Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Vitamin B12
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.12.2009. sri. 22:59    Naslov: Citiraj i odgovori

Crash..opet ti o proteinima Very Happy

Predlazem da pogledas: http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=929

Molim te koncentriraj se na B12, i pokusaj o njemu razgovarati sa svojim prijateljima Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 24.12.2009. čet. 15:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Crash je napisao/la:
ako zelimo "evoluirati" fizicki (organizacijski, tj. povecavanje kvalitete), moramo unositi zivotinjske proteine.

Crash je napisao/la:
Sretan duh, kvalitetno tijelo - to vrijedi i za zivotinje. Zato je meso divljaci najkvalitetnije sa vrhunskim proteinima.

Crash, ljudskom organizmu uopće nije potreban unos proteina, potreban mu je unos aminokiselina - iz kojih onda samo stvara/ sintetizira bjelančevine prema potrebama.
Najkvalitetniji gradivni materijal (aminokiseline) nećeš pronaći u bedru mrtve srne, već u svježem (organski uzgojenom) bilju & plodovima.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 24.12.2009. čet. 16:22    Naslov: Citiraj i odgovori

@ Vezano uz mlijeko i mliječne proizvode – vrijedi uzeti još dvije bitne stvari: ulogu mlijeka u sisavaca (brz rast i razvoj mladunčeta) i sastav (različit je ovisno o vrsti sisavaca kojem je namjenjena). Kravlje i majčino mlijeko je npr. prilično različitog sastava. Ovdje ima dobra usporedba:
http://www.prehrana-kretanje.hr/clanci/Majcino%20mlijeko,%20istinski%20funkcionalna%20hrana.htm

@ Vezano uz B12 – kažu da se većina zdrave crijevne mikloflore gubi cijepljenjem i unosom antibiotika. Vjerujem da je i to, između ostaloga, jedan od faktora koji umanjuje mogućnost stvaranja i apsorpcije vitamina. Loša crijevna mikroflora (nedovoljan broj „zdravih“ bakterija) jedan je od glavnih razloga zašto većina zdravstvenih djelatnika danas toliko preporuća povećan unos probiotičkih kultura. Kažu da B12 nastaje u procesu vrenja (fermentacije) i vjerujem da bi
konzumacija fermentiranih proizvoda možda moglo biti jedno od mogućih rješenja. Naravno, fermentirati se može i na biljnoj podlozi...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.12.2009. čet. 17:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Kažu da B12 nastaje u procesu vrenja (fermentacije) i vjerujem da bi
konzumacija fermentiranih proizvoda možda moglo biti jedno od mogućih rješenja. Naravno, fermentirati se može i na biljnoj podlozi...

Nadam se Smile

Sto i kako? Neka iskustva?
[Vrh]
Crash

PostPostano: 24.12.2009. čet. 22:03    Naslov: Citiraj i odgovori

@ogi
Da, malo sam zapeo za te proteine. Smile Pitam ove pa javim. Wink

@Luna
Svaka sinteza u nasem organizmu je kompleksan proces. Zahtjeva velik niz raznih molekula, minerala i vitamina, te energije, zdrave vode i ostalih uvjeta kako bi se normalno odvijala. Siguran sam da u danasnjem predivnom svijetu nemamo sve u organizmu sto trebamo za normalno odvijanje svih procesa sinteze u nama.
"But mrtve srne" sadrzi sintetizirane aminokiseline (proteine) i sve ostale spojeve koji su potrebni za stvaranje tog misicnog i zivcanog tkiva. Ta zivotinja jede sumske plodove, pije izvorsku vodu, udise zrak prepun kisika i zivi slobodna. Nasom razgradnjom njenog tijela dobivamo vecinu stvari koje trebamo za nase tijelo. Nase tijelo nije sposobno sintetizirati sve njemu potrebne spojeve - kao npr. B12.
Ovo za crijevnu mikrofloru je zanimljivo. Ima smisla da antibiotici ubijaju bioloske organizme u nama. Smile B12 nastaje u procesu vrenja vjerojatno zato sto su bakterije koje ga proizvode dio tog procesa. Zato sam i pomislio da sir ima velike kolicine tog vitamina. Sa biljnom fermentacijom nisam upoznat (osim alkoholnim vrenjem. Smile), ali zvuci kao dosta dobra ideja. Sto se jos biljno moze fermentirati?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Medo

PostPostano: 24.12.2009. čet. 23:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Evo da se i ja malo uključim. Smile

Lijepo ste objasnili procese u organizmu vezane uz B12, ja nemam namjeru pridružiti se toj analizi, samo ću reći što instinktivno osjećam i doživljavam.

Stava sam da sigurno mora postojati način dobivanja B12 prirodnim putem, dakle da se to ne mora činiti unosom životinjskih namirnica, a još manje tabletama, injekcijama i sličnim. Radi se samo o tome da je iz niza razloga ta naša sposobnost dobivanja B12 prirodnim putem otežana ili možda čak onemogućena.

A kako ne znam za bolji način dobivanja B12 a želim se ipak bar nekako osigurati, koristim tablete VEG1 od Prijatelja životinja, ali moram reći da mi u zadnje vrijeme nekako sve manje pašu i uzimam ih u dosta rjeđim razmacima, prosječno svakih 4-5 dana (za razliku od preporučenog svakodnevnog konzumiranja). Naime, kako sam na polaganom prelasku na sirovu hranu bar 50% prehrane mi se sastoji od voća i imam osjećaj kao da te sintetske tablete naprosto ne idu zajedno s tolikim voćem koje je prirodno. Dakle, hoću reći da iako postoje neki zdravorazumski razlozi zašto bih trebao uzimati te tablete, instinkt nekako govori protiv toga.

Isto tako mogu se čuti mišljenja i iskustva (Ogi čini mi se) kako se B12 iz tih tableta ne može dobro apsorbirati, ako je doista tako onda svi koji uzimaju te tablete to čine uzalud, unoseći usput u sebe potencijalno štetne sintetske vitamine.

I kao što je već negdje rečeno, problemi u vezi B12 nisu vezani isključivo za vegansku populaciju, već se javljaju i kod mesojeda i mogu biti rezultat loše apsorpcije. Dakle, kad bi unos mesa i drugih životinjskih namirnica bio garancija dobre opskrbljenosti sa B12, onda se takvi poremećaji ne bi smjeli javiti niti kod jednog nevegana, zar ne?

I općenito mislim da mi ljudi sve malo previše analiziramo, a premalo se uzdamo u neki unutarnji osjećaj i instinkt. Koja životinja toliko razbija glavu o prehrani kao čovjek, one samo idu prirodom i jedu... Cool Je li ikada kod ijedne dijagnosticiran manjak B12 ili bilo kojeg drugog vitamina, ali mi smo se jako udaljili od prirodnog života i zato smo sad tu prisiljeni mozgati.

@Ogi, osjećam puno razumijevanje za tvoju situaciju i nemoj se slučajno ljutiti što jedna osoba koja takvih problema nema nastupa na ovakav način. Smile
[Vrh]
Crash

PostPostano: 25.12.2009. pet. 01:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:
Radi se samo o tome da je iz niza razloga ta naša sposobnost dobivanja B12 prirodnim putem otežana ili možda čak onemogućena.

Dakle, hoću reći da iako postoje neki zdravorazumski razlozi zašto bih trebao uzimati te tablete, instinkt nekako govori protiv toga.

I kao što je već negdje rečeno, problemi u vezi B12 nisu vezani isključivo za vegansku populaciju, već se javljaju i kod mesojeda i mogu biti rezultat loše apsorpcije. Dakle, kad bi unos mesa i drugih životinjskih namirnica bio garancija dobre opskrbljenosti sa B12, onda se takvi poremećaji ne bi smjeli javiti niti kod jednog nevegana, zar ne?

I općenito mislim da mi ljudi sve malo previše analiziramo, a premalo se uzdamo u neki unutarnji osjećaj i instinkt. Koja životinja toliko razbija glavu o prehrani kao čovjek, one samo idu prirodom i jedu... Cool Je li ikada kod ijedne dijagnosticiran manjak B12 ili bilo kojeg drugog vitamina, ali mi smo se jako udaljili od prirodnog života i zato smo sad tu prisiljeni mozgati.

@Medo
Super post! Slazem se sa svime sto si napisao.

Zivotinje umiru bez analize razloga zasto su umrle. Smile Jednostavno su prestale zivjeti iz nekog razloga. Mozda je neki od njih i manjak B12, ali nikoga nije bila briga... Uostalom, za razliku od zivotinja, mi se konstantno trujemo sa vecinom stvari koje jedemo i pijemo. Zivotinje znaju kad nesto nije za jesti. Nas se jednostavno nagovori drugacije. Svi toksini koje unosimo na neki nacin utjecu nepovoljno na nas organizam. Zasto ne i absorbciju tvari? Osobno sam primjetio da djeca koja piju puno Cole izgube sposobnost absorbcije glukoze (djeca od sestricne).

Mi smo se udaljili od Prirodnog zato sto smo poceli mozgati... Smile Osjecaji, tj intuicija je primarni element sinteze (majcinski (Zemljin) aspekt). Razmisljanje je primarni element analize (ocinski (Suncev) aspekt)... Mozemo komotno reci da su osjecaji neusporedivo korisniji od razmisljanja. Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.12.2009. pet. 10:38    Naslov: Citiraj i odgovori

Crash je napisao/la:
Osobno sam primjetio da djeca koja piju puno Cole izgube sposobnost absorbcije glukoze (djeca od sestricne).

Imam prijatelja koji je pio velike kolicine Cole, dobio je jaku autoimunu bolest
Mozda od toga, mozda ne

http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1325
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.12.2009. pet. 10:46    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:
A kako ne znam za bolji način dobivanja B12 a želim se ipak bar nekako osigurati, koristim tablete VEG1

VEG1 nisam nikada koristio ali jesam tablete koje imaju isto B12 u formi cijanokobalamina
Meni je bilo jos puno losije nakon njih, mozda je to bila slucajnost, mozda nije

Medo je napisao/la:
@Ogi, osjećam puno razumijevanje za tvoju situaciju i nemoj se slučajno ljutiti što jedna osoba koja takvih problema nema nastupa na ovakav način. Smile

Hvala Medo, nemam se zasto ljutiti
Predlazem ti kontrolu b12 i homocisteina u krvi ako si dugogodisnji vegan
[Vrh]
Medo

PostPostano: 25.12.2009. pet. 13:51    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Predlazem ti kontrolu b12 i homocisteina u krvi ako si dugogodisnji vegan

Hvala na dobrim namjerama, ali nema šanse da ću to učiniti. To bi za mene značilo prizivati nesreću. Da rezultat i bude nepovoljan, ne znam što bih dalje učinio, a sumnjam da mi konvencionalni liječnici i drugi stručnjaci mogu ponuditi išta drugo osim praznih naklapanja o rizičnosti veganske prehrane i tome slično i rješenja problema koja su meni neprihvatljiva. Ovako kako je sada dobro je, nastavljam se hraniti prema nekom svom osjećaju. Jer ako se nečega bojiš, u ovom slučaju bolesti (a granicu između opreza i straha je teško precizno odrediti) onda ti se to eventualno može zaista i dogoditi.

Ja vjerujem da mojim tijelom upravlja software (duša) priključen na svemir, koji uz odgovarajuće pozitivno razmišljanje, stav prema životu i normalnu prehranu može sve urediti tako da tijelo funkcionira dobro, pa i na način koje konvencionalna znanost možda i ne poznaje. Tko zna koji još sve putevi B12 postoje koji se ne daju detektirati odnosno dokazati.

Eto ja to tako vidim, nekome sve ovo može zvučati lakomisleno, ne kažem da je ovaj način razmišljanja univerzalno primjenjiv kod svakoga.
[Vrh]
Medo

PostPostano: 25.12.2009. pet. 13:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Crash je napisao/la:
Mozemo komotno reci da su osjecaji neusporedivo korisniji od razmisljanja. Smile

Slažem se. palac
Pretjerano razmišljanje uz zanemarivanje intuicije/instinkta će najvjerojatnije dovesti do krivog zaključka odnosno odvesti na krivi put rješavanja problema.
No to je neka druga tema, predlažem da ne idemo offtopic. Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.12.2009. pet. 14:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:
To bi za mene značilo prizivati nesreću.

Nelogicno i neodgovorno
[Vrh]
Crash

PostPostano: 25.12.2009. pet. 15:40    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Medo je napisao/la:

Nelogicno i neodgovorno

Naravno, tu se slazem s ogijem. Stres (briga, napetost) uzrokuje veliku proizvodnju energije kako bi se ta situacija rijesila. Samim time se proizvode i velike kolicine toksina. Tako da nedostatak brige o necemu definitivno pomaze u ocuvanju organizma. Ali isto tako ne brinuti se o necemu moze uzrokovati velike probleme. Budha je skoro umro od gladi jer se nije o istoj brinuo... Smile
Mislim da je ista stvar i sa B12 i slicnim problemima. Sto si veci stres nabijamo, to ce nam svi procesi u tijelu slabije funkcionirati, pa i njegova absorbcija. Ali mozemo biti i savrseno u miru i sretni, a opet unistavati vlastiti zivcani sustav zbog pomanjkanja B12. U svakom slucaju prizivas nesrecu. Smile Samo je pitanje koja ti je manja. A mislim da ocuvanje normalnog funkcioniranja tijela ima svakako prioritet jer bez toga sreca ne postoji... Ogi ti lijepo govori iz vlastitog iskustva koliko mu je nastetio nedostatak tog vitamina. A cisto sumnjam da se on brinuo o tome prije nego je zagustilo...
[Vrh]
Medo

PostPostano: 25.12.2009. pet. 20:00    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Medo je napisao/la:

Nelogicno i neodgovorno

Možda iz tvoje perspektive izgleda nelogično, no radi se o meni i mom životu, pa je i (ne)odgovornost na meni. Istovremeno nemam namjeru na druge vršiti pritisak da razmišljaju kao ja, tko hoće neka se ide testirati, mislim da bi meni moglo to samo štetiti, iz psiholoških razloga. Ne bih dalje obrazlagao zašto, jer bi to dobrim dijelom zadiralo u "nelogične brije" koje nisu predmet ovog foruma. Svejedno, hvala na brizi, ali sa mnom će biti sve OK. palac

Crash je napisao/la:

Ogi ti lijepo govori iz vlastitog iskustva koliko mu je nastetio nedostatak tog vitamina. A cisto sumnjam da se on brinuo o tome prije nego je zagustilo...

Uza svo suosjećanje prema njegovom problemu, a na temelju ovdje od ranije pročitanih informacija stekao sam dojam da se kod njega radilo o specifičnom (dakle ne svakodnevnom) poremećaju, pa je pitanje koliko je isti mjerodavan za širu populaciju.
[Vrh]
Marijanči

PostPostano: 25.12.2009. pet. 21:21    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Luna je napisao/la:
Kažu da B12 nastaje u procesu vrenja (fermentacije) i vjerujem da bi

Nadam se Smile

Sto i kako? Neka iskustva?

ovo mi je interesantno i logično
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 4 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.