Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Permakultura
Prethodna  1, 2, 3, 4

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Drug Mile

PostPostano: 12.6.2015. pet. 15:23    Naslov: Citiraj i odgovori

Za našu klimu, ja sam nešto računao da prinos može biti 2-3 puta veći u odnosu na klasični monokulturni uzgoj, pod uvjetom da uložimo jednaku količinu energije u oba, i pod uvjetom da nam je hrana jedini zahtjev. Takav pokus nije moguć u praksi iz jednostavnog razloga što u višeslojnom sustavu nije praktično koristiti strojeve, a u monokulturnom nije praktično koristiti ljudsku snagu. Kada bi prisilili komercijalnog uzgajivača da sve radi ručno, bez korištenja fosilnih goriva i gnojiva, vjerojatno bi odnos bio i mnogo veći.

Problem sa svakim uzgojem hrane koja obilato rađa je što je potreban i veliki input nutrijenata. U višeslojnom sustavu to se rješava biljkama koje nisu za jelo, već za gnojidbu. Zbog toga i nije praktično, a ni pošteno, doslovno usporediti jednu jestivu šumu u koju treba samo doći i nabrati kestenje ili trešnje, s komercijalnim voćnjakom u koji se cijele godine ubrizgava nekakva nafta. Za hektar oranice, vjerojatno ti treba još 100 hektara šume koja će upiti sav taj oslobođeni ugljik. Dakle prinos pšenice nije po ha, nego po 101 ha, ali nitko to tako ne računa.

Dalje, višeslojni sustavi nisu samo izvor hrane, nego i svega ostalog što korisnik treba. Ali ako računamo samo hranu, u višeslojnom sustavu zna biti nekoliko stotina različitih jestivih biljnih vrsta, a u monokulturnom samo jedna. Zato je potpitanje: koliko se ljudi može kvalitetno prehraniti u monokulturnom vrtu. Ja mislim, ni jedan. U jestivoj šumi ipak može određeni broj, bez da ikad napusti vrt.

Ali, ako jako pojednostavimo stvari, zanemarimo važne činjenice, moj odgovor je 2-3 puta više nego u klasičnom uzgoju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.6.2015. pet. 17:32    Naslov: Citiraj i odgovori

3000kal x 365 x broj osoba

Sve to od kestena, oraha i lješnjaka?
Uzmimo da voće spada u deserte i zanemarimo te kalorije, kao i zelenjavu.
Jel postoji neki primjer? Obitelj koja živi od jestive šume već nekoliko godina?

Slažem se da nije poštena usporedba jer komercijalni uzgoj ima skrivene troškove i radi veliku štetu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Drug Mile

PostPostano: 12.6.2015. pet. 22:38    Naslov: Citiraj i odgovori

Ogi, ne vidim zasto ne. Znas i sam da orasi, kesteni i ljesnjaci puno bolje iskoristavaju prostor iznad i ispod tla nego trave (zitarice), da rastu sami od sebe i da osim hrane imaju i neke druge koristi, recimo med, ogrijev, gradjevni materijal... takva suma puno vise znaci i divljoj flori i fauni koja onda indirektno to opet covjeku na neki nacin vraca.

Jedino ne razumijem zasto si voce i povrce izbacio, i to ljudi jedu. Ne razumijem se previse u kaloricnost i teoretske i realne prinose, ali internet kaze da je prinos kestena 10 tona po hektaru. Vise nego psenice. Prinos oraha oko 5 T, a ljesnjaka 2 T. Orahe i kestene tesko mozes strpati jedne iznad drugih, ali lijesku koja dobro radja i u hladu mozes pod jedne ili druge. Ali nitko tako ne dizajnira sumski vrt, tako jedino u komercijalnim polikulturnim vocnjacima rade (vidio vlastitim ocima).

Za neki primjer, stvarno ne znam. Ne vjerujem da si je netko slozio vrt samo sa orasima i kestenima, a zanemario sve drugo korisno bilje. Takodjer, ne vjerujem da netko tko raspolaze vecim komadom zemlje zeli svaki pedalj terena posumiti, vecina uz sumski vrt ima i obican vrt.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.6.2015. ned. 10:13    Naslov: Citiraj i odgovori

Nisam izbacio slatko voće i povrće već smjestio u kategoriju deserta jer sve upućuje na to da ne mogu biti znatni izvor kalorija za ljude.

Pitanje je što može biti znatan izvor kalorija u 'šumskom vrtu' kroz cijelu godinu?
Jel ima još nešto škrobasto prikladno?
Pitam jer čini se da su ljudi primarno škrobojedi Very Happy
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 15.6.2015. pon. 08:59    Naslov: Citiraj i odgovori

Rod Juglans ima dosta podvrsta s jestivim orašastim plodovima, npr. ... J. Cinerea, J. Ailantifolia, J. Nigra...

Zatim Aesculus Flava, to je rođak ovog ornamentalnog "kestena", Aesculus Hippocastanum.

Žirevi su vrlo jestivi.

Bademi i slično voće (npr. koštice marelica, breskava).

Pistacio?

Zatim mahunarke, koje istina nemaju škrob ali su bogate proteinima. Petar je već spomenuo Karaganu, vrlo simpatično stabalce ili grm. U toplijim krajevima, rogač, kikiriki. Pa gljive...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.6.2015. pon. 09:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Žirevi? Znao sam da ih jedu svinje i druge šumske životinje ali ne i ljudi.
Sada gledam, čini se da ih samo treba dobro namočiti kako bi izgubili gorčinu (tanin).
Ovo je zanimljivo palac
Ovako kad si počeo nabrajati, nije to tako mali izbor palac

Mahunarke su bogate proteinima ali još uvijek imaju najviše ugljikohidrata, pretpostavljam većinom u obliku škroba (ne mogu naći podatak).
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.6.2015. pon. 14:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Vidi ovo: http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3083/2

Suhi žirevi (brašno) imaju čak 500kal u 100g i odnos masnoća, UH i kvalitetnih proteina kao majčino mlijeko Smile
Masnoće su ok ali nema omege 3 pa treba kombinirati s orasima
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 15.6.2015. pon. 22:23    Naslov: Citiraj i odgovori

Evo jos drveca ili grmlja s jestivim sjemenom:
Araucaria araucana - cileanska araukarija
Carya illinoinensis
Ginkgo biloba
Pinus... (pinjoli)
Bambusi
Castanea pumila (patuljasti rodjak kestena)
Staphylea pinnata, S. trifolia

Za moj ukus, neki od njih su preegzoticni. Ja ostavljam mlade hrastove koji nicu u mojoj jestivoj sumi, a zireve sam jeo jos kao dijete. Dobra je to hrana.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.6.2015. pon. 22:29    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
zireve sam jeo jos kao dijete. Dobra je to hrana.

Kako si ih pripremao?

Jel se zna koja sorta ima žir sa najmanje gorčine/tanina?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 16.6.2015. uto. 09:11    Naslov: Citiraj i odgovori

Tada nisam znao za namakanje. Žireve bih ogulio nožićem i ono meso kratko pregrijao na vrućoj tavi, uz miješanje/protresanje. Kao što ljudi pripremaju kukuruzne kokice.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.6.2015. uto. 09:40    Naslov: Citiraj i odgovori

Trenutno me to više podsjeća na prženje kakao zrna Very Happy
[Vrh]
jagodica bobica

PostPostano: 17.6.2016. pet. 18:38    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.familyfoodgarden.com/permaculture-what-is-polyculture/
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.