Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Suncokret
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Glavočike
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 4.10.2007. čet. 09:23    Naslov: Suncokret Citiraj i odgovori

Suncokret (Hellianthus annuus) ili podunac, đirasol, tornizol, čije botaničko ime Helianthus potječe od grčkih riječi helios (sunce) i anthos (cvijet) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae).

Opis biljke
Suncokret je najveća i jedna od omiljenijih biljaka iz porodice glavočika i roda Helianthus. Korijen mu je čupav i vlaknast, koji u tvori mnoštvo prostranih korjenčića, a može prodrijeti u dubinu do 3 metra. Zbog dubokog korijenja i sposobnosti da upije vodu i štetne tvari, suncokret se često koristi za isušivanje močvarnog tla i čišćenje zagađenog tla (otpadnih voda, olova, radioaktivnih tvari). Stabljika izrasta iz korijena kao razgranata ili jednostavna, svijetlozelena, ispunjena prozirnom srčikom. Suncokret cvate od lipnja do rujna, a veliki glavičasti cvjetovi razvijaju se pojedinačno na vrhovima stabljike i ogranaka. Središte cvijetne glavice čine sitni žutosmeđi ili crvenosmeđi cjevasti cvjetovi, a okružuju ih žute jezičaste latice, duge i do 10 cm. Iz središnjih cvjetova suncokreta razvijaju se ovalni i plosnati, crni ili prošarani plodovi. Unutar svakog ploda nalazi se po jedna svjetlosiva sjemenka, bogata biljnim mastima, vitaminima, bjelančevinama, mineralima, balastnim tvarima.

Porijeklo
Suncokret potječe s jugozapada Sjeverne Amerike, iz Perua i Meksika. Još 1.000 godina prije Krista suncokret su uzgajali sjevenoamerički Indijanci, mljeli sjemenke u brašno, dodavali u kruh, radili ulje. Maje su štovale suncokret kao simbol svjetlosti i plodnosti, pile čaj od latica, jele sjemenke, peteljke, listove i latice. Suncokret već tisućama godina uzgajaju i Kinezi, stari Grci su suncokret posvetili bogu Heliosu (grčki bog Sunca), a rimski pjesnik Ovidije u Preobražajima spominje mit po kojem je djevojka zaljubljena u boga Apolona bila pretvorena u suncokret. Astečke svećenice boga Sunca su u 15. stoljeću bile krunjene suncokretima, a početkom 16. stoljeća španjolski kršćanski misionari su ga donijeli u Europu. Već u 17. stoljeću suncokret se proširio Europom, a masovni uzgoj suncokreta počeo je u 18. stoljeću, najprije u Njemačkoj i Rusiji, a zatim i na zapadu i prema Sredozemlju.

Rasprostranjenost
U Njemačkoj se suncokret najviše počeo uzgajati tijekom 2. svjetskog rata, a do 1970. godine bio je iza soje druga glavna sirovina za hranu i ulje. Danas se suncokret uzgaja po cijelom svijetu, najviše u Rusiji, Francuskoj i južnoj Europi, kao stočna hrana, za proizvodnju biljnog ulja, ali i kao ukrasna biljka.

Ljekoviti dijelovi
Latice suncokreta u narodnoj se medicini priprema čaj i tinktura, imaju gorkast i sluzav okus i blago mirišu na med, a sadrže antocijanske glikozide, ksantofil, kolin, betain, karotenoide, fitosterine, sapogenine, suncokretovu kiselinu. Sjemenke suncokreta imaju veliku hranjivu vrijednost i izuzetno su bogate uljem. Sjemenke suncokreta sadrže 30-50% ulja, već 25 grama sjemenki zadovoljava dnevne potrebe organizma za vitaminom E. Osim sirovih sjemenki upotrebljavaju se pripravci od osušenih i prženih sjemenki. U kulinarstvu ima također značajnu ulogu, a sjemenke su bogate bjelančevinama gotovo jednako kao i odrezak mesa.

Izvor: http://hr.wikipedia.org
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 7.10.2007. ned. 23:07    Naslov: Re: Suncokret Citiraj i odgovori

oni su jednostavno prekrasni... zbilja ne znam što da kažem...
ali jesu...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.10.2007. ned. 23:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Guba je sto se uvijek nadje neki koji gleda totalno suprotno od sunca i ostalih.. smijeh2
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 8.10.2007. pon. 23:59    Naslov: Citiraj i odgovori

aaa... mogu nabrojat njemu nekoliko ljudskih ekvivalenata... ili npr. ko mahovine... hehe.. kada raste na istoku ili zapadu... ili čak jugu... huhu... to se rusalke šale sa izgubljenim šumskim lutalicama Wink
[Vrh]
Luna

PostPostano: 9.10.2007. uto. 20:02    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Guba je sto se uvijek nadje neki koji gleda totalno suprotno od sunca i ostalih.. smijeh2

Suncokret buntovnik smijeh
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 9.10.2007. uto. 20:07    Naslov: Citiraj i odgovori

anarhist... Laughing
[Vrh]
Miss Dalloway

PostPostano: 15.2.2008. pet. 23:30    Naslov: Citiraj i odgovori

obozavam suncokrete.....podsjecaju me na ljeto.

gledaj suncokrete, oni se klanjaju suncu ali oni koji se previse naklone-umiru (malo preradeno doduse) Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.8.2008. ned. 23:09    Naslov: Citiraj i odgovori

Suncokret mirisi predivno Smile
[Vrh]
Salem Melody
Gost

PostPostano: 1.9.2008. pon. 00:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Aaa...
Imam ih gotovo po cijelom dvorištu...
Obožavam ih. =]
[Vrh]
Medo

PostPostano: 3.9.2008. sri. 01:14    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Imam ih 16 stabljika, SVI cvjetovi stalno gledaju prema istoku bez obzira na doba dana. Kava i novine

BTW, jel zna netko kakvu metodu ili spravu za brzo mljevenje onih oklopa u kojima se nalaze sjemenke?
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 6.3.2010. sub. 15:58    Naslov: Citiraj i odgovori

I ja bih voljela znati da li postoji način kako izdvojiti suha zrna iz opne u kućnoj radinosti, ništa mi zasad ne pada pametno na pamet.
Suncokret najviše volim papati kad je baš dozorio na stabljiki, tad je još mekani i lako ga je zubima istisnuti iz vanjske opne, jedino tad uvijek imam crne prste, od dijela suncokreta koji "drži" sjemenke (kak se to zove?? Very Happy ) , mislim da se iz toga čak i boja može dobiti. Sve ostatke koji se posuše berem na jesen, sušim i zimi u vrijeme hladnoće i snijega njime hranim ptičice. Sjenice su bile ove zime oduševljene, posjećivale su moj balkon svaki dan gdje ih je čekalo mnogo sjemenki suncokreta Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.3.2010. sub. 19:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Ove godine ih moram posijati i probati Slini
[Vrh]
Medo

PostPostano: 7.3.2010. ned. 00:35    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
I ja bih voljela znati da li postoji način kako izdvojiti suha zrna iz opne u kućnoj radinosti, ništa mi zasad ne pada pametno na pamet.

Imao sam nekih 40-50 svojih cvjetova suncokreta prošle godine i kad su se opne skinule sa cvjetova postavilo se pitanje kako iz opni izvaditi sjemenke a da to ne bude otvaranje jedne po jedne opne. Rolling Eyes

Kao osobu koja bi sigurno mogla biti kompetentna za to pitao sam Zlatu Nanić ima li ona kakvu ideju u vezi s tim, ali ona se na to samo nasmijala rekavši da niti njoj u jednoj tvornici nisu htjeli primiti na strojno ljuštenje jer se radilo o premaloj količini, a ta premala količina je bila - ako se dobro sjećam iz razgovora - barem nekih 50 kg.
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 7.3.2010. ned. 00:39    Naslov: Citiraj i odgovori

Znači zasad ostajem pri svježim sjemenkama kad budu, a suhe nažalost i dalje kupujem...ručno mi se to stvarno neda raditi...barem budu ptičice profitirale Very Happy
[Vrh]
Medo

PostPostano: 7.3.2010. ned. 00:43    Naslov: Citiraj i odgovori

A možda se i pojavi kakav kreativan tehničar koji će osmisliti neku ručnu spravu za to, tko zna... Smile

Ja sam čak imao ideju ručno otvarati jednu po jednu sjemenku s opnom kad nemam pametnijeg posla, ali draže od toga bi mi bilo igrati igricu na kompjuteru. Confused
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Glavočike Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.