Stranica: 1/5.
Amalgamske plombe
Postano: 23 ruj 2007, 12:36
Postao/la Luna
Živine plombe - bolje van
Najnovija saznanja o štetnosti živinih plombi stečena na Sveučilištu u Calgariju osobito su zaoštrila dilemu u upotrebi crnih plombi kad su u pitanju trudnice. Imate ih u ustima?
Crne tj. amalgamske plombe koje se upotrebljavaju već 200 godina u stomatologiji sadrže opasnu živu. Počele su se upotrebljavati kao zamjena za skuplje zlatne plombe. U plombama se živa miješa s drugim materijalima, kao što su bakar, kositar, srebro i cink. Smatra se da u kombinaciji s tim materijalima, živa postaje neopasna.
U testu izdaha sa žvakačom gumom pokazalo se da osoba s amalgamskim plombama ima 4-6 puta veću koncentraciju žive od osobe bez njih. Oko 90% žive kondenzira se u plućima otežavajući disanje, zatim u bubrege, jetru i želudac, a najopasnija je kad dospije u mozak jer je neurotoksična. Zbog toksičnog djelovanja, funkcija bubrega opada za 50%, a gubitak natrija iz organizma poraste za 300%. Uslijed toga se stvara renin, raste krvni tlak i dolazi do srčanih smetnji što su dokazali pokusi na majmunima.
Najnovija saznanja o štetnosti živinih plombi stečena na Sveučilištu u Calgariju osobito su zaoštrila dilemu u upotrebi crnih plombi kad su u pitanju trudnice. Savjetuje se izbjegavanje živine plombe zbog mogućeg štetnog djelovanja na plod, te se predlažu kompoziti u zamjenu.
www.MojDoktor.hr
Net.hr
21.09.2007.
Postano: 23 ruj 2007, 13:30
Postao/la Phoenix
Da to je sve istina.
Ja sam svoje sve povadio.
Samo treba biti oprezan kad i kako se vade.
Zato sto kod brusenja i vadenja se oslobadaju velike kolicine zive pa se sto bas ne bi smjelo npr. raditi u trudnoci.
Takoder ne bi se sve trebale vaditi od jednom nego postepeno jer mozda organizam nece moci podnjeti i izbaciti toliko zive od jednom.
Ali naravno sto prije se izbace to bolje jer je ovako s njima svaki dan, konstantno trovanje organizma.
Postano: 23 ruj 2007, 13:48
Postao/la filo
ja sam čital da se tak i tak trebaju zamijeniti nakon ne-znam-kolko-godina.. ja bi svoje, u neke lijepe bijele

Postano: 23 ruj 2007, 13:51
Postao/la Phoenix
Onda to brzo idi povaditi. Ja sada imam sve bijele.
Re: Amalgamske plombe
Postano: 23 ruj 2007, 13:53
Postao/la Luna
Zbog toksičnog djelovanja, funkcija bubrega opada za 50%...Uslijed toga se stvara renin, raste krvni tlak...
Zanimljivo je da baš u posljednje vrijeme imam nekih problemčića vezanih uz ovaj citat.
Definitivno ih mislim što prije mijenjati.
Baš me zanima hoće li se situacija popraviti nakon toga...
Postano: 23 ruj 2007, 14:01
Postao/la Ogi
Mislim da se malo pretjeruje s time..
Kolicina zive koja se otpusta iz blombica je sigurno jako jako mala..
S druge strane unosimo ogromne kolicine zraka, vode i hrane vrlo upitne kvalitete..+UV i sva ostala prirodna i tehnicka zracenja
..

Postano: 23 ruj 2007, 14:16
Postao/la filo
Phoenix je napisao/la:Onda to bro idi povaditi. Ja sada imam sve bijele.
je? baš super

a kolko dojde zamjena jedne (važno! mislim da su skupe a trenutačno...)? postupak kompliciran, bolan, potreban anestetik?

Postano: 23 ruj 2007, 14:18
Postao/la Phoenix
Gledaj kolicina sigurno nije zanemariva. I ni pred cime ne treba zatvarati oci. A promjeniti te plombe tak i tak nije neki problem, a kako je filo i rekao one imaju kraci rok trajanja pa tak te to ceka prije ili poslije.
To je sitnica u moru gluposti s kojima smo danas izlozeni a da ih ukines samo 10% onih koje ti je najlakse promjeniti vec si napravio veliku stvar za sebe.
A drago mi je da je netko naceo ovu temu. Vidi se da ste dobro informirani.
Postano: 23 ruj 2007, 14:19
Postao/la Luna
filo je napisao/la:potreban anestetik?
A filek, dečecu kaj se i pikice za vađenje krvi boji...sve je potrebno

Postano: 23 ruj 2007, 14:19
Postao/la Phoenix
filo je napisao/la:je? baš super

a kolko dojde zamjena jedne (važno! mislim da su skupe a trenutačno...)? postupak kompliciran, bolan, potreban anestetik?

Cijena ti je bijele nekih 80 kn sto nije strasno. A ja sam imao samo dvije takve tako da to nije nesto strasno puno. A kad sam bio radio nesto novo u zadnjih 5 godina uvijek sam uzimao bijelu.
Postano: 23 ruj 2007, 14:27
Postao/la filo
Cijena ti je bijele nekih 80 kn sto nije strasno. A ja sam imao samo dvije takve tako da to nije nesto strasno puno. A kad sam bio radio nesto novo u zadnjih 5 godina uvijek sam uzimao bijelu.
thx, pem se naručit
Luna je napisao/la:A filek, dečecu kaj se i pikice za vađenje krvi boji...sve je potrebno

da...

i uvijek si zamišljam travnatu livadu punu cvijeća, modro nebo, potočić žubori, zeko skače i ptičice pjevaju

Postano: 23 ruj 2007, 14:39
Postao/la Ogi
Phoenix je napisao/la:Gledaj kolicina sigurno nije zanemariva. I ni pred cime ne treba zatvarati oci. A promjeniti te plombe tak i tak nije neki problem, a kako je filo i rekao one imaju kraci rok trajanja pa tak te to ceka prije ili poslije.
To je sitnica u moru gluposti s kojima smo danas izlozeni a da ih ukines samo 10% onih koje ti je najlakse promjeniti vec si napravio veliku stvar za sebe.
A drago mi je da je netko naceo ovu temu. Vidi se da ste dobro informirani.
Te crne traju puno duze..
Slazem se sa Filekom..ne zelim nepotrebna vrtanja po zubima..i bol
Postano: 23 ruj 2007, 14:41
Postao/la Ogi
filo je napisao/la:thx, pem se naručit
Razmisli Filek..

Postano: 23 ruj 2007, 15:02
Postao/la Luna
Živa živi u ustima
Liječnici su izabrali jednu od najotrovnijih poznatih materija i trajno je ugradili u tijela stotina milijuna ljudi. Uz trajno ponavljanje da nikakvih štetnih posljedica tu ne može biti. Ako mislite da počinjem priču o doktoru Mengeleu, varate se! Opet ću progovoriti o amalgamskim plombama, kojima se i dalje nesmiljeno pune rupe, nastale sanacijom karijesa. Imaju lijepu srebrnu boju i kutnjaci su obično obilno zaliveni ovakvom masom. Nesreća je u tome što izgleda da OVAKVE NAOKO BEZOPASNE PLOMBE STOJE U ZALEĐU MNOGOBROJNIH ZDRAVSTVENIH PROBLEMA SUVREMENE CIVILIZACIJE. A kako i ne bi? 52% amalgamske mješavine čini živa. Ostatak je bakar, kositar, srebro i cink.
Amalgami su ušli u upotrebu prije skoro 200 godina, uz snažnu socijalnu notu. Zlato je suviše skupo (kombiniralo se i s olovom, ali je odbačeno, kao preopasno), a htjelo se i siromašnijima omogućiti da uz znatno manji izdatak saniraju zube. Bilo je i protivnika, ali većina zubara UPORNO JE TVRDILA DA SE TOKSIČNOST ŽIVE, U KOMBINACIJI S DRUGIM METALIMA IZ AMALGAMA, GUBI. Ustvari, radi se o obrnutoj logici. Otrovnost amalgamskih plombi u to doba i nije posebno ispitivana, odnosno nije dokazana. Sve ono što nije dokazano otrovno, nije ni štetno. Odnosno, sigurno je za upotrebu. PA I ZA TRAJNU UGRADNJU U USNU ŠUPLJINU. Ova nakaradna obrnuta logika zadržala se do danas. Uhvatila je debele korijene.
Živa je, inače, nevjerojatno otrovna za čovjeka. Prema respektabilnoj analizi Centra za otrove sveučilišta u Tennesseeju, ŽIVA JE TEK MALO MANJE OTROVNA OD PLUTONIJA, NAJOTROVNIJE SUPSTANCE S POPISA. Ako srebro i bakar guše toksičnost žive… No, bolje je o tome ne otvarati širu raspravu. Naime, mogućnost "zaključavanja" žive unutar plombe živi samo u nečijim glavama. U realnosti sasvim sigurno ne. Živine pare iz amalgamskih plombi stalno se oslobađaju. Tako već OBIČNO ŽVAKANJE AMALGAMSKIM ZUBIMA POVEĆAVA KOLIČINU ŽIVINIH PARA U USNOJ ŠUPLJINI ZA 6 PUTA. Odnosno, koncentracija je čak 54 puta veća u odnosu na usnu šupljinu bez amalgamskih plombi. Više plombi-veća koncentracija.
Da ne bude zabune, živine pare su živa, ništa manje otrovna. Možda će se jednog dana moći "zaključavati", ali za sada znamo da se 90% OVIH PARA VRLO LIJEPO ABSORBIRA, VEĆINOM U PLUĆA. U roku od 10 minuta, 30% ove plućne žive završi u krvi i udaljenim organima. Uz to, 5 metala, prisutnih u amalgamu, dolazi u interakciju, tvoreći 16 različitih korozivnih spojeva. I oni se pohranjuju na različitim lokacijama.
No, ni to nekima nije dovoljno. Američko zubarsko udruženje čvrsto stoji na stanovištu, da glavninu žive čovjek dobije konzumirajući tunu. Ovakav zaključak stoji na klimavim nogama. Veliki dio svjetskog pučanstva nikad ili gotovo nikad ne jede tunu, pa bi faktički ispalo da su opasnosti po pitanju žive minorne. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija konzultirala najveće stručnjake po pitanju otrovanja živom. I istina je slijedeća: 3-17 mikrograma dnevno akumulira se od amalgamskih plombi, a manje od 3 mikrograma od svih ostalih izvora. A to su riba, sva ostala hrana, zrak i voda. Dr. Lars Freiberg, voditelj ispitivanja, rekao je:" Nema sigurnog nivoa za živu. I najmanje količine su opasne."
Zubari su svakodnevno, više od ostalih, izloženi amalgamskim parama. INCIDENCIJA TUMORA NA MOZGU KOD NJIH JE 2 PUTA ČEŠĆA NEGO KOD UOBIČAJNE POPULACIJE. Da su amalgami sigurni, toga ne bi bilo. Sterilitet kod zubarica je barem 3 puta češći nego kod ostalih. Otprilike u istom omjeru povećana je i mogućnost spontanog pobačaja. Zubarsko osoblje ima povišenu koncentraciju žive u centralnom nervnom sistemu i bubrezima. Neurološki testovi često pokazuju značajna odstupanja.
O "bezopasnosti" amalgama dovoljno govore preporuke proizvođača zubarskog materijala, upućene zubarima. Svi živini spojevi moraju se čuvati u čvrsto zatvorenim posudama, svaki direktan kontakt s amalgamima treba maksimalno izbjegavati, a godišnja ispitivanja otrovanosti tijela živom vrlo su preporučljiva. Eto, pa ti popravljaj zube…
http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=428&sr=23
Postano: 23 ruj 2007, 15:05
Postao/la Luna
Ovčja posla
Jeste li nekada doživjeli prsnuće živinog toplomjera? Ja jesam. I jako dobro se sjećam nastale panike. Živa je vrlo nezgodna, jer se rasprši u sitne kapljice, pa ju je iznimno teško sakupiti u cijelosti. Zavuče se po rupama, među parkete, i začas je imaš posvuda. Onda se sve ne očisti, pa djeca pužu po podu, pa guraju prste posvuda, pa štošta stavljaju u usta, PA UZ PRLJAVŠTINU PROGUTAJU I ŽIVU. Smrtna doza je vrlo mala…
Upravo je nevjerojatno koliko malo truda se ulaže u razotkrivanje otrovnosti amalgamskih (živinih) plombi. Ako prihvatimo nespornu istinu da je živa otrov, treba li bježati od činjenice da takav otrov, ugrađen u zube, može značiti samo put u pogibelj? Nažalost, medicina se odavno posvađala s logikom. Ma, čujte, jedan otrov više ili manje. Ionako absorbiramo zagađenja i brojne štetne tvari iz tisuću izvora, PA MOŽE I MALO ŽIVE!? Da li bi i vi prihvatili ovakvu logiku? DA POJEDETE MALO VIŠE OTROVA I DA SKONČATE ŽIVOT MALO RANIJE??
Ipak, istina pomalo probija led. Vrlo interesantno i vrijedno ispitivanje napravili su na sveučilištu u Calgaryju. U zube odraslih ovaca ugradili su radioaktivne amalgamske plombe. Pitate se zašto radioaktivne? Vrlo jednostavno, tako se "obilježava" živa iz plombi, pa je lako slijediti njen put, ukoliko slučajno ne ostane blokirana u zubima. I lako ju je razlučiti od žive iz drugih izvora. Pretpostavljate što se desilo? Nakon 29 dana, sasvim solidne količine žive iskrsnule su u plućima, gastro traktu i tkivima usne šupljine. Živa se brzo absorbira, pa su se visoke koncentracije pojavile u jetri i bubrezima. Naravno, mozak, srce i brojne žlijezde nisu ostali pošteđeni. Drugim riječima, NEDVOJBENO SE POKAZALO DA SU OVCE PREPLAVLJENE ŽIVOM, PORIJEKLOM IZ ZUBNIH AMALGAMA. Doduše, skeptici su ukazivali na činjenicu da ovce žvaču po cijeli dan (žvakanjem se oslobađa najviše žive), a ljudi ni približno toliko. Ako čovjek manje žvače, živa se slabije širi, pa je sve skupa valjda puno manje opasno… Valjda… Istina je, RAZVOJ DOGAĐAJA KOD OVACA JE NAJGORI MOGUĆI SCENARIJ. Ukoliko bi ovdje živa ostala blokirana u plombama, onda bi svi mogli odahnuti. Ali, to se nije desilo. I odmah se znalo da će loših vijesti biti još.
Cijeli eksperiment je ponovljen na majmunima. Njihova frekvencija žvakanja je vrlo slična našima. Njihovi zubi, učestalost hranjenja i brojne druge karakteristike također su vrlo slični ljudskima. NAUČNICI SU MOGLI SAMO KONSTATIRATI DA SE DEPOZITI ŽIVE STVARAJU PO ISTOM OBRASCU KAO I KOD OVACA. Ljudski volonteri su zaokružili cijelu priču. Dali su im DMPS, kemikaliju koja se veže na živu i tako izbacuje iz tijela putem urina. Količina izbačene žive direktno je ovisila o broju amalgamskih plombi. DA JE ŽIVA "ZAKLJUČANA" U AMALGAMIMA, NE BI SE POJAVLJIVALA U URINU. Polako napredujemo…
Godinu dana kasnije, ista ekipa stručnjaka ponovo je promatrala migracije žive unutar tijela ovce, a pogotovo utjecaj na bubrege. Trideset dana nakon postavljanja amalgama (bez radioaktivnosti), bubrežne funkcije su oslabile za oko 50%. TO JE KAO DA JEDAN BUBREG UOPĆE NE FUNKCIONIRA. Gubici natrija iz tijela porasli su za 300%. Poznato je da nizak natrij u krvi stimulira bubrege na stvaranje renina, enzima koji diže krvni pritisak. Kada natrij i kalij nisu prisutni u pravilnom omjeru, javlja se štošta nepoželjno, npr. SLABOST U MIŠIĆIMA, KRONIČNI ZAMOR ILI SRČANE SMETNJE. Trovanje putem amalgamskih plombi vrlo značajno mijenja nivo albumina (topivog proteina iz krvi). Albumin, inače, regulira volumen plazme i svaka promjena na tom području negativno djeluje na raspodjelu hranjivih tvari po stanicama.
Živine plombe mogle bi biti odgovorne čak i za neobjašnjive slučajeve opadanja kose kod žena. Oko 50% takvih žena ima povišene vrijednosti žive u tijelu. A više od dvije trećine njih u potpunosti je riješilo problem nakon zamjene plombi. Kakva sreća, opet zdrava kosa!
Ali, sve ovo samo je djelić neugodnosti… Znate li da ni fetusi nisu pošteđeni?
http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=429&sr=23