Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Seed balls
Prethodna  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.7.2012. ned. 16:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Trajna stelja! Nema nam druge huh
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
prima

PostPostano: 4.7.2012. sri. 05:46    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Trajna stelja! Nema nam druge huh

he he, ovaj eksperiment mi je bio u cilju uzgoja stelje ( za neke druge površine). a mijenjati ću planove još koji put, dok ne nabodem Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Drug Mile

PostPostano: 9.7.2012. pon. 14:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Zaboravio odgovoriti na ovo...

Prima, mislim da ne trebaš odustajati od seed balls-a, a ja ću svakako pokušati i to. I moja djetelina je jako mala, i to ona koja je pala na iskopanu, golu zemlju. Jedan dio sam iskopao jer mi je trebao prilaz autom na livadu, i kad sam sijao djetelinu po livadi, bacio sam i tu malo sjemena da se čim prije pokrije gola zemlja, a i da usporedim kako gdje napreduje.

Djetelina koju sam sijao u livadu, ne znam gdje je. Morao bih provesti neko vrijeme na koljenima i prebirati travu da pronađem ono što se uhvatilo. Ova na goloj zemlji je vidljiva, pa zato znam da je jako mala, možda 3-4 cm visine.

Ako se tvoje kuglice prime, a moje sjeme posijano u travu ne primi, onda je to 1:0 za kuglice, a to što su biljke male ne znači ništa. To su višegodišnje biljke koje druge godine mogu jako puno izrasti.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 9.8.2012. čet. 21:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Zabavljam se izradom kuglica. Ne znam radim li dobro, ali izgleda jako lako i brzo.

U kantu stavim šaku sjemena (djetelina). Poprskam vodom i dobro izmješam, tako da je svaka sjemenka vlažna. Posipam glinom u prahu, to sam ranije pripremio (izmrvio komad gline koji sam negdje našao). Dobro izmješam, i sad mi je svaka sjemenka uvaljana u vrlo tanki sloj gline. Poprskam vodom ponovno, dobro izmješam, i opet poprašim glinom, itd. U vrlo kratko vrijeme, napravio sam valjda milion minijaturnih kuglica. Sad kad bih ovo ponavljao, samo bi kuglice postajale veće, a ne znam je li to potrebno. Trenutno s uoko 2X veće nego sama sjemenka unutra.

Što mislite? Da nastavim ovako, ima li smisla to što radim? Ima li razloga da kuglice budu onako velike, veličine trešnje ili veće? Moj je plan oguliti travu s jednog dijela i razbacati kuglice, ili razbacati kuglice u livadu, tako nešto. Ovisno o uspjehu, probao bih isto s žitaricama.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 13.8.2012. pon. 11:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Što mislite? Da nastavim ovako, ima li smisla to što radim? Ima li razloga da kuglice budu onako velike, veličine trešnje ili veće? Moj je plan oguliti travu s jednog dijela i razbacati kuglice, ili razbacati kuglice u livadu, tako nešto. Ovisno o uspjehu, probao bih isto s žitaricama.

Naravno da ima smisla! Samo naprijed i javi iskustva. Smile
[Vrh]
Breskvica

PostPostano: 26.8.2012. ned. 23:00    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Zabavljam se izradom kuglica. Ne znam radim li dobro, ali izgleda jako lako i brzo.

U kantu stavim šaku sjemena (djetelina). Poprskam vodom i dobro izmješam, tako da je svaka sjemenka vlažna. Posipam glinom u prahu, to sam ranije pripremio (izmrvio komad gline koji sam negdje našao). Dobro izmješam, i sad mi je svaka sjemenka uvaljana u vrlo tanki sloj gline. Poprskam vodom ponovno, dobro izmješam, i opet poprašim glinom, itd. U vrlo kratko vrijeme, napravio sam valjda milion minijaturnih kuglica. Sad kad bih ovo ponavljao, samo bi kuglice postajale veće, a ne znam je li to potrebno. Trenutno s uoko 2X veće nego sama sjemenka unutra.

ovaj vikend sam ih i ja radila Smile pomiješala sam 5 mjerica gline, 3 humusa i vode, tad sam dobila smjesu od koje sam mogla fino oblikovat kuglice Smile uzela bi po malo smjese, stavila u nju jedno sjeme špinata i oblikovala kuglicu (kaže fukuoka da je idealno jedno sjeme u jednoj kuglici )

mogla sam odma stavit sve skupa (glinu, humus, vodu i sjeme) i na taj način bi išlo dosta brže al eto ...Smile

kuglice sam bacila na površinu koja nikad nije bila obrađivana Smile vidit ćemo kako će se odvijati situacija Smile

namjeravam idući put napravit seed balls za zelenu gnojidbu (sa bijelom djetelinom) za budući voćnjak Smile

evo i slike, tu su još bile vlažne, stavila sam ih na vreću da se osuše 1 dan Smile

[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 2.9.2012. ned. 23:33    Naslov: Citiraj i odgovori

Moje kuglice su se pokazale odličnim rješenjem. Znači, da ponovim. Uvaljao sam svaku sjemenčicu djeteline u malo gline, i u par minuta dobio milion mikro kuglica.

Kuglice sam bacio na goli komad zemlje, gdje su ležale cca 2 tjedna dok ih je sunce pržilo. Pala je kiša i niknula djetelina, prilično gusta. Nema praznih mjesta, sve je pravilno raspoređeno, iako mravinjaka ima jako puno.

Nisam siguran da bih ovako dobro prošao da sam samo bacio golo sjeme na zemlju. Što mislite? Bi li mravi odnijeli sjeme?

Istina, mogao sam grabljama uvaljati golo sjeme u zemlju, pa postići sličan učinak. Ali ovako bar znam da ako kuglice rasipam po postojećem travnjaku gdje ne mogu ukopavati sjeme, ima velike šanse da to proklija kao da sam ga ukopao.
[Vrh]
Breskvica

PostPostano: 3.9.2012. pon. 11:24    Naslov: Citiraj i odgovori

super! palac
nama na selu još nije pala kiša tako da su kuglice i dalje na suhom...

a ti ne stavljaš humus?

mi smo doma na proljeće sijali blitvu tako šta smo samo bacili sjeme po površini, mravi su odnili polovicu, ostatak je niknuo Smile
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 3.9.2012. pon. 12:43    Naslov: Citiraj i odgovori

Nisam stavljao humus a sloj gline je zaista tanak, tek toliko da ""oboji" sjeme da ga mravi ne prepoznaju.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 4.9.2012. uto. 10:34    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Nisam stavljao humus a sloj gline je zaista tanak, tek toliko da ""oboji" sjeme da ga mravi ne prepoznaju.

Eto još jedne prednosti te metode.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 4.9.2012. uto. 11:02    Naslov: Citiraj i odgovori

Mislim da sad možemo razdvojiti ta dva pojma. Znači, tamo gdje je dovoljno baciti sjeme na zemlju i klijati će ako ga mravi ili ptice ne odnesu, tamo možemo sjeme zamazati čistom glinom i neće ga nitko dirati.

Tamo gdje je problematično ukorjenjivanje neke biljke, znači možda se radi o sjemenki koja neće klijati ako se baci na tlo, ili se radi o tlu koje je izrazito nepovoljno, kao pješčani nasip, pustinja... tu je vjerojatno potrebno u samom seedball-u osigurati sve što biljka treba, uključujući i humus u koji se biljka ukorjeni dok ne ojača. Tada se u tu veću kuglicu može dodati i sitno sjeme djeteline ili nekih drugih biljaka partnera.

Ima netko ideju što bi onda zahtjevalo ove veće kuglice, a što klija ako sjeme padne na tlo, bilo kakvo? Jer kažem vam, one moje mikro kuglice su jako jednostavne i jako brzo ih se napravi veliki broj, dok se ove veće rade jedna po jedna i vjerojatno traži dane ili tjedne posla za veću količinu. Možda na temelju preporučene dubine sjetve?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.