Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Dijabetes
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zdravlje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
jelena
Gost

PostPostano: 26.4.2008. sub. 16:24    Naslov: Citiraj i odgovori

jesam, hvala ti, iako vecinu tih stvari znam - ipak imam 23 godine staza.
doduse, postoje razlicite, 'suvremene' i manje suvremene 'teorije' o prehrani i dijabetesu, od onih striktnijih koje, npr., vele da bi u sirokom luku trebalo izbjegavati slatko (osim u hipoglikemiji), do onih gdje se slatko puno slobodnije konzumira, samo trebas paziti na kolicinu i razinu secera. a onda i mijesanje namirnica (ugljikohidrata, masti i bjelancevina) - jedni vele jedno, jedni drugo. pa onda oni koji kazu da treba(mo) jesti 6 manjih obroka dnevno do onih koji kazu 3 veca. itd., itd. tako da je u principu najbolje izabrati rezim prehrane koji tebi osobno najbolje odgovara. ali ne mogu ni reci da je moj prevec odgovoran i strog. hebiga, oduvijek sam bila 'slaba' na hranu.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 26.4.2008. sub. 16:36    Naslov: Citiraj i odgovori

jelena je napisao/la:
jedni vele jedno, jedni drugo

Da, i to onda zbunjuje ljude. Bitno da pronađeš ono što kod tebe pomaže/ funkcionira/ daje rezultate palac

Obzirom da ovdje tvrde kako kuhana hrana podiže razinu šećera u krvi, a konzumacija sirove smanjuje potrebu za količinom inzulina, jesi li probala kada kroz neko razdoblje jesti većinski sirovo i ako jesi je li bilo pozitivnih pomaka kakve spominju?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
jelena
Gost

PostPostano: 26.4.2008. sub. 17:25    Naslov: Citiraj i odgovori

necu sad opet verglati o inzulinu i hrani kod dijabeticara unedogled, pa samo da kazem: mislim da sam u jednom periodu zivota bila cca jedan i pol dan na sirovoj hrani i mislila sam da cu eksplodirati koliko mi je to tesko bilo. nema sanse na svijetu, nazalost. cak ni za probu.
sto se kuhanog tice - eto, meni su ti doktori oduvijek govorili: 'sto vise kuhanog, sto vise kuhanog'... al' mislim da je najvaznije da je uravnotezena prehrana (kao kod i svih drugih ljudi). ni to mi ne ide bas najbolje.
citam sad opet taj clanak, kako preporucuju voce ili vocni sok za dorucak. a mene su ucili - mlijeko i kruh (eventualno necim namazan). pa sam godinama dok sam jos bila mala jela kockice kruha natopljene u mlijeku. to mi je bio najdrazi obrok!
i to da je alkohol zabranjen... glupost. meni doktorica govori da obvezno s vremena na vrijeme popijem crvenog vina. stetan je ako se nalokas, naravno, kao i kod svih - samo kod dijabeticara jos vise, jer jako oscilirajuce djeluje na secer u krvi. al u umjerenim kolicinama moze biti i koristan.
a sve ovo za povrce, voce, vlakna, vodu... to je pak jasno - toga bismo svi trebali vise konzumirati.
[Vrh]
filo

PostPostano: 26.4.2008. sub. 17:39    Naslov: Citiraj i odgovori

jelena je napisao/la:
pa sam godinama dok sam jos bila mala jela kockice kruha natopljene u mlijeku. to mi je bio najdrazi obrok!

podrobljenac. zerice varenike i štoš bolje..
bas sam nabasal u knjigi da klinčić ili češnjak je dobro žvakat da mogu snimiti koncentraciju glukoze u krvi a tak i dozu inzulina
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
jelena
Gost

PostPostano: 26.4.2008. sub. 18:19    Naslov: Citiraj i odgovori

i ja sam to cula. isto i za sezam. al nekako me odbija ideja zvackanja cesnjaka.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 26.4.2008. sub. 22:23    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.vrg.org/journal/diabetes.htm
[Vrh]
jelena
Gost

PostPostano: 26.4.2008. sub. 23:28    Naslov: Citiraj i odgovori

hvala na linku, ogi, ovo bogme jos nisam vidjela (diabetic vegan).
[Vrh]
Luna

PostPostano: 3.6.2008. uto. 21:37    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
jelena
Gost

PostPostano: 3.6.2008. uto. 22:48    Naslov: Citiraj i odgovori

hm. mogu samo reci... glupavi ameri koji se nisu stigli mozda i malo raspitati (tijekom svoje dijabeticke karijere) pa moraju kupovati knjigu/kuharicu popracenu senzacionalistickim reklamama da bi im bilo jasno koje ce im namirnice sniziti, a koje povisiti glikemicki indeks.

(ogi, ajd, pliz, prepravi naslov teme - nije dijEbetes, vec dijAbetes)
[Vrh]
Luna

PostPostano: 4.6.2008. sri. 08:43    Naslov: Citiraj i odgovori

jelena je napisao/la:
hm. mogu samo reci... glupavi ameri koji se nisu stigli mozda i malo raspitati (tijekom svoje dijabeticke karijere) pa moraju kupovati knjigu/kuharicu popracenu senzacionalistickim reklamama da bi im bilo jasno koje ce im namirnice sniziti, a koje povisiti glikemicki indeks.

Kao što bi rekao (i) Phoenix...neki ljudi jednostavno "ne žele" ozdraviti. Samo što toga nisu svjesni.
Pokušavam te trgnuti/ motivirati, mlada si i jaka i puno još toga možeš promijeniti na bolje....ali, čini mi se da si se zapravo već odavno "pomirila" sa situacijom i da se osjećaš sasvim dobro sa svojih 4-5 x dnevno inekcijama inzulina.
Žao mi je zbog toga.
[Vrh]
jelena
Gost

PostPostano: 4.6.2008. sri. 11:28    Naslov: Citiraj i odgovori

oprosti, luna, ali - znam da iskljucivo u najboljoj namjeri pises na ovu temu i obavjestavas me o njoj, i nemoj misliti da omalovazavam tvoj trud, ali pokusaj shvatiti da sa svoje 23 godine 'prakse' ipak znam *malo* vise o njoj od tebe. informirala sam se/probala/citala/slusala/gledala o inzulinskoj pumpi, presadjivanju gusterace/langerhansovih otocica, inzulinu u spreju, pfizerovom/exubera lijeku koji *lijeci* dijabetes (i izaziva rak), transfuziji maticnih stanica, 'inzulinskom satu', cak i o 'cudotvornim krumpirima' i 'gorkoj dinji' koji lijece secernu bolest... a onda i o 'mediteranskoj prehrani', 'antidijabetis caju', tabletama (s bazom i na cistoj kemiji i u narodnoj biljnoj medicini) i raznoraznim vrstama dijete kao pomoci.
i ja sam 'naletavala' na filmice na youtubeu, gledala opru, citala clanke u casopisima... i imam dovoljno zdrave pameti da razlucim koji su totalan bullshit, a u kojima ima osnove. i da (opet) dodam, kad vec vidim da je tebi 'dijabetes' jedan vrlo jednoznacan pojam - dijabetesa ima vise tipova, a kao sto sam vec rekla - tip 1 (*moj*) cini valjda 10% populacije (u odnosu na tip 2)... i tip 2 (neovisan o inzulinu) je puuuno podlozniji 'eksperimentima' u lijecenju - iz jednostavnog razloga sto kod osoba s tim tipom u organizmu jos postoji hormon inzulin koji onda, logicno, razlicito 'reagira' i na lijekove i na hranu, i moze se u jednoj mjeri obnavljati i, u boljim slucajevima, organizam ga moze donekle sam poceti ponovo proizvoditi. to N I J E slucaj s tipom 1, gdje inzulina (vise) N E M A u tijelu. kako da ti objasnim - to je skoro kao da nekom kazes 'hrani se tako i tako i s vremenom ce ti izrasti novi bubreg'.
znam da je jako ruzicasta i optimisticna i lijepa pomisao kako je '(pre)hrana lijek i rjesenje za svaku bolest', kako se samo 'treba informirati i probati'. a znam i da je puno lakse tako nesto reci nekome tko nema (doticnu) bolest pa onda dodati 'ti si samo ne zelis pomoci' ili 'uzivas u svojoj patnji'. ali mozda da probas shvatiti da to nekome tko zivi s njom moze biti uvredljivo, s obzirom na to da puno bolje zna s cim se tocno bakce?
ne znam sto bih ti rekla, kad tako olako mozes napisati 'eto, ja ti saljem filmic, a ti samo odmahnes rukom i zapravo si ne zelis pomoci'. a sta da kazem na filmic u kojem nista pod milim bogom ne kazu o srzi njihove *revolucionarne* kuharice - kako i zasto tako utjece na dijabetes - nista o utjecaju hrane na proizvodnju/djelovanje inzulina i organizmu jednog dijabeticara, nego ti spomenu avokado i naprave shake od njega. sori, ali to je zbilja bezobrazno sranje. ne sranje u smislu 'hrana vam moze pomoci', nego sranje u smislu 'hrana ce vas izlijeciti' - da se razumijemo, ne omalovazam ja moc hrane u kontroli dijabetesa - cak ce i najzadrtiji 'zapadno orijentirani' doktor (dijabetolog) morati reci da je nacin prehrane najbitniji dio u cijelom procesu (uz, naravno, odgovorno uzimanje inzulina), jako sam dobro toga svjesna i naravno da znam da... jabuka manje dize secer od cokolade, a znam i da naranca manje dize secer od smokve. znam i da ima razlicitih vrsta krusaka i da jedna dize secer manje od druge. pa tako znam i da neka voca i povrca dizu secer manje od svih drugih namirnica. a onda i znam da mi treba pravilan omjer masti, bjelancevina i ugljikohidrata u tijelu. i znam da kad mi je nivo secera visok, trebam se kretati, piti vode, dat si inzulin i ne jesti nesto sto brzo dize secer, a kad je nizak, da bih trebala pojesti nesto slatko, sto ce mi povisiti razinu secera.
da sazmem - preduga je ovo tema da i dalje trkeljam - ja NEMAM inzulina u tijelu. vec 20-ak godina. unosim ga injekcijom. i jedino taj 'umjetni' moze djelovati u mojem organizmu. luci ga se vise kad pojedem pizzu nego kad pojedem avokado, ili kad sam pod stresom. luci ga se manje kad pojedem jabuku i igram squash. ali jedino ako ga u tijelo unesem umjetnim putem. a stvar nije ista s dijabetesom tipa 2, gdje 'prirodnog' inzulina jos ima u organizmu i gdje ga gusteraca luci 'po potrebi', kad sama 'odredi' koliko ga u krv treba otpustati. svakako da ga je manje potrebno kad jedes voce (izuzev orasastog) i povrce (opet odredjene vrste). i sve sto u toj velebnoj kuharici moze pisati a da drzi vodu je koje voce/povrce/namirnice opcenito imaju nizak, odnosno visok glikemicki indeks - za ljude koji se to nisu potrudili nauciti. a vjerujem da jednom pretilom ameru koji je dobio tip 2 u svojoj 50. godini i cijeli zivot krkao pomfrit i hamburgere to mozda i nije jasno. pa treba kuharicu i tipa koji veli 'ovo ti je lijek za tvoj dijabetes' i 'ovo ce ti sniziti secer, a ovo povisiti' da to nauci. kako samo ti prepametni ameri (i ostali, naravno) vole spominjati jedan slucaj (dva, tri) izlijecenja dijabetesa tipa 1 svojim revolucionarnim 'daj pare' metodama, a *zaborave* spomenuti kako dijete koje se rodilo s dijabetesom ovisnim o inzulinu (a ne mora se raditi o novorodjencetu, to je samo referenca na filmic) jos jebeno I M A tog hormona u tijelu, i unosi ovaj u injekcijama u organizam da bi se dalo sanse njegovom vlastitom da se jos moze regenerirati i/ili ne gubiti. moc informacija, jel..............
hrana jest uzasno bitna, ali sori, nije svemoguca. ne u svakom slucaju.
pa kad drugi put budes tako olako imala potrebu za patroniziranjem, oboruzaj se barem argumentima koji drze vodu.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 4.6.2008. sri. 12:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Razumijem.
[Vrh]
jelena
Gost

PostPostano: 4.6.2008. sri. 13:03    Naslov: Citiraj i odgovori

nemoj se ljutiti - nisam cak ni htjela reci da u tvojem postu nema istine - ocito je da ne radim sve sto mogu da bi odrzavala svoju bolest u najboljem mogucem stanju (koliko to sama bolest dopusta) - samo moje pusenje (!) je dokaz, da ne govorimo o ne bas najkvalitetnijoj i najodgovornijoj prehrani zadnja dva desetljeca - svjesna sam toga u potpunosti i zbilja sam si iskljucivo sama kriva sto se ne dovodim u red. to stoji u potpunosti i nikad nisam tvrdila drugacije - sve sto zelim reci je da informacije imam, i da sam u velikoj mjeri u stanju razluciti koje su korisne, i koliko, a koje ce 'popusiti' samo naivni ili neinformirani ljudi koji svim snagama zele da se dogodi cudo (tu pretezno govorim o samim dijabeticarima). naravno da je najbitnije koliko cu tih informacija aktivno upijati u svakodnevnom zivotu i tako si pomagati - i daleko sam od toga da se maksimalno trudim... samo ovdje govorimo o dvije razlicite stvari - ne o tome koliko ja osobno 'radim' na svom dijabetesu i zdravlju, nego o tome koliko RAZUMIJEM sto pridonosi, a sto ne, (mojoj) kvaliteti zivota.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 4.6.2008. sri. 16:19    Naslov: Citiraj i odgovori

Znam. Razumijem. Želim pomoći. Ne ljutim se.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 3.11.2008. pon. 13:56    Naslov: Citiraj i odgovori

Thomas Smith - Smrtonosna prijevara oko dijabetesa

http://www.teledisk.hr/content/view/6/14/
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zdravlje Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 3 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.