Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Post/gladovanje
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Prehrana
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
miumiu

PostPostano: 5.10.2007. pet. 14:54    Naslov: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

Na Luninoj stranici http://zelenixsvijet.blog.hr/ sam našla nešto o postu. Već duže vrijeme me zanima spomenuti. Do sad sam postila samo po jedan dan. Nekad s vodom (eventualno zeleni čaj bez šećera) nekad bez. Neki moji prijatelji su postili duže. Ne sjećam se koliko. Mislim tjedan ili dva. Ima li još tko neka iskustva s dužim postom?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 5.10.2007. pet. 19:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Hej miumiu, drago mi je da razmišljaš o postu Smile Wink

Imam ja iskustva, pa slobodno pitaj. Mislim da ima i Phoenix.

Inače, ljudi pogrešno post izjednačavaju sa terminom "gladovanje". Ako se provodi na pravilan način, osjećaj gladi nestaje nakon cca 3 dana, kada se organizam navikne na to da ne dobiva količinu hrane na koju je navikao.
Post nije gladovanje, nego način unutrašnje higijene tijela -čišćenje/ detoksikacija.

Kako to da razmišljaš o postu i u koje svrhe si/ bi ga provodila?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
filo

PostPostano: 5.10.2007. pet. 19:15    Naslov: Citiraj i odgovori

kad je neko gladan, najpametnije što može da uradi jeste da posti Very Happy
(siddharta-hesse)
recimo da ja to sad radim, ali ne zato jer bi htel...
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 5.10.2007. pet. 22:48    Naslov: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Imam ja iskustva, pa slobodno pitaj.
Inače, ljudi pogrešno post izjednačavaju sa terminom "gladovanje".
Ako se provodi na pravilan način, osjećaj gladi nestaje nakon cca 3 dana, kada se organizam navikne na to da ne dobiva količinu hrane na koju je navikao.

Meni je 3 dana osjećanja gladi puno, i previše. Rolling Eyes
Zato se i raspitujem umjesto da se jednostavno "otisnem".
btw Jesi li postupno ušla u post i isto tako izasla? Jesi li se klistirala? Koliko dugo si postila? Jesi li za to vrijeme vodila normalan zivot (išla na posao/fax, bila fizicki aktivna)? Pila vodu u velikim količinama? Je li blagi zeleni čaj bez dodataka ok?
Meni je nakon jednog dana posta, dakle drugi dan, tijelo preko znoja obično počelo lučiti neke smradove. Pretpostavljam da je to dio čišćenja tijela. Kako je kasnije? Smrad iz usta? Confused

Luna je napisao/la:

Kako to da razmišljaš o postu i u koje svrhe si/ bi ga provodila?

Čula sam da liječi sve, pa nemrem fulat. palac
[Vrh]
Luna

PostPostano: 6.10.2007. sub. 17:25    Naslov: Citiraj i odgovori

Zdravstvene koristi od posta na vodi

Post na vodi izuzetno je drevan i djelotvoran pristup liječenju mnogih uobičajenih bolesti. Uključuje pijenje pročišćene vode za vrijeme posta. Tijelu to omogućuje da se odmori, očisti od toksina i izliječi. Za vrijeme posta tijelo vlastitu energiju, umjesto za probavljanje hrane, koristi za čišćenje od akumuliranih toksina i liječenje oštećenih stanica i organa. Kako post traje, tijelo sagorijeva sve što može, a što nije neophodno za funkcioniranje tijela. To uključuje bakterije, viruse, fibrozne tumore, otpadne produkte u krvi, bilo kakve nakupine oko zglobova i masne naslage.
Mnoge od najdramatičnijih promjena koje se događaju u tijelu za vrijeme posta javljaju se u prva tri dana. Do njih dolazi dok tijelo prelazi s jednog izvora goriva na drugi. U normalnim okolnostima, glavni izvor energije koju tijelo koristi je glukoza, vrsta šećera. Većina glukoze dobiva se, izravno ili pretvorbom, iz hrane koju jedemo. Kod prekida unosa hrane tijelo s glukoze kao izvora goriva prelazi na ketone koji se dobivaju iz pohranjenih tjelesnih masti.
Taj prijelaz općenito počinje drugog dana posta i završava trećeg. Budući da je ljudsko tijelo evolucijom prilagođeno za post, ono ima snažne mehanizme za čuvanje tjelesnih bjelančevina. Između 60 i 84 grama bjelančevina (mišićnog tkiva) iskoristi se drugog dana posta prije završetka prijelaza na masne kiseline kao izvor goriva. Trećeg dana proizvodnja ketona dovoljna je za opskrbu tijela skoro svom energijom koja mu je potrebna, i počinje stroga štednja tjelesnih bjelančevina.
Od trećeg dana nadalje brzina razgradnje masnih kiselina iz adipoznog ili masnog tkiva nastavlja rasti, sve do vrhunca koji se javlja desetog dana. U tom sedmodnevnom razdoblju, nakon što je tijelo potpuno prešlo na ketozu, dolazi do najveće razgradnje masnog tkiva. Tada se počinju događati i najvažnija izlječenja. Utvrđeno je da post pomaže kod mnogih bolesti, često i trajno. Provedeni su brojni klinički pokusi i istraživanja koja pokazuju njegovu djelotvornost.
U jednom kliničkom ispitivanju povišenog krvnog tlaka i posta, 174 osobe s hipertenzijom postile su na vodi 11 dana. Početni krvni tlak sudionika bio je iznad 140 milimetara žive (mm Hg) za sistolički, ili iznad 90 za dijastolički tlak, ili oboje. Devedeset posto sudionika snizilo je krvni tlak ispod 140/90 do kraja eksperimenta. Što im je početni krvni tlak bio viši, to su se njegove vrijednosti više snizile.
Također je dokazano da post vrlo blagotvorno djeluje kod kroničnih kardiovaskularnih bolesti i kongestivnog zatajenja srca. On smanjuje aterome, snizuje trigliceride, ukupan kolesterol i povisuje razine HDL-a. Utvrđeno je da je djelotvoran i kod tretiranja dijabetesa tipa II, gdje često trajno mijenja tok bolesti nabolje. Zbog svojih dugoročnih učinaka na metabolizam, masti pohranjene u tijelu, leptin i bolesti povezane s gojaznošću, otkriveno je da je post jedan od najdjelotvornijih tretmana kod gojaznosti.
U jednom pokusu iz 1988. provedenom na 88 osoba s akutnom upalom gušterače, utvrđeno je da je post bolji od bilo koje druge liječničke intervencije. Pokazalo se da čak ni nazogastrična sukcija ili cimetidin ne daju tako korisne učinke kao post. Simptomi su bili ublaženi bez obzira na etiologiju bolesti. Brojne studije utvrdile su da je post djelotvoran kod liječenja osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Post potiče važne protuupalne procese u tijelu, a znanstvenici su utvrdili smanjenje sedimentacije eritrocita, artralgije, boli, ukočenosti i potrebe za lijekovima. Post također povećava stvaranje novog koštanog tkiva na područjima pogođenim osteoporozom.
Autoimune bolesti kao što su lupus, rozaceja, kronična urtikarija (svrbež) i akutni glomerulonefritis dobro su reagirale na post. Ispostavilo se da post značajno poboljšava stanje kod teške kontaminacije toksinima. Klinički pokusi pokazali su da ljudi otrovani polikloriranim bifenilima doživljavaju «dramatično» poboljšanje stanja nakon 7-10 dana posta. Slab imunološki sustav popravlja se za vrijeme posta. Studije su utvrdile da post povećava aktivnost makrofaga, pojačava stanično posredovani imunitet, smanjuje dopunske faktore, smanjuje komplekse antigen-antitijelo, povisuje razinu imunoglobulina, pojačava baktericidnu aktivnost neutrofila, smanjuje limfocitnu blastogenezu, poboljšava ubojitost i baktericidnu funkciju monocita i pojačava aktivnost prirodnih stanica ubojica.
Ostale bolesti koje su pozitivno reagirale na post su: psihosomatske bolesti, neurogeni mokraćni mjehur, psorijaza, ekcemi, upaljene začepljene vene, varikozni ulkus, fibromijalgija, neurocirkulatorna bolest, sindrom iritabilnog debelog crijeva, upalna bolest crijeva, bronhijalna astma, lumbago, depresija, neuroza, shizofrenija, čir dvanaesnika, maternični fibroidi, crijevni paraziti, gušavost, giht, alergije, peludna groznica, osipi, multipla skleroza i nesanica.

Stephen Buhner je majstor-travar i psihoterapeut. Utemeljitelj je i viši istraživač Zaklade za Gejine studije (Foundation for Gaian Studies, www.gaianstudies.org) i autor deset knjiga, uključujući «The Fasting Path: The Way to Spiritual, Physical and Emotional Enlightenment» (Avery Hardcover; rujan 2003).
[Vrh]
Luna

PostPostano: 6.10.2007. sub. 17:50    Naslov: Re: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Jesi li postupno ušla u post i isto tako izasla? Jesi li se klistirala? Koliko dugo si postila? Jesi li za to vrijeme vodila normalan zivot (išla na posao/fax, bila fizicki aktivna)? Pila vodu u velikim količinama? Je li blagi zeleni čaj bez dodataka ok?
Meni je nakon jednog dana posta, dakle drugi dan, tijelo preko znoja obično počelo lučiti neke smradove. Pretpostavljam da je to dio čišćenja tijela. Kako je kasnije? Smrad iz usta? Confused

Postila sam 10 dana, ali ne na vodi nego na svježim prirodnim sokovima. Pila sam 2-3 soka dnevno (od voća ili povrća), uz ogromne količine vode. Ne znam koliko sam točno vode pila-pila sam koliko je "tijelo tražilo" (cca 2,5-3 l dnevno valjda u prosijeku).
Imala sam glavobolju, koja je prestala nakon drugog, trećeg dana. Imala sam karakterističan "miris" svih tjelesnih izlučevina, a posebne promijene sam primjetila i na jeziku. Prvo bijele naslage, pa smeđe...a na kraju posta se pretvorio u čistu ružičastu boju Smile
Prije nego sam se "upustila u avanturu" imala sam pripreme na način da sam jela samo sirovo ili pila samo tekućinu jedan dio dana..."izlazak" na sličan način.
Da, za vrijeme toga sam vodila "normalan život", zato sam osjećala jaku slabost nekoliko puta koja bi prošla nakon što bi malo odležala. Općenito, osjećala sam se jako umorno za to vrijeme, ali onaj "zdravi umor" od kojeg mi se išlo na spavanje puno ranije nego inače. Baš sam osjećala kako se tijelo bori, čisti, obavlja veliki posao. Pri kraju/ nakon posta osjećala sam golemu količinu energije, lakoću i nevjerojatnu "bistrinu" u glavi. Baš kao da sam se "okupala iznutra" Smile
Nisam se klistirala, a potrebno je. To je vjerojatno i još jedan od raloga zašto sam nekoliko puta osjetila slabost Confused Imala sam cijelo vrijeme normalnu probavu (iako extra povećan broj puta), pa sam se sama sebi bila "opravdala" da ne moram. To nije dobro. Treba. Radi se o golemim količinama toksina koje mora što prije otići iz tijela inače uzrokuje glavobolje, slabost, a na duži rok... Confused
Kupila sam pribor za klistiranje i svakako ga mislim upotrijebiti sljedeći put. Također, planiram i isti post na vodi, ali za to se stvarno trebaš maknuti od svih i svega i tih tjedan dana posvetiti samo tome.
Ne bih ti preporučila zeleni čaj ili čaj uopće (tein). Svježi, prirodni sok od voća i/ili povrća je neusporedivo korisniji jer ti daje energije, a ne ometa tijelo dok se čisti Wink
Ako želiš mogu ti preporučiti ili posuditi nešto od literature o postu.
Ja sam se dobro napatila dok sam uopće pronašla nešto o tome na HRV jeziku i za kupiti kod nas Wink
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 6.10.2007. sub. 19:37    Naslov: Re: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Postila sam 10 dana, ali ne na vodi nego na svježim prirodnim sokovima.

Znam da je Drago Plečko pisao o tome, ali nisam to pročitala, samo se malo sječam kako je to radio jedan poznanik po tim uputama. Mislim da on preporučuje gladovanje bez sokova a lagani prelazak i prekid posta s nekakvim točno određenim količinama hrane. Ako se dobro sječam radi se o nekakvim jogurtima (ja bi uzela sojin), soku od limuna i sl. U samom postu se ne uzima nikakva hrana (ni sokovi) tako da bi se tijelo prebacilo na vlastite rezerve. Znači trebalo bi uzeti godišnji odmor... trlja oci
[Vrh]
Luna

PostPostano: 7.10.2007. ned. 11:30    Naslov: Re: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Znam da je Drago Plečko pisao o tome, ali nisam to pročitala

Nisam ni ja čitala ništa od Plečka. O postu sam čitala ove:
Paavo O. Airola: Gladovanje uz sokove
Helmut Luetzner: Preporođeni postom
Daniel Reid : Tao metoda detoksikacije organizma
Arnold Ehret i Norman Walker: imaju puno naslova u kojima obrađuju, između ostalog, i temu posta, npr.
Arnold Ehret: Postom do zdravlja
Arnold Ehret: Ljekovita hrana bez sluzavosti

Također, puno o postu i toksemiji se može pronaći na stranim siteovima o Prirodnoj higijeni.
miumiu je napisao/la:
prekid posta s nekakvim točno određenim količinama hrane. Ako se dobro sječam radi se o nekakvim jogurtima (ja bi uzela sojin), soku od limuna i sl.

Kuhano povrće mi se čini najbolja opcija.
miumiu je napisao/la:
U samom postu se ne uzima nikakva hrana (ni sokovi) tako da bi se tijelo prebacilo na vlastite rezerve. Znači trebalo bi uzeti godišnji odmor... trlja oci

Generalno, pod postom se misli na suzdržavanje od krute hrane. Kao što i kažeš, radi se o "godišnjem odmoru" tijela, prebacivanju na vlastite rezerve i čišćenju. Da bi se tijelo posvetilo čišćenju, treba ga "osloboditi" od probave hrane. Sokovi ili tekuća "hrana" tu ne odmažu jer tijelo za njihovu probavu ne troši energiju, brzo prolaze kroz želudac...Možeš izabrati između nekoliko "vrsti" posta, ovisno o tome što ti najboljelje odgovara. Navodi se post samo na vodi, na sokovima od voća i/ili povrća, na povrtnim juhama...
Najčešće se preporuča period od tjedan dana, kao najoptimalniji za provođenje posta.
Ako ideš na post (samo) na vodi, pazi da se u to vrijeme zaista "povučeš od svijeta" i strogo se držiš uputa. Također, ne bih ti preporučila "upuštanje u avanturu" posta na duži period dok se informiraš o svim detaljima, da si nečime ne naštetiš, ok? Smile
[Vrh]
Phoenix

PostPostano: 7.10.2007. ned. 22:28    Naslov: Citiraj i odgovori

hmmm pa vise manje je sve receno ovdje. ako mi jos nesto padne na pamet spomenut cu. inace ja nisam nikad bio na nekom velikom postu radi male kilaze nego sam jednostavno presao na prehranu sirovom hranom i to je to. odabrao sam taj nacin ciscenja. ovako moze malo duze trajati ali se toksini ne oslobadaju toliko brzo pa je lakse. ako imas vecu klazu definitivno preporucam post od par dana radi ciscenja. to bi inace svaki covjek trebao uvesti kao praksu pa cak i oni koji se hrane obicno.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 10.10.2007. sri. 16:04    Naslov: Re: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Generalno, pod postom se misli na suzdržavanje od krute hrane.

Hm, vrlo generalno jer onda je u to uključen i post na sirupu od malina ili na toploj čokoladi. plazi jezik

Malo me muči to da moram te dane biti udaljena od svih aktivnosti. Treba za to biti i psihički spreman/a.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 10.10.2007. sri. 16:06    Naslov: Citiraj i odgovori

Phoenix je napisao/la:
ako imas vecu klazu definitivno preporucam post od par dana radi ciscenja. to bi inace svaki covjek trebao uvesti kao praksu pa cak i oni koji se hrane obicno.

Pa ne bi mi niš falilo da imam 10 kg manje. Al na žalost mi debeli smo ovisnici o hrani, pa nam i post teže ide. Confused
[Vrh]
Luna

PostPostano: 10.10.2007. sri. 16:25    Naslov: Re: Post/gladovanje Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Luna je napisao/la:

Generalno, pod postom se misli na suzdržavanje od krute hrane.

Hm, vrlo generalno jer onda je u to uključen i post na sirupu od malina ili na toploj čokoladi. plazi jezik

plazi jezik
miumiu je napisao/la:
Malo me muči to da moram te dane biti udaljena od svih aktivnosti. Treba za to biti i psihički spreman/a.

Mene nije mučila psihička spremnost, nego radne obaveze. Tak sam izabrala varijantu sa svježim sokovima - da ipak dobivam "nešto" dok radim, a svjedeno se pročistim. Probaj tako Wink
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 10.10.2007. sri. 22:01    Naslov: Citiraj i odgovori

filo je napisao/la:
kad je neko gladan, najpametnije što može da uradi jeste da posti Very Happy
(siddharta-hesse)
recimo da ja to sad radim, ali ne zato jer bi htel...

plazi jezik slažem se...
samo...
ovaj...
moji postovi su bili kada bih radila negdje, pa svaki dan neko pecivo iz pekare, jedno te isto, iako sam okus mijenjala svaki dan...ali...eto...
i nisma mogla jesti niti doma... ništa.... jedna babana mi je znala biti u vrh glave... ali... u zadnjih tjedan dana imam malo škembicu... Ogledalo
[Vrh]
nelana

PostPostano: 15.10.2007. pon. 10:16    Naslov: Citiraj i odgovori

ja sam prije (dok nisam radila) postila jednom mjesečno na jedan dan bez hrane i vode plus naravno pripreme 2-3 dana laganije hrane, te prilagođavanje 2-3 dana laganije hrane nakon posta. dan posta sam birala da bude dan kada nemam apsolutno nikakvih obveza.. bilo mi je teško prve postove jer tada sam imala puno veću kilažu i ludu potrebu za hranom, ali mir, i duševni spokoj koji te ispuni na dan posta.. hm.. ovom temom ste mi opet vratili želju! palac ali mislim da bih trebala sada ubaciti vodu! Luna, što se koristi za klistriranje?
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 15.10.2007. pon. 10:38    Naslov: Citiraj i odgovori

nelana je napisao/la:
a sam prije (dok nisam radila) postila jednom mjesečno na jedan dan bez hrane i vode plus naravno pripreme 2-3 dana laganije hrane, te prilagođavanje 2-3 dana laganije hrane nakon posta. dan posta sam birala da bude dan kada nemam apsolutno nikakvih obveza.. bilo mi je teško prve postove jer tada sam imala puno veću kilažu i ludu potrebu za hranom, ali mir, i duševni spokoj koji te ispuni na dan posta.. hm.. ovom temom ste mi opet vratili želju! palac ali mislim da bih trebala sada ubaciti vodu!

Jesi li imala neki mjesečev kalendar po kojem si postila ili nasumce? Meni je isto relativno teško izdržati i jednodnevni post, ali super mi je poslije. Većina ljudi koji ne znaju za takve stvari ne mogu se čudom načuditi da netko ne jede *cijeli* dan i misle da bi se onesvijestili. smijeh
nelana je napisao/la:
Luna, što se koristi za klistriranje?

Nisam Luna, ali klistira se pomoću klistira. Wink Ja sam ga kupila u Hospitaliji u Ilici odmah iza Frankopanske. Klistir se napuni toplom vodom ili blagom kamilicom i... neću dalje ak baš ne inzistiraš. Confused
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Prehrana Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 1 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.