Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sirov - posušen
Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
aspalatus

PostPostano: 6.7.2008. ned. 17:03    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Ocekivao sam tako nesto Very Happy

Procitao sam sve ali neda mi se.. smijeh2 ..tko je shvatio, shvatio je

meni je najbitnije da si ti shvatio Wink palac

luna respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
jelena
Gost

PostPostano: 6.7.2008. ned. 17:17    Naslov: Citiraj i odgovori

a di je nestao lunin komentar?
kaj ga je luna sama izbrisala ili je nastupila autokratska cenzura?
[Vrh]
Luna

PostPostano: 6.7.2008. ned. 18:14    Naslov: Citiraj i odgovori

jelena je napisao/la:
a di je nestao lunin komentar?
kaj ga je luna sama izbrisala ili je nastupila autokratska cenzura?

Ja sam izbrisala.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ica

PostPostano: 6.7.2008. ned. 18:24    Naslov: Citiraj i odgovori

i ja si baš to pitam di ti je koment...
već sam misla da je ogi zbilja danas volje
za brisanje postova ... hehe Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku MSNM
aspalatus

PostPostano: 6.7.2008. ned. 19:05    Naslov: Citiraj i odgovori

ah nisam ni skuzila da je nestoobrisano Ironican ocito upadam svaki drugi komentar pa mi stalno nesto manjka lol
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.7.2008. ned. 20:05    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Zamjene!! ..opet zamjene!!

Postoje zamjenski/ alternativni/ zdraviji izvori električne energije i postoje zamjenski/ alternativni/ zdraviji izvori hranjivih tvari. Vjetrenjača npr. pomaže u korištenju prvog, dehidrator npr.– u korištenju drugog. Možemo preživjeti i bez struje i bez kruha. Pa ipak, da bismo si olakšali život, izabrati ćemo opciju koju smatramo najmanje štetnom/ najispravnijom. Ti ćeš voziti bicikl na vjetar, ja ću pripremati mali dio hrane na topli zrak. Ti ćeš moj izbor osuđivati i/ili ismijavati, ja ću tvoj razumijeti i podržati.

Luna, nije bilo napada na tebe osobno, samo sam iznio svoje misljenje o nazivima i susenju biljne hrane

Nemam nista protiv veganskog gulasa, ali imam protiv tog naziva i oznacavanja kao zamjene za meso
Nemam nista protiv 'sirovog kruha od tikvica', ali znamo sto je kruh i ne razumijem potrebu za zamjenom

Meni je od naziva 'gulas' muka
Mislim da je i sirovojelcima muka kada cuju za 'strudlu od jabuka'

Ako ti nedostaje gulas, onda jedi meso
Ako ti nedostaje kruh, onda jedi peceno

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Zovi to posusene tikvice a ne kruh, zna se sta je kruh.

Mješavima mljevenih žitarica/ sjemenki/ ostalih dodataka po izboru (začini, kvasac, povrtni ili voćni pire itd.), termički obrađeno na temperaturi iznad 180 C, zove se kruh (običan, pečen).
Mješavima mljevenih žitarica/ sjemenki/ ostalih dodataka po izboru (začini, kvasac, povrtni ili voćni pire itd.), termički obrađeno na temperaturi ispod 48 C, zove se kruh (sirovojelski, sušen).
Tikvice nisu isto što i kruh.

To je posusena masa tih sastojaka a ne kruh

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Meni je to stvarno neshvatljivo, ako zelis biti sirov onda budi sirov a ne posusen.

Većina sirovojelske prehrane se sastoji od svježih plodova voća, povrća i zelenog bilja.
Metoda sušenja/ dehidriranja se koristi za izradu sirovojelskih šnita i krekera koji se jedu povremeno. Dehidrator ću još koristiti i za sušenje bilja (izradu domaćih, prirodnih začina) i sušenje voća (nesumporenog, za konzumaciju preko zime; ili cijele godine). Žao mi je što ti je to neshvatljivo. (?)

Pa rekao sam da je susenje za zimnicu OK
Neshvatljivo mi je susenje neceg sto cu jesti u roku sat-dan-dva

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
mislim da u jednom obroku treba obuhvatiti sve esencijalne aminokiseline

Vitalan 100-godišnjak koji za jedan obrok pojede zdjelu svježih marelica ili svježih krastavaca (=bez svih esencijalnih amino u obroku), misli drugačije.

Zelim mu da tako misli i sljedecih 100g

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Meni to zvuci kao tofu kobasice / salame

Mene žitarice/ sjemenke/ povrće ne podsjećaju na meso. Nadam se da je tako i kod ostalih.

Ni mene, to sam rekao u kontekstu nepriklanog naziva i nerazumjevanja potrebe za zamjenom

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Dehidriranje priznajem samo kao metodu za spremanje zimnice

Zimnica (=ajvar, pasirana rajčica, kiseli kupus, kiseli krastavci. pekmez, marmelada i itd) se kuha ili kiseli. Sušeno (dehidrirano) voće i povrće nije zimnica.

Mislim da je zimnica sva hrana spremljena za zimu kada priroda spava

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Kaj se tice naziva, kao sto mi je apsurdan naziv 'soja sunka' tako je i 'sirov kruh'

Stvari jednostavno imaju svoj naziv, značenje im pridajemo/ određujemo sami. Sirovi kruh je naziv za – sirovi kruh – kruh koji nije termički obrađivan na temperaturi iznad 180 C/ pečen. Ako uz njega vežeš negativne asocijacije, predloži prikladniji. (?)

1. Sirov kruh zvuci kao vruci led - nemoguce
2. Ako brijes na sirovo, kaj ce ti zamjene za nesto peceno

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
A sto se tice dehidriranja, ne vidim smisao u dehidriranju necega sto ce se brzo pojesti
To je cisti gubitak vremena, struje i sigurno nekih nutrijenata

Smisao dehidriranja je napraviti obrok koji je u sebi zadržao enzime/ vitamine/ minerale, neovisno o tome hoće li se to pojesti prije ili kasnije i neovisno o godišnjem dobu. Ono je zdravija alternativa kuhanju/ pečenju/ kupovanju aditiranih namirnica iz trgovine. Za mene to nije gubitak vremena.

Ne mora biti nuzno zdravija jer se kod procesa susenja na povecanoj temp. bakterije i ostali paraziti nece pobiti vec se mogu i visestruko razmnoziti

Luna je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Idu mi na zivce zamjene, ako brijes na nesto, onda budi dosljedan, zaboravi sunku i kruh

Ako briješ na sirovu hranu, jedeš sirovu hranu. Sirovi kruh je sirova hrana. Čini mi se da miješaš/ ne radiš razliku između svježeg i sirovog. Pojašnjenje:

Bez termičke obrade = svježa hrana = sirova, s tekućinom i svim ostalim hranjivim nutrijentima;
S termičkom obradom do 48 C = sirova hrana = bez tekućine, sa svim ostalim hranjivim nutrijentima;
S termičkom obradom preko 48 C = kuhana/ pečena hrana = bez tekućine, bez ili s vrlo malo hranjivih nutrijenata.

Naravno, namirnice iz prve skupine su najprirodnije i trebale bi činiti većinu naših obroka.

Kruh je iskljucivo pecen, ovo do 48C je posusena masa
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 7.7.2008. pon. 01:12    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi, slazem se s tobom kad govoris o gulasu i tofu kobasicama ali viruj mi da je kruh kruh... rekla sam ti vec gore ali ti si to preletio, nakon sto probas kruh, peceni ce ti izgledati kao njegova zamjena a ne obratno kao sto ti sada mislis.
ne moze se usporedivati neka svinjaska kobasica i tofu kobasica spravljena od sasvim drugih sastojaka s jedne strane s nepecenim kruhom i pecenim koji imaju sve iste sastojke. kruh je kruh. ovaj zivi, je daleko bogatiji od pecenog i stvarno izgleda kao original dok peceni izgleda njegova prepecena kopija.

nepeceni kruh nije zamjena za peceni, mada sam ja u pocetku mislila da je. to je jednostavno pravi pravcijati zivi kruh za razliku od napuhanog ispecenog kruha.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 7.7.2008. pon. 18:49    Naslov: Citiraj i odgovori

Ku-ku
ogi je napisao/la:
Nemam nista protiv veganskog gulasa, ali imam protiv tog naziva i oznacavanja kao zamjene za meso
Nemam nista protiv 'sirovog kruha od tikvica', ali znamo sto je kruh i ne razumijem potrebu za zamjenom.

Potreba za zamjenom zbog ovisnosti o okusu, naziv zbog sastojaka/ okusa/ strukture/ izgleda koji je najsličniji kruhu.
Sirovojelstvo ne isključuje konzumaciju kruha (kao što vegetarijanstvo, u potpunosti, isključuje konzumaciju mesa). Ono samo (onima koji su na njegiv okus navikli), i ako žele, nudi zdraviju/ nutritivno bogatiju/ prirodniju/ lakše probavljivu varijantu.
Sirovojelci također jedu i sirove/ sirovojelske kolače, sladoled, puding, pizzu...Predznak sirovo opisuje samo način pripreme – bez termičke obrade ili sa termičkom obradom do koje hrana ne gubi svoje hranjive sastojke.
Kako bi ih ti drugačije nazvao, a da termin koji to označava ne izgubi svoj smisao (?)
ogi je napisao/la:
Meni je od naziva 'gulas' muka
Mislim da je i sirovojelcima muka kada cuju za 'strudlu od jabuka'.

Mene gulaš asocira na smrt/ ubojstvo/ leš, a pečena štrudla (samo) na nezdravu poslasticu.
Kod sirovojelstva nije glavni fokus na etici/ pravima životinja/ suosjećanju. Glavni fokus je na zdravlju. Ono samo promovira povećanje udjela sirovih namirnica u ljudskoj prehrani, prema motu: više sirovog = više energije/ zdravlja. Sam odlučuješ što i koliko sirovog/ zdravlja/ energije želiš. Ti biraš.
ogi je napisao/la:
Ako ti nedostaje kruh, onda jedi peceno.

Ako ti nedostaje kruh, pitaj me za knjigu o štetnosti pečenih žitarica/ škroba plazi jezik
ogi je napisao/la:
Luna je napisao/la:
Mješavima mljevenih žitarica/ sjemenki/ ostalih dodataka po izboru (začini, kvasac, povrtni ili voćni pire itd.), termički obrađeno na temperaturi ispod 48 C, zove se kruh (sirovojelski, sušen).
To je posusena masa tih sastojaka a ne kruh.
Ima takav naziv jer svojim sastojcima/ okusom/ izgledom, najviše sliči kruhu.
Toj posušenoj masi moramo dati neko ime. Ne možemo je zvati "posušena masa mljevenih žitarica/ sjemenki/ ostalih dodataka".
Koji naziv predlažeš/ misliš da bi bio prikladniji (?)
ogi je napisao/la:
Pa rekao sam da je susenje za zimnicu OK
Neshvatljivo mi je susenje neceg sto cu jesti u roku sat-dan-dva.

Slažem se da sušena namirnica ne može zamijeniti svježu, nikako neobrađenu, punu tekućine i da treba dati prednost svježim plodovima i listovima biljaka.
ogi je napisao/la:
Luna je napisao/la:
Smisao dehidriranja je napraviti obrok koji je u sebi zadržao enzime/ vitamine/ minerale, neovisno o tome hoće li se to pojesti prije ili kasnije i neovisno o godišnjem dobu. Ono je zdravija alternativa kuhanju/ pečenju/ kupovanju aditiranih namirnica iz trgovine. Za mene to nije gubitak vremena.
Ne mora biti nuzno zdravija jer se kod procesa susenja na povecanoj temp. bakterije i ostali paraziti nece pobiti vec se mogu i visestruko razmnoziti.

Komentari ispod članka: http://www.coolinarika.com/clanak/sirova-hrana-da-ili-ne
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 7.7.2008. pon. 20:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Ima takav naziv jer svojim sastojcima/ okusom/ izgledom, najviše sliči kruhu.
Toj posušenoj masi moramo dati neko ime. Ne možemo je zvati "posušena masa mljevenih žitarica/ sjemenki/ ostalih dodataka".
Koji naziv predlažeš/ misliš da bi bio prikladniji (?)

po toj logici bi isto tako i kruhu ( zast se uopce tako zove) mogli dati naziv " ispecena masa brasna od samljevenih suhih zitarica" Very Happy
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:06    Naslov: Citiraj i odgovori

bas me zanima koja je rjecnicka definicija kruha, zar ga kruhom cini zagrijavanje preko 40 C ?
zar ne cini zitarica kruh kruhom?
[Vrh]
ica

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:09    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
bas me zanima koja je rjecnicka definicija kruha, zar ga kruhom cini zagrijavanje preko 40 C ?

da tu se slažem asp,
žitarica čini kruh kruhom...
pa po toj logici ono ne mora biti
pečeno da bi bio kruh,neg samo spravljen
od pšenice iliti žitarica... Very Happy Very Happy
[Vrh]
ica

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:15    Naslov: Citiraj i odgovori

dakle što je to zapravo kruh ?

Kruh je uskislo pečeno tijesto .

smijeh2 smijeh2

koja definicija
to je naime iz anićevog rječnika...
on je veoma pouzdan pa eto vam skromne i sažete,
a ipak tako jednostavne definicije... Smile Smile Very Happy Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Zvjezdice
[Vrh]
Luna

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:23    Naslov: Citiraj i odgovori

ica je napisao/la:
dakle što je to zapravo kruh ?

Kruh je uskislo pečeno tijesto .

smijeh2 smijeh2

koja definicija
to je naime iz anićevog rječnika...
on je veoma pouzdan pa eto vam skromne i sažete,
a ipak tako jednostavne definicije... Smile Smile Very Happy Very Happy

Anić nema pojima, u njegovo vrijeme nije bilo sirovojelstva smijeh2
[Vrh]
Luna

PostPostano: 7.7.2008. pon. 21:36    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:

Brašno + tekućina + dodaci

Kruh je proizvod koji se dobiva mješanjem brašna s vodom, mlijekom, sirutkom, ili nekom drugom tekućinom uz dodatak kuhinjske soli ili šećera, masnoća, jaja i sredstva za dizanje tijesta.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kruh

...al nigdje ne piše da može biti sirov/ sušen/ ne-pečen...morati ćemo to dodati u Wikipediu smijeh2
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.