Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kopriva

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ljekovito i začinsko bilje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 29.9.2007. sub. 23:05    Naslov: Kopriva Citiraj i odgovori

Kopriva - ljekovita, jestiva i zdrava

Prvi povijesni zapisi o koprivi (Urtica dioica L. - Urticaceae) mogu se naći u I. stoljeću, kada se koristila kao lijek protiv opće slabosti te kao sredstvo za "čišćenje" organizma. U doba Grka koristila se kao svježa biljka za masažu protiv reumatskih bolova. Kako vidimo, njezina uporaba poznata je od davnina. Danas se kopriva također uvelike koristi u narodnoj medicini, a poznata je po tome što utječe na izmjenu tvari u organizmu, potiče izlučivanje probavnih sokova i probavu masnoća.

Kako izgleda?

Riječ je o biljci visine 60 do 80 cm. Visoka, uspravna, s nasuprotnim srcoliko šiljastim te grubo nazubljenim listovima kratkih peteljki. Lišće i peteljke imaju krhke dlačice. Vrh se na dodir odlomi te iz listova izlazi sok koji peče te izaziva crvenilo na koži. Zelenosivi cvjetići vise iz listova.

Gdje je možemo pronaći?

Kopriva raste posvuda, u cijelom svijetu, osim u tropskim i arktičkim krajevima. Možemo je naći na zapuštenim mjestima, rubovima šuma, obalama rijeka, potoka i uz ograde kao korov.

Kada se bere?

Kopriva cvjeta od lipnja do rujna. U ljekovite svrhe koriste se korijen, nadzemni djelovi biljke i listovi. Korijenje se skuplja u proljeće i jesen, vrhovi mladih grančica s lišćem u proljeće, a cijela stabljika s cvjetovima cijele godine.

Zašto je ljekovita?

Kopriva sadrži znatnu količinu klorofila, mineralnih soli (kalcij, kalij, fosfor, željezo) te vitamina C i provitamina A. Osim toga, u njoj je mnogo flavonoida, triterpena, sterola i drugih sastojaka koji pozitivno djeluju na naš organizam.
Kako djeluje i kada se primjenjuje?
Zbog željeza primjenjuje se kod slabokrvnih osoba jer utječe na stvaranje većeg broja crvenih krvnih zrnaca. Najčešća područja primjene danas su poboljšano mokrenje, reumatske tegobe te poticanje lučenja mlijeka u dojilja. Veliku primjenu ima i u kozmetičke svrhe. Ekstrakt korijena nalazi se u proizvodima protiv otpadanja kose.

Ima li nuspojava?

Primjenom gotovih preparata u propisanim dozama nuspojave nisu zapažene. No, moramo pripaziti jer visoke doze mogu izazvati crvenilo kože i opstipaciju. Kopriva se ne smije koristiti neprokuhana jer može oštetiti bubrege. S obzirom na to da utječe na pojačano lučenje mokraće, kod česte primjene treba pripaziti na gubitak kalija te uzimati hranu bogatu tim mineralom.

Kako se priprema čaj od koprive?

Stručak mladih listova koprive treba kuhati 15 minuta u litri vode, procijediti i popiti tijekom dana. Čaj se preporučuje piti mjesec dana.

Ako niste znali...

Koprivu vrlo rijetko možemo naći na jelovnicima, iako je riječ o ukusnoj namirnici koja se može pripremiti kuhana kao špinat.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
filo

PostPostano: 30.9.2007. ned. 13:42    Naslov: Citiraj i odgovori

koja je ono biljka izgledom slična koprivi?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.9.2007. ned. 14:53    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni je juha od koprive genijalna..klopa
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 30.9.2007. ned. 22:37    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Meni je juha od koprive genijalna..klopa

slazem se ali taj smajlic je stvarno malo preagresivan za juhu od koprive i inace za ovaj forum... plazi jezik
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 2.10.2007. uto. 12:32    Naslov: Re: Kopriva Citiraj i odgovori

hehe, ja ju volim brati golim rukama... jednom mi je bilo neugodno, kad nisam mogla zaspati od svrbeža... ali inače je ok... hehe, preporučuje se samodestruktivnim psihotičnim budalama... ali i onim akoji imaju problema s reumom (koji nemoraju imati veze s ovim prvima)
dakle, jeste li probali puding od koprive? plazi jezik
[Vrh]
Luna

PostPostano: 2.10.2007. uto. 12:46    Naslov: Re: Kopriva Citiraj i odgovori

Janis Joplin je napisao/la:
jeste li probali puding od koprive? plazi jezik

Ne Shocked Kak se radi, kakav okus ima?
Zapravo, mislim da nikad nisam probala okus koprive Confused
[Vrh]
filo

PostPostano: 2.10.2007. uto. 17:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:

na ovo niko ne zna odgovor? možda počinje na 'm'...
ja sam jednom dodirival biljku,htel sam vidjet dal budu mi prsti svrbeli, taj osjećaj proživjet kaj nisam od ranog djetinjstva pa ništ.. a mama veli, to ti nije bila kopriva...
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 3.10.2007. sri. 12:20    Naslov: Re: Kopriva Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Janis Joplin je napisao/la:
jeste li probali puding od koprive? plazi jezik

Ne Shocked Kak se radi, kakav okus ima?
Zapravo, mislim da nikad nisam probala okus koprive Confused

http://www.tportal.hr/lifestyle/obitelj/fset.html
evo nekih recepata...
hehe, samo neki su s mesom... hehe... ups... ali njih ne želim raditi...
no... ako ti treba nabrati koprivu golim rukama, pozovi me plazi jezik
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 9.10.2007. uto. 00:08    Naslov: Re: Kopriva Citiraj i odgovori

no, je li tko jeo već taj puding?
[Vrh]
breza

PostPostano: 5.12.2008. pet. 16:06    Naslov: Citiraj i odgovori

Procitala sam u zadnjem casopisu "ljekovito bilje" da je kopriva (caj) dobar lijek cak i za crijevne nametnike!
a za mokracne infekcije sigurnije ju je koristiti od medvjetke, breze i brusnice.
Naime medvjetka i brusnica zakiseljuju mokracu (sto nije dobro ako je ionako kisela od infekcije-kod nekih ljudi nije ali kod mogih je), pa ako ih se pije treba ih piti sa pola zlicice sode bikarbone. Osim toga medvjetka u sebi sadrzi trijeslovine (? bo) a one su u prevelikom obimu stetne za jetru...
sa brezom se pak kockaju oni koji pate od peludne groznice,a isto ju ne treba predugo piti!
tko god pati od cistitisa nek pogleda:
http://www.centarcedrus.hr/include/pdf/Urinarne_infekcije_i_uvin_caj.pdf
http://www.centarcedrus.hr/include/pdf/Urinarne_infekcije_i_uvin_caj.pdf
[Vrh]
Luna

PostPostano: 5.12.2008. pet. 16:29    Naslov: Citiraj i odgovori

breza je napisao/la:
medvjetka i brusnica zakiseljuju mokracu (sto nije dobro ako je ionako kisela od infekcije-kod nekih ljudi nije ali kod mogih je) pa ako ih se pije treba ih piti sa pola zlicice sode bikarbone

Kiselost mokraće (s pH ispod 7) je uobičajena, kao i kod ostalih tjelesnih tekućina (npr. znoj, suze) koje izlaze iz tijela preko organa/ sustava za izlučivanje. To je samo "znak" da oni dobro obavljaju svoj posao - izlučuju toksične/ kisele/ slane (ili kakogod) nusprodukte metabolizma iz naših tijela. Ako se radi o upali, logično je da je kiselost veća - u tijelu ima više toksina koji se izlučuju/ izbacuju van.
[Vrh]
filo

PostPostano: 5.12.2008. pet. 22:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
na ovo niko ne zna odgovor? možda počinje na 'm'...

tu sam mislil na matičnjak..
Citat:
Ekstrakt korijena nalazi se u proizvodima protiv otpadanja kose.

al kopriva isusuje pa nije za suhu kosu..

par xsam se okupal u koprivi..
[Vrh]
breza

PostPostano: 5.12.2008. pet. 23:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
breza je napisao/la:
medvjetka i brusnica zakiseljuju mokracu (sto nije dobro ako je ionako kisela od infekcije-kod nekih ljudi nije ali kod mogih je) pa ako ih se pije treba ih piti sa pola zlicice sode bikarbone

Kiselost mokraće (s pH ispod 7) je uobičajena, kao i kod ostalih tjelesnih tekućina (npr. znoj, suze) koje izlaze iz tijela preko organa/ sustava za izlučivanje. To je samo "znak" da oni dobro obavljaju svoj posao - izlučuju toksične/ kisele/ slane (ili kakogod) nusprodukte metabolizma iz naših tijela. Ako se radi o upali, logično je da je kiselost veća - u tijelu ima više toksina koji se izlučuju/ izbacuju van.

Normalni raspon ph-a mokrace je između 5-9. ovi koji imaju kiseliju, njima medvjetka nece pomoci, kazu u cedrusu. Ak je vec kisela od infekcije, ne treba ju dodatno zakiseljavati. moja je tako bila pala na 5
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.12.2008. sub. 01:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni je 5.5
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.7.2015. pet. 13:54    Naslov: Citiraj i odgovori

http://dobarzivot.net/zdravlje/ljekovito-bilje/kopriva-recepti-za-lijek-ljepotu-koze-kose-hranu-vrt/
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ljekovito i začinsko bilje Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.