali gle, ovo su divlje...mater mi ih je pobrala dole po otoku...nicije totalno divlje...nemaju one nicega ni pesticida ni nista zato mi ih je i zao bacit iako su gorke...oni dole rade od njih sok i marmelade a ja ih ne bi tila ubit kuvanjem... a opet ovako su gorke...ne znam

Kombiniraj ih sa slatkim voćem kroz sokovnik. Jabuke i kruške su mi više puta toliko slatke da dobro dođe nešto kiselo ili gorko da razbije taj okus.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 19.1.2008. sub. 11:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Inanna je napisao/la:
kažu da u agrumima ima najviše tih nekih pesticida, navodno zbog dugog transporta. Confused

Nije li s bananama još gore?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.1.2008. sub. 13:59    Naslov: Citiraj i odgovori

Sad
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 19.1.2008. sub. 17:14    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Sad

Pa imali smo na forumu već diskusiju o tome. Nismo li? Banane se beru sirove, zriju u umjetnim uvjetima, putuju s drugog kontinenta... što misliš da ostaje u njima?
Brijemo mi svi zajedno na zdravlje (uz etiku), ali ovo o kilu banana dnevno... Confused Ja si ne umišljam da jedem ultra zdravo iako me prosječna osoba (čitaj mesojed) tako doživljava, kao neku čistunku. Jedem i omegol majonezu, čokolino, čokoladu, nekad teksturiranu soju... smečeca razna. Pojedem i ja pokoju bananu (možda tjedno), ali ne da mi se na njima temelji (zdrava?) prehrana.
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 19.1.2008. sub. 18:34    Naslov: Citiraj i odgovori

imas pravo miu banane su tek turbo zatrovane...kao sto sam vec rekla preferiram ovo sta raste oko mene a ove narance gorke su bas to...izrasle divlje niko ih nije ni pogledao dok ih moja stara nije pobrala...ono samoniklo jestivo bilje ahahh
[Vrh]
Luna

PostPostano: 20.1.2008. ned. 10:57    Naslov: Citiraj i odgovori

Inanna je napisao/la:
i na kraju zaradila trovanje pesticidima. Confused
sad cjedim uglavnom domaće voće u onom skovniku koji odvaja kruto od tekućeg

Pesticidi se zadržavaju/koncentriraju na kori voćke/ povrća i ulaze u vlakna ("kruti dio"). Najbolje što možemo, dok nam se ponuda organskog/ eko voća na RH tržištu ne popravi je: ako nismo sigurni u porijeklo voća oguliti koru ili napraviti sok bez krutih dijelova/ vlakana. To znači raditi sok u sokovniku i ne vraćati odvojena vlakna natrag, kao što sam primjetila da neki rade. Također, mikser čuva vlakna (samo ih "samelje").
Kako su vlakna neophodna za zdravlje, svakako ih treba uzimati, ali iz namirnica za koje znate da nisu "bogate kemijama".
Imam negdje popis koje voće je više ili manje tretirano pesticidima, pa ću probati u toku dana natipkati ovdje.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 20.1.2008. ned. 11:08    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Ja si ne umišljam da jedem ultra zdrao...Jedem i omegol majonezu, čokolino, čokoladu, nekad teksturiranu soju... smečeca razna. Pojedem i ja pokoju bananu (možda tjedno), ali ne da mi se na njima temelji (zdrava?) prehrana.

S jedne strane imaš sirovo voće/ povrće koje je više/ manje ili nije uopće tretirano kemijama, pa je ili "živa" ili "djelomično živa" hrana - a s druge strane imaš majonezu, čokoladu itd. što je "mrtva hrana". Hrana je "živa ili mrtva" ovisno o tome koliko u sebi ima zadržanih enzima (i/ili esencijalnih nutrijenata). Ako pojedeš sirovo, unijela si u organizam dio kvalitetnih enzima, ali i manji ili veći dio otrova (ako je špricano). Ako pojedeš ovo drugo, unijela si u organizam skoro pa ništa enzima/ esencijalnih nutrijenata i još dio otrova iz konzervansa, umjetnih bojila, sladila i sl.
Usporedi razliku Smile Wink

Citat:
Bez obzira na pad nutricionističke vrijednosti konvencionalnim uzgojem, ovakva istraživaja i napisi o njima nikako ne mogu biti argument onima koji ne jedu dovoljno voća i povrća. Stručnjaci upozoravaju da su, bez obzira na pad nutricionističke vrijednosti, voće i povrće još uvijek najbolji izvor većine vitamina i minerala.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 20.1.2008. ned. 17:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Bez obzira na pad nutricionističke vrijednosti konvencionalnim uzgojem, ovakva istraživaja i napisi o njima nikako ne mogu biti argument onima koji ne jedu dovoljno voća i povrća.

Moja prehrana se temelji na integralnim žitaricama, mahunarkama i puno povrća. Voća nešto manje. Jedem i razna smeća koja sam nabrojala, ali to je povremeno i u malim količinama. Ne kužim od kud potreba da mi objašnjavaš da je smeće smeće, kad sam se izrazila vrlo jednostavno i jasno.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 20.1.2008. ned. 18:06    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Ne kužim od kud potreba da mi objašnjavaš da je smeće smeće, kad sam se izrazila vrlo jednostavno i jasno.

Uopće ne objašnjavam da je smeće smeće. Objašnjavam ti da voće/povrće iz konvencionalnog uzgoja (bez obzira koliko (ne) špricano bilo) ne možemo trpati u isti koš sa "pravim smećem" poput majoneze, čokoladica i ostalih shitova.
Jedno ima (ovisno o načinu uzgoja više ili manje) enzima, drugo nema uopće.
Učinilo mi se da to dvoje stavljaš u istu kategoriju.
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 20.1.2008. ned. 21:52    Naslov: Citiraj i odgovori

kad ste vec upale u diskusiju ja bi se nadovezala...hrana cak ne more ni biti smece tipa majoneza cokoladice i tome slicno, dosta da je kuhana i eto zajeba...

zbog ovoga je na mijestu ona lunina usporedba kad kaze da je i prskano sirovo voce i povrce jos uvijek bolje od svega ostalog kuhanog, pa bile to i zitarice...btw ako ne kupujes stalno iz bio uzgoja mozes se slikat a cak isa deklaracijom vise nisi siguran u ovom licemjernom svijetu..jbg
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 21.1.2008. pon. 00:43    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Objašnjavam ti da voće/povrće iz konvencionalnog uzgoja (bez obzira koliko (ne) špricano bilo) ne možemo trpati u isti koš sa "pravim smećem" poput majoneze, čokoladica i ostalih shitova.
Jedno ima (ovisno o načinu uzgoja više ili manje) enzima, drugo nema uopće.
Učinilo mi se da to dvoje stavljaš u istu kategoriju.

Ja vjerujem da otrove treba izbjegavati, iz kojeg god izvora oni bili. U današnjem ih je svijetu teško sasvim izbjeći, ali ako ne paziš možeš nadrapat kao Innana.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Južno Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.