Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Dodaci prehrani - što se krije u bočici
Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Nutrijenti
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 11.3.2008. uto. 12:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Odlično! smijeh respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 11.3.2008. uto. 14:46    Naslov: Citiraj i odgovori

smijeh2 respekt limun rules!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.7.2008. pon. 01:33    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
Štetni umjetni vitamini

Vi ih gutate, no umjetno proizvedeni vitamini štete zdravlju. Sintetizirani E, A ili D dokazano povećavaju mogućnost smrti do čak 18 posto. Vitamine uzimajte samo iz hrane.

Uzimanje umjetno proizvedenih vitaminskih sastojaka može ozbiljno ugroziti zdravstveno stanje organizma, pokazala su istraživanja međunarodne znanstvene asocijacije, a rezultati su objavljeni u biltenu Američkog medicinskog udruženja.

U istraživanju je sudjelovalo oko 250.000 osoba na kojima su vršena testiranja reakcije organizma na umjetno sintetizirane vitamine.

Na ispitivanju je najbolje prošao sintetiziran vitamin C koji nije pridonio zdravlju ispitanika, ali ga nije ni pogoršao. Vitamin E je povećao rizik smrti za 4%, dok je sintetizirani vitamin A povećao mogućnost smrti za 18%. Veće količine umjetnog vitamina D pojačale su pojavu zgrušavanja krvi kojom se povećava rizik od tromboze.

Znanstvenici su utvrdili kako umjetno napravljeni vitamini ne mogu pomoći čovjeku već mu samo mogu naškoditi te da je vitamine u organizam potrebno unositi isključivo preko prehrambenih proizvoda u kojima se oni nalaze u prirodnom obliku.

Mozda jednom naprave i istrazivanje za sintetizirani B12 ( cijanokobalamin )
[Vrh]
Mshai

PostPostano: 30.9.2008. uto. 17:35    Naslov: Citiraj i odgovori

Upozoren sam na B9.
Ne od strane lijecnika; meni nikad bolje, vec od bivse veganke koja je zavrsila u bolnici i sad ima neke kronicne bolesti koje ne znam kak se zovu.

Ima li tko ideju gdje toga ima? Imam san zivjet 120godina pa eto, cisto da me B9 ne saceka u 89. godini. Wink
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.9.2008. uto. 17:40    Naslov: Citiraj i odgovori

Folna kiselina ili vitamin B9 član je vitamina B-kompleksa. Važna je za sintezu DNK i konverziju nekih aminokiselina. Nedostatak može dovesti do anemije.

Folna kiselina je zapravo pteroilglutaminska kiselina koja se sastoji od tri komponente: 2-amino-4-hidroksipteridinske jezgre, p-aminobenzojeve kiseline i glutaminske kiseline. To je narančastožuti kristaličan prašak teško topiv u vodi i organskim otapalima. Hidrolizira se pod utjecajem kiselina, a razgrađuje pod utjecajem oksidansa, reducensa i UV-zračenja.

U prirodi dolazi u obliku poliglutamata. Bogati izvori folne kiseline su jetra, bubrezi, zeleno povrće, kvasac i orasi. Preporučene dnevne količine (RDA) za odrasle iznose 150 - 200 μg folata.

Važna je u sintezi nukleinskih kiselina i održavanju normalne eritropoeze. Zato pri nedostatku folne kiseline može doći do megaloblastične anemije i problema s probavom.
[Vrh]
Mshai

PostPostano: 1.10.2008. sri. 00:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Orasi i salata. Ok, dozivjet cu stodvadesetu. palac
Hvala ti lijepa!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.3.2009. sri. 00:05    Naslov: Citiraj i odgovori

Vi ih gutate, no umjetno proizvedeni vitamini štete zdravlju. Sintetizirani E, A ili D dokazano povećavaju mogućnost smrti do čak 18 posto. Vitamine uzimajte samo iz hrane.

Uzimanje umjetno proizvedenih vitaminskih sastojaka može ozbiljno ugroziti zdravstveno stanje organizma, pokazala su istraživanja međunarodne znanstvene asocijacije, a rezultati su objavljeni u biltenu Američkog medicinskog udruženja.

U istraživanju je sudjelovalo oko 250.000 osoba na kojima su vršena testiranja reakcije organizma na umjetno sintetizirane vitamine.

Na ispitivanju je najbolje prošao sintetiziran vitamin C koji nije pridonio zdravlju ispitanika, ali ga nije ni pogoršao. Vitamin E je povećao rizik smrti za 4%, dok je sintetizirani vitamin A povećao mogućnost smrti za 18%. Veće količine umjetnog vitamina D pojačale su pojavu zgrušavanja krvi kojom se povećava rizik od tromboze.

Znanstvenici su utvrdili kako umjetno napravljeni vitamini ne mogu pomoći čovjeku već mu samo mogu naškoditi te da je vitamine u organizam potrebno unositi isključivo preko prehrambenih proizvoda u kojima se oni nalaze u prirodnom obliku.

Izvor: MojDoktor
[Vrh]
metanefridija

PostPostano: 11.3.2009. sri. 17:49    Naslov: Citiraj i odgovori

sokovi skace od srece

(prirodni svjezi naravno)
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.3.2009. sri. 18:42    Naslov: Citiraj i odgovori

metanefridija je napisao/la:
sokovi skace od srece

(prirodni svjezi naravno)

DA!! skace od srece DA!! skace od srece
[Vrh]
Luna

PostPostano: 12.3.2009. čet. 00:03    Naslov: Citiraj i odgovori

Ajde da se i ja pridružim Very Happy ..... skace od srece
[Vrh]
Marijanči

PostPostano: 12.3.2009. čet. 10:05    Naslov: Citiraj i odgovori

skace od srece Very Happy
[Vrh]
laki8472

PostPostano: 25.2.2011. pet. 21:13    Naslov: Re: Dodaci prehrani - što se krije u bočici Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Dodaci prehrani posebno su popularni u proljeće i u zimi, kada, prema uvriježenom mišljenju i usmenoj predaji, treba uzimati dodatne vitamine i minerale jer je “organizam iscrpljen” ili se pak mora pripremiti za nadolazeće viroze. Jeli to baš tako? Naime, točno je da dodaci prehrani mogu koristiti u određenim situacijama koje su medicinski opravdane, međutim postoje neke zablude da svi moramo uzeti kuru multivitamina, minerala i kojekakvih biljnih produkata kako bi se organizam ili “probudio iz zimskog sna” ili borio protiv gripe i viroza.

Postoje točno određene medicinske indikacije za uzimanje multivitaminskih pripravaka, a to je kronična neishranjenost, anoreksija, bulimija, anemije, iscrpljujuće bolesti poput raka, neke bolesti probavnog sustava kao sto su crijevne, zelučane i jetrene bolesti, dugotrajna terapija nekim lijekovima i sl. U takvim slučajevima vitamini i minerali se ili ne apsorbiraju u organizmu u dovoljnim količinama ili se pak ubrzano troše (proljevi, krvarenja, iscrpljenost zbog bolesti i sl.).

Samo neki vitamini se mogu “potrošiti”, poput vitamina topljivih u vodi, a to su kompleksi vitamina B ili vitamin C. To je u slučj kod alkoholizma, bolesti želuca (gastritis) i jetre (ciroza), te kod raka debelog crijeva ili pak kod kroničnih upalnih bolesti crijeva poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. Minerali kao sto je kalij ili natrij pojačano se “troše” kod uzimanja lijekova za izlučivanje tekućine tzv. diuretika koji su česti u terapiji povišenog krvnog tlaka i zatajenja srca.

Željezo može nedostajati kod jakih krvarenja bilo kojeg uzroka. Vitamin K, neophodan u procesu zgrušavanja krvi također može nedostajati kao posljedica ili jakih krvarenja ili uzimanja lijekova protiv zgrušavanja krvi tzv. antikoagulansa. Dodatno uzimanje vitamina koji su topljivi u mastima kao sto su to vrlo popularani antioksidansi (vitamini koje štite stanicu od ostećenja, starenja i raka?) vitamin A i vitamin E, nema apsolutno nikakvo znanstveno utemeljeno opravdanje jer se ovi vitamini talože u masnom tkivu te se prema potrebama organizma otpuštaju u tkiva.

Kada dodaci prehrani mogu štetiti i kada njihovo uzimanje ”na vlastitu ruku” može biti opasno? I što se to krije u bočici koju kupujete u ljekarni? Što se smije zajedno uzimati, a što ne? To su pitanja na koja liječnici, ali i ljekarnici moraju jasno odgovoriti i u skladu s relevantnim znanstvenim istraživanjima. Naime, neki od ovih produkata sadrže aktivne supstance koje jako utječu na organizam te u nekim slučajevima postoji međudjelovanje između samih produkata, ali je i često međudjelovanje s određenim lijekovima koje osoba povremeno ili trajno uzima. Ne treba ni spominjati da niti jedan vitamin, mineral ili biljni produkt nikako ne smije i ne može biti zamjena za lijek, i neće izliječiti nijednu do sada poznatu ljudsku bolest. Uzimanje ovakvih dodataka prehrani zajedno sa lijekovima (češnjak za tlak i sl.), a sve to najčesće prema “usmenoj predaji”, bez ikakve konzultacije s liječnikom može dovesti do situacija koje su opasne po zdravlje, ali koji put po život konzumenta. Navedimo neke primjere.

Kalcij utječe na lijekove za srce, na diuretike kao i na lijekove protiv kiseline ili čira -antacide.

Magnezij se ne smije uzimati sa diureticima tipa furosemida, antacidima i nekim lijekovima za rak jer može osim grčeva i proljeva izazvati i trovanje sa zatajenjem bubrega, slabosti mišića, smušenosću, jakim padom tlaka, teškoćama u disanju te srčanom aritmijom.

Vitamin K se ne smije uzimati s lijekovima protiv zgrušavanja krvi kao sto su varfarin ili kumadin.

Folna kiselina može međudjelovati s lijekovima za epilepsiju, dijabetes, Crohnovu bolest, sedativima, diureticima i lijekovma za rak. Također oprez sa uzimanjem folne kiseline s vitaminom B12. Naime, višak folne kiseline može prikriti stvarni manjak vitamina B12 te posljedično može doći do trajnog ostećenja živaca.

Visoke razine jednog od popularnih minerala, selena (preko 400 mikrograma dnevno), mogu dovesti do ozbiljnog stanja tzv. selenoze koja se očituje želučanim smetnjama, gubitkom kose, bijelim noktima, karakterističnom zadahu (poput česnjaka) umoru, i ostećenju živaca.

Visoke doze vitamina A, koji se reklamira kao sredstvo protiv starenja kože i raka dokazano ostećuje fetus, jetru, uzrokuje osteoporozu. Posljednja klinička istraživanja govore da vitamin A povećava rizik od raka pluća kod pusača.

Vitamin B6, koji se preporučuje za predmenstrualni sindrom (PMS) od kojeg pati većina žena uzrokuje tzv. senzornu neuropatiju tj. ostećenje živaca u rukama i nogama, sto je dokazano na 23 od 58 žena koje su ga uzimala u kliničkoj studiji. Također je dokazan njegova potpuna neučinkovitost kod PMS-a. Nedavno je u časopisu Journal of American

Medical Association objavljeno da famozni vitamin E, reklamiran kao “eliksir mladosti” ne samo da ne pomladjuje nego povisuje rizik od zatajenja srca kod osoba koje imaju dijabetes ili aterosklerozu, te moguće povećava rizik od nekih vrsta raka. To se objašnjava teorijom da zapravo uzimanje dodatnih doza vitamina E narušava prirodnu razinu ovog vitamina, ali i svih ostalih antioksidansa u organizmu. Smatra se da u ovom momentu u SAD-u 80 milijuna ljudi uzima vitamin E u nekom obliku. Studija koja je rađena kroz 15 godina na osobama koje su uzimale manje od 400 mg vitamina E je pokazala 13% ovih ispitanika danas boluje od srčanog zatajenja.

Što je s preparatima biljnog podrijetla koje ljudi vole uzimati u uvjerenju da su prirodni, zdravi te manje opasni od lijekova? Što se uopce nalazi u bocici na kojoj pise Ginko biloba, Ginseng, Gospina trava, Česnjak, Celer, Ehinaccea, Melatonin, Valeriana itd.? Sto je s dozama koje su napisane na bočici i koje konzumenti ili ne razumiju ili im se čini da je jedino važno da piše da “1 ili 2 kapsule zadovoljava dnevne potrebe organizma”?

Primjerice čaj od mente je preporučljiv u normalnim dozama, ali ekstrakt mente u obliku uljnih kapsula vrlo je toksičan. Kolike su to zaista “dnevne potrebe organizma i tko je to pozvan preporučiti? To nitko od kupaca, ako nije stručnjak ne zna. Do današnjeg dana ne postoji niti jedan relevantni znanstveni dokaz da je istina ono sto piše na bočici bilo kojeg od dodataka prehrani. I to je jedina znanstvena činjenica. Nitko ništa ne može garantirati, osim proizvođača koji sam sebe reklamira pamfletima “da je a supstanca 100% djelotvorna, prirodna”, i sl. FDA to niti garantira niti preporučuje.

Primjerice vrlo popularan biljni antidepresiv tzv. Gospina trava u zadnje je vrijeme izazvala velike kontroverze, polemike i zabrinutost kako u FDA, tako i u svim relevantnim znanstvenim i medicinskim institucijama. Slično je i s Ehinacceom, melatoninom, PC-SPES-om, ginsengom, ginkom pa čak i česnjakom i celerom u previsokim dozama. Prema tome kada slijedeći put zavirite u ljekarne, pripazite na to što se nalazi u bočici!

PACIJENT DANAS - f armakolog

Prije samih par pitanja,prvo bih zelio pitat onog tko odgovara s kakvim znanjem barata odnosno ima li kakvu sluzbenu tutulu doktorata,magistra ili neceg vezanog za nutricionizam?

Prvo jedan komentar na tekst gdje nije smomenut ASPARTAM,sastojak koji je u USA u agenciji za hranu(FDA mislim da se zove)odgovoran za preko 75% cjelokupnih prituzbi na hranu uopce,odnosn oodgovoran je za brojne teske bolesti,i klasificiran je kao zivi otrov,dok su veliki lobiji odgovorni za njegovo još uvijek prisutno stanje u prehrambenoj industriji.

Nalazimo ga u Coca Coli,orbitu,vegeti,natrenu i 99% proizvoda bez šećera sadrži Aspartam,i zakonski je obavezno na proizvodima koji ga sadrže istaknuti da ima FENILALANIN jedan od najodgovornijih za njegovu stetnost,a sam Aspartam je 200 PUTA SLAĐI OD OBIČNOG ŠEĆERA.

Drugo pitanje se odnosi na sam kreatin i razlog zašto se u proizvodima s njim preporučava nakon 2 mj uzimanja oko 4 tjedna stanke s uzimanjem istoga?

Još jedno pitanje bih postavio o proizvodima koje spominju dušični metabolizam(kod bodibuildinga) u svrhu povečavanja krvnih žila,pa s time i prokrvljenosti no i doslovnog iskakanja vena i žila,zbog čega ih uzimaju bodybuilderi.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.2.2011. pet. 23:40    Naslov: Re: Dodaci prehrani - što se krije u bočici Citiraj i odgovori

laki8472 je napisao/la:

Prije samih par pitanja,prvo bih zelio pitat onog tko odgovara s kakvim znanjem barata odnosno ima li kakvu sluzbenu tutulu doktorata,magistra ili neceg vezanog za nutricionizam?

Prije svega dobro došao! Smile

Nemam titulu niti me ne zanimaju
Zanima me znanje i kako ga netko koristi

laki8472 je napisao/la:
Drugo pitanje se odnosi na sam kreatin i razlog zašto se u proizvodima s njim preporučava nakon 2 mj uzimanja oko 4 tjedna stanke s uzimanjem istoga?

Ne znam odgovor na to pitanje ali zašto uopće uzimati dodatke prehrani?
Nemoj mi samo reći da ti normalna hrana nije dovoljna za tvoje mišiće

laki8472 je napisao/la:
Još jedno pitanje bih postavio o proizvodima koje spominju dušični metabolizam(kod bodibuildinga) u svrhu povečavanja krvnih žila,pa s time i prokrvljenosti no i doslovnog iskakanja vena i žila,zbog čega ih uzimaju bodybuilderi.

Zbog čega? Jer su spremni u sebe staviti bilo koju kemiju samo da postignu svoj cilj. Ali to nije bilo pitanje
[Vrh]
laki8472

PostPostano: 26.2.2011. sub. 17:48    Naslov: Odgovor Citiraj i odgovori

Hvala na dobrodoslici.

Nije mi se svidio "odgovor",odnosno nacin na koji sam ga dobio.

Isto tako ja mogu reci zašto neko ide u McDonalds kada zna da je štetno,zašto ljudi uzimaju andol i za najmanju bol kada je dokazano štetan,zašto marihuana(i indijska konoplja nije legalana) kada je kvalitetnija 20X od pamuka,i odječa bi bila nekoliko puta jeftinija i kvalitetnija,dobivala bi se jeftinija hrana,lječile bi se mnoge bolesti za koje ljekovi stoje bogatstvo,a ljek bi se besplatno sadio kod kuče,da nespominjem porast BDPa u turizmu,zašto ljudi sada kod zubara dobiju anesteziju na najmanji pothvat,dok to prije nije bio slušaj ni s vađenjem zuba,zašto ljudi uzmu psa kada se mačka gotovo sama za sebe brine,zašto je monetarni sistem propao,zašto industrija stavlja otrov(aspartam) u hranu i to je legalno...itd

Na sva ova pitanja imam svoje zaključke i pretpostavke,no pravu činjenicu,na večinu stvari,neznam.

Forumi su sastavni djelovi neta i služe za dobivanje informacija o nekoj temi,ovaj između ostaloga o prehrani i nutricionizmu,tako da unaprijed osuđivanje nekoga tipa nije valjda da ti ovo ili ono nisu pohvalna,poželjna niti zaslužena nikome.

Svaki čovijek radi ono što želi i velika večina je s strogo gledanog stajalšta neispravna,kao da ja nekog pitam dali je varao svog partnera,dali je slagao šefu ili prijatelju nekada,a pogotovo neke trivijalnosti kao što neko jede.

Na samom kraju ja sam postavio pitanja o tome iz razloga jel želim znati više o ovome i jer me zanima vlastito zdravlje što bi ovaj forum tebao unaprijeđivati.

A ja sam dobio osudu i odgovore tipa,NEZNAM ništa o tome ali nije valjda da to koristiš.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 26.2.2011. sub. 19:15    Naslov: Citiraj i odgovori

laki8472 je napisao/la:
Nije mi se svidio "odgovor",odnosno nacin na koji sam ga dobio.

Isto tako ja mogu reci zašto neko ide u McDonalds kada zna da je štetno,zašto ljudi uzimaju andol i za najmanju bol kada je dokazano štetan,zašto marihuana(i indijska konoplja nije legalana) kada je kvalitetnija 20X od pamuka,i odječa bi bila nekoliko puta jeftinija i kvalitetnija,dobivala bi se jeftinija hrana,lječile bi se mnoge bolesti za koje ljekovi stoje bogatstvo,a ljek bi se besplatno sadio kod kuče,da nespominjem porast BDPa u turizmu,zašto ljudi sada kod zubara dobiju anesteziju na najmanji pothvat,dok to prije nije bio slušaj ni s vađenjem zuba,zašto ljudi uzmu psa kada se mačka gotovo sama za sebe brine,zašto je monetarni sistem propao,zašto industrija stavlja otrov(aspartam) u hranu i to je legalno...itd

Na sva ova pitanja imam svoje zaključke i pretpostavke,no pravu činjenicu,na večinu stvari,neznam.

Što nije bilo dobro u načinu na koji sam odgovorio?
Lijepo sam rekao da nemam titule i ne znam odgovor na pitanje
Samo sam rekao svoje mišljenje

laki8472 je napisao/la:
Forumi su sastavni djelovi neta i služe za dobivanje informacija o nekoj temi,ovaj između ostaloga o prehrani i nutricionizmu,tako da unaprijed osuđivanje nekoga tipa nije valjda da ti ovo ili ono nisu pohvalna,poželjna niti zaslužena nikome.

Svaki čovijek radi ono što želi i velika večina je s strogo gledanog stajalšta neispravna,kao da ja nekog pitam dali je varao svog partnera,dali je slagao šefu ili prijatelju nekada,a pogotovo neke trivijalnosti kao što neko jede.

Svako radi sa sobom što želi i svako ima pravo reći svoje mišljenje

laki8472 je napisao/la:
Na samom kraju ja sam postavio pitanja o tome iz razloga jel želim znati više o ovome i jer me zanima vlastito zdravlje što bi ovaj forum tebao unaprijeđivati.

A ja sam dobio osudu i odgovore tipa,NEZNAM ništa o tome ali nije valjda da to koristiš.

Meni je bitno zdravlje i dobrobit svih ljudi pa tako i tvoje
Upravo je to razlog zašto sam odvojio vrijeme i rekao svoje mišljenje

Nije baš da ne znam ništa o bodybuilding-u
Išao sam u teretanu i znam koje sam rezultate imao kao vegetarijanac bez bilo kakvih dodataka

Isto tako znam koje su rezultate imali moji prijatelji koji su uz meso tamanili i sve moguće dodatke
Nikad neću zaboraviti prijatelja koji je sa punim žarom branio sve te kemije koje troši
Rekao je doslovno da ga uopće ne zanima da li će umrijeti mlad, samo želi uspjeh u bodybuilding-u

Imao je 197cm i opseg ruke otprilike kao moja noga, ali znaš što
Pokušao je više puta odraditi moj trening i svaki puta je odustao na pola s komentarom u stilu ti si lud
Imao je volumen ali ne i snagu
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Nutrijenti Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 3 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.