Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tirith Aenil

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tirith Aenil

PostPostano: 23.4.2011. sub. 16:20    Naslov: Tirith Aenil Citiraj i odgovori

Već tri godine pomalo vrtlarim, a i odrasla sam u obitelji poljoprivrednika, koji na žalost i dalje koriste pesticide i umjetna gnojiva (kao i većina stanovnika naše lijepe planete).. zato sam se ove godine ozbiljno bacila na vrtlarenje, što zbog potrebe, što zbog želje da stvorim nešto što će nadam se služiti kao uzor ostalim zagađivačima.. nisam nikada koristila umjetno gnojivo, niti pesticide, niti bilo kakvu kemiju na svojoj zemlji i bome nikad nebum.. a neće ni moja djeca! Smile

Dakle, do sad baš nisam imala što pokazati.. ali sada mislim da mi vrt izgleda donekle prezentabilno.. iako je još work in progress naravno..

Pola vrta mi je na strmini, kao što se vidi iz priloženog..

Ovako to izgleda odozdo.. tu sam posadila krumpire, a gore na vrhu tikvice, jagode, i probala lubenicu i dinje, nadam se da će barem nešto od toga uspjet.. krumpir još nije niknuo.. već sam se počela pitat koliko mu zapravo treba da nikne..

A ovo je ravniji do vrta, tu imam 10 uzdignutih gredica, na kojima već nešto raste, a nešto čeka da se presadi Wink

Malčirano sijenom.. i vidljiva je razlika između mog i susjednih vrtova.. čisto mi je žao gledat zemlju tako golu i suhu..

I presad, koji će još malkoc rasti, pa onda ide u vrt.. jedva čekam prve plodove Smile

[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.4.2011. sub. 22:35    Naslov: Citiraj i odgovori

skace od srece ..pa gdje si ti!

Vrt je divan, meni je prekrasan zlatni malč od slame, stvara mir i opušta Smile
Ako želiš, možeš mi poslati na mail velike slike pa ću ih staviti na naš server da slučajno ne nestanu

Kako nabavljaš sijeno? Nije bilo preko zime na zemlji?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Tirith Aenil

PostPostano: 23.4.2011. sub. 23:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala.. a kako će tek biti divan kad se biljčice razbujaju.. hehe..
Prošle godine nisam nabavila sijeno, pa je vrt sav zarastao u travu.. pa sam morala prekopavati.. ali sad sam uspjela nabaviti od prijatelja i to besplatno Smile..
Na jesen ću malo podebljati sloj slame da štiti zemlju preko zime, pa se nadam da sljedeće godine neću morati prekopavati.. (što bi bilo divno jer ovu vražju strminu stvarno nije lako prekopati) Wink
Totalni sam početnik i samo slijedim razne upute iskusnijih o zaštiti biljaka.. za malč nisam znala do prije godinu dana (a što je u prirodi najnormalnija stvar, samo tko bi se tog sjetio Very Happy)..
Trenutno me muči dilema trabam li početi zaljevati biljke s tekućim bio gnojivom ili postoji određena veličina koju biljka treba doseći prije zaljevanja.. i ne znam ni kako zalijevati, jel po listu ili korijen? Ako netko zna bila bih zahvalna Smile (gnojivo sam kupila u dm-u, zove se Profissimo)

Hvala ogi, a koji ti je mail? Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.4.2011. sub. 23:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Tirith Aenil je napisao/la:

Trenutno me muči dilema trabam li početi zaljevati biljke s tekućim bio gnojivom ili postoji određena veličina koju biljka treba doseći prije zaljevanja.. i ne znam ni kako zalijevati, jel po listu ili korijen? Ako netko zna bila bih zahvalna Smile (gnojivo sam kupila u dm-u, zove se Profissimo)

Hvala ogi, a koji ti je mail? Smile

Očekuje se kiša slijedećih par dana
Valjda je najbolje zalijevati kao što to priroda radi Wink
Možda najbolje u jutro, kišnicom i ne svaki dan

Profissimo je neko organsko gnojivo?
Koje tekuće bio gnojivo?

info/at/zemljani.com
[Vrh]
Tirith Aenil

PostPostano: 24.4.2011. ned. 21:51    Naslov: Citiraj i odgovori

Pa da, to je tekuće organsko gnojivo.. njemačke marke Profissimo.. kupila, pa ne znam kako se koristi Very Happy (bojim se na ne spržim biljke, nisam nikad koristila tekuće gnojivo)..
[Vrh]
Medo

PostPostano: 24.4.2011. ned. 22:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Ako se smijem uključiti sa svojim iskustvom Smile , dakle već desetak godina ništa ne gnojim, jedino pazim na plodored kao i da se ista njiva svakih par godina odmori na godinu-dvije, i uvijek imam dobar prinos. Priroda već sama regulira stvari. palac
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 25.4.2011. pon. 22:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Baš su mi prekrasne pomalčirane gredice skace od srece

Niti ja ne gnojim nikakvim kupljenim gnojivom, svake prijestupne Very Happy slučajno kupim jedan pakung plantellinih granula bio gnojiva i ako se sjetim pobacam ih po vrtu najesen, te malo pepela nakon što spalim ostatke suncokreta, isto tako dok se sjetim na rano proljeće, ali uglavnom kao i Medo pazim na plodored i redovito malčiram otkosom trave i i ničemu ništa ne fali. Čak mi je i ove godine prvi put na više mjesta niknula kopriva - a ona voli samo tlo bogato hranjivima Smile

A zašto si prekopavala - jer ti je rastao korov?? Koje vrste korova?
[Vrh]
Tirith Aenil

PostPostano: 30.4.2011. sub. 20:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Ma vrt je bio zarasla livada, blago rečeno, zemlja je bila tvrda i puna kamenja.. pa sam morala intervenirati s lopatom.. a trava raste ko u priči.. baš promatram što mi sve raste u vrtu od biljaka koje prepoznajem.. raste mi kopriva, maslačak, danas sam sva sretna gledala gavez, rosopas je posvuda, dobričice ima.. a ima i nekih biljaka koje ne prepoznajem.. ali ću otkriti kako se zovu i imaju li možda kakvu ljekovitu namjenu.. aha, ima i dosta slaka, i petoprsta (čini mi se da se tako zove).. isto tako nekakva zeljasta bodljikava biljka.. ma ima svega i svačega Very Happy
I shvatih, sad kad već par dana pada kiša.. da se zbilaj ne može prirodu kontrolirati.. pa s neću ni previše trudit.. nek raste, što se probije ipod malča.. čupat ću samo ako počne smetat povrću.. nego, kako vi izlazite na kraj s puževima.. jer njima se zbilja sviđa ovaj malč.. Rolling Eyes .. mislim ima dovoljno za sve, al baš ne želim da izmakne kontroli pa da mi sve pojedu.. mislila sam da privučem nekako životinjice koje ih vole jesti, tipa ježa, šojku, žabu.. jel netko ima iskustva s tim?
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 9.5.2011. pon. 23:38    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja malčiram u tanjem sloju, a to je malo puževima, pa nemam velikih problema. više problema s njima imam u cvjetnjacima, vole polusjenovite gredice, a ja imam zamke - crijepove i daske po tlu - tu se ispod skrivaju, pa ih skupljam i eutanaziram mehanički Very Happy Iso tako vole busene trave, i podnožje grmića nor ljubičice, lupinusi - tu ispod kontroliram i skupljam. A oko dalije stavljam piljevinu i borove iglice - da ne idu na njih.
[Vrh]
ozi

PostPostano: 19.6.2011. ned. 10:35    Naslov: Citiraj i odgovori

odlično i bravo! također i zahvala što ne truješ zemlju:)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.