Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Trčanje
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sport
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 29.9.2007. sub. 21:24    Naslov: Trčanje Citiraj i odgovori

Deset razloga zašto izabrati trčanje

Postoji mnogo načina rekreacije te održavanja forme i linije, a trčanje je svakako jedan od najjednostavnijih među njima. Evo 10 razloga zašto nećete pogriješiti odaberete li ga i vi.

1. Trčanje je među najefikasnijih metoda razvijanja kardiovaskularnog zdravlja. Budući da se radi o vježbi visokog intenziteta, ono snažno utječe na rad srca i krvnih žila, što znači da vam se tjelesna sprema može popraviti relativno brzo ako trenirate marljivo i razumno

2. Trčanje je dostupno svima i u svim uvjetima. Sve što vam uistinu treba je dobar par tenisica za trčanje i sigurno mjesto gdje ćete trčati. Eventualno i sat sa štopericom, ali danas to imaju već gotovo svi mobiteli. Niste vezani uz mjesto i možete se bez problema nastaviti njime baviti i kada ste na putu.

3. Trčanje je jeftino i jednostavno za naučiti. Osim tenisica te lagane i udobne odjeće koju ionako imate u ormaru, nemate nikakvih drugih izdataka. Svi znaju kako trčati, a informacije i planovi treninga naširoko su dostupni.

4. Istraživanja su potvrdila da trčanje može imati veliku ulogu i u redukciji stresa ili tjeskobe. Samo 30 minuta dnevnog "džogiranja" učinit će da se osjećate bolje i čuvati vas od depresije.

5. Trčanje je vrlo vrijedan sastavni dio programa mršavljenja. Malo kojom aktivnošću možete potrošiti toliko puno kalorija u tako malo vremena.

6. Trčanje je vrlo fleksibilna metoda treninga. Sami si možete određivati tempo i intenzitet vježbe, kao i vrijeme koje vam odgovara, a možete sami odlučiti hoćete ga prakticirati sami ili u društvu.

7. Kao gotovo nijedna druga tjelesna aktivnost, trčanje vam u kratkom roku može znatno podići samopouzdanje, mišljenje o sebi i raspoloženje. Trčite li redovito, pozitivan učinak se samo akumulira.

8. Trčanje je za svakoga. Ne morate biti mršavi, mladi ili atletski građeni. Trčanje je vrlo individualna aktivnost, uvijek je to borba čovjeka sa samim sobom i vlastitim mogućnostima i ograničenjima – ne morate se uspoređivati ni sa kime, jer svaki trkač ima svoje individualne planove i ciljeve, neovisne o drugima.

9. Kod trčanja najbolje možete pratiti vlastiti napredak – svakog dana osjetit ćete koliko vaše tijelo može, jeste li sposobni istrčati koju dionicu više nego prethodni put, možete li u određenom trenutku više "povući", jeste li se umorili više ili manje. Učinci su instantno primjetni, a to će vam sigurno podići razinu volje i htjenja da nastavite.

10. Većina drugih aktivnosti vezanih uz fitness odvija se u zatvorenim prostorima, koji katkad mogu djelovati klaustrofobično ili depresivno. Međutim, kod trčanja ste na svježem zraku i dišete punim plućima, što samo pojačava zdravstveni učinak vježbe.

Milijuni i milijuni ljudi diljem svijeta trče zbog zdravlja, fitnessa, zabave ili natjecanja – ne mogu svi biti u krivu!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 29.9.2007. sub. 21:30    Naslov: Citiraj i odgovori

Trčite – nije puno teže od hodanja

Općenito, znamo da se treba kretati želimo li biti zdraviji. No, evo još nekoliko konkretnijih razloga koja će vas možda potaknuti da nakon ljeta, u kojemu je većina ljudi aktivna, ne potonete u fotelju.

Ako ste navikli hodati, predlažemo da učinite korak dalje i pokušate trčati – ako ne pretjerujete i ako se držite ritma koji vam je ugodan, hodanje i lagano trčanje pogodno je za većinu ljudi.

1. Dokazano je da trčanje smanjuje opasnost od osteoporoze. Američko istraživanje među muškarcima u tridesetim godinama pokazuje da oni koji trče barem devet puta mjesečno imaju veću gustoću kostiju od onih koji ne trče. To znači da je manja vjerojatnost da u poznijim godinama dobiju osteoporozu. Inače, osteoporoza u većem postotku napada žene u razdoblju nakon menopauze, ali nisu imuni ni muškarci. Pretpostavlja se da oko 10 milijuna Amerikanaca pati od osteoporoze, dok ih 18 milijuna spada u rizičnu skupinu zbog poroznosti kostju, od čega je čak 80 posto žena. Za djelotvornu prevenciju dobro se baviti nekom fizičkom aktivnošću, a spomenuto istraživanje samo je potvrdilo da to može biti i trčanje.

2. Drugo istraživanje dokazuje da redovito trčanje smanjuje vjerojatnost srčanog udara. Liječnici su dva puta unutar pet godina ispitivali 3000 danskih muškaraca u dobi od 20 do 79 godina, podijeljenih u tri skupine: oni koji redovite trče, koji se uopće ne bave trčanjem te onih koji to čine povremeno. Kao što možemo i očekivati, najmanji broj smrtnih slučajeva zabilježen je u skupini redovitih džogera. Na manju smrtnost ne utječe samo trčanje, već i općenito kvalitetniji stil života koji vode osobe koje se redovito bave fizičkim aktivnostima.

3. Fizička aktivnosti smanjuje depresiju. Aktiviranje tijela jednostavan je lijek ako se osjećate iscrpljeno, neraspoloženo, nezainteresirano, kada vas opsjedaju crne misli. Trčanje stvara pravi biološki izvor zadovoljstva. Prilikom fizičkih aktivnosti oslobađaju se određeni neurohormoni, koji djeluju na sposobnost doživljavanja zadovoljstva, te endorfini koji smanjuju bol i izazivaju osjećaj opijenosti. Vjeruje se da je ovo razlog zbog kojeg je među sportašima i općenito tjelesno aktivnim ljudima manje depresija i nekih drugih psihičkih poteškoća, poremećaja i bolesti.

Kako trčati?

1. Počnite žustrim korakom ili laganim trčanjem nekoliko minuta.

2. Hodajte minutu.

3. Krenite opet u žustro hodanje ili trčanje nekoliko minuta dok vam se puls ne poveća za 30 posto od onog u mirovanju.

4. Ponovno šećite.

5. Nastaviti trčati ili žustro hodati, ponovno izmjerite puls, pa hodajte.

Za početak će biti dovoljno da trčite tri puta na tjedan 15 do 20 minuta, te da postepeno produžite trčanje na sat.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.9.2007. sub. 21:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Oduvijek sam volio trcati..posebno na velike udaljenosti
Ukratko, mislim da je najvaznije sljedece:

Sacuvajte zglobove
Ukoliko trcite nepravilno, problemi sa zglobovima nece nastati odmah nego za 5 ili vise godina..
Iako je teze, posebno na pocetku, trcati treba na nacin da prvo prednji dio stopala dotakne tlo a zatim se stopalo spusta sve do pete
Takvim trcanjem se opterecuju misici listova koji ce s vremenom ojacati i
omoguciti trcanje bez nepotrebnih udaraca za zglobove koljena

Disanje
..je izuzetno bitno i radi se na sljedeci nacin:
Dva koraka udisaj na nos, dva koraka izdisaj na usta.
Ovakvim disanjem osigurati cete dovoljno kisika za misice i izbjeci neugodnu bol slezene.
Potrebno je voditi brigu o slini i vlaznosti grla.
Suho grlo moze biti jako neugodno.

Brzina trcanja
Pocetak i kraj trcanja trebaju biti vrlo spori.
Nakon zagrijavanja uz lagano trcanje brzina se podize do neke uobicajene, pred kraj se trci maksimalno brzo i na kraju hladjenje laganim trcanjem.

Hrana i pice
Dva sata prije trcanja se nesmije jesti
Piti se moze voda u malim kolicinama
[Vrh]
Luna

PostPostano: 29.9.2007. sub. 22:04    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Oduvijek sam volio trcati..

Ogi, kada postane velik plazi jezik :

[Vrh]
ica

PostPostano: 20.8.2008. sri. 18:17    Naslov: Citiraj i odgovori

Po prvi puta na Olimpijadi ženska oprema u skladu s islamom

Trkačica Rogaya Al Ghasara iz kraljevine Bahrain prva je sportašica u povijesti Olimpijskih igara koja je nastupila sa specijalno napravljenim pokrivalom za glavu u skladu s muslimanskom vjeroispovješću.

Australska dizajnerica Aheda Zanetti, inače dizajnerica i kupaćeg kostima koji prekriva cijelo tijelo, napravila je specijalno pokrivalo za glavu za sportašice koje se žele bez da kompromitiraju svoju vjeru.

Prianja uz glavu poput udobne prozračne kapuljače i pokriva kosu i vrat u skadu s muslimanskim običajima.

Zanetti kaže kako je prvi put čula za Al Ghasaru prije 8 godina na Olimpijskim igrama u Sydneyju, a upoznala ju je u Maleziji 2007. kada joj je i predložila da proba njezin 'izum'.

[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku MSNM
Mshai

PostPostano: 21.8.2008. čet. 23:49    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala lijepa na savjetima i na cinjenicama vezanim uz trcanje.

Uvijek sam imao aktivan sportski zivot, ponajvise kroz borilacke vjestine, da bi me ozljeda na treningu natjerala na mirovanje. Napuknuce meniskusa. Sad je proslo godinu dana od ozljede i bas se spremam ponovo poceti s vjezbanjem. Trcanje vani (npr. po nasipu) mi je neusporedivo s onim u dvorani. Pa eto, ak jos netko tamo trci mozemo se dogovoriti. Wink
[Vrh]
nelana

PostPostano: 22.8.2008. pet. 08:04    Naslov: Citiraj i odgovori

evo trčim već dva dana... otkad sam pročitala ovu temu...
ne znam kako sam uopće se natjerala jer nisam se nikad bavila nikakvim sportskih aktivnostima, pa držite mi fige da ovo potraje dok ne preraste u naviku!
samo imam par pitanjaca...

trčim u visokim starkama pa me zanima da li je bolje da si nabavim one više sportske patike ili je ovo ok za zglobove jer su učvrsćeni visokim vezanjem?

koje dijelove tijela učvršćujem trčanjem? kako bi nadopunila vježbama one dijelove koje ne učvršćujem baš trčanjem...

da li je ok se tuširati odmah poslije trčanja ili pričekati dok se tijelo ne ohladi?

nemam baš ravnu kralježnicu, ali kad trčim imam potrebu držati leđa jako ravno. da li mi to pogađa kralježnicu? da li trebam možda nekakvo zatezanje u stilu ukrižene marame preko gornjeg dijela leđa ili nešto sl.?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Medo

PostPostano: 24.8.2008. ned. 20:27    Naslov: Citiraj i odgovori

ica je napisao/la:
Po prvi puta na Olimpijadi ženska oprema u skladu s islamom

Trkačica Rogaya Al Ghasara iz kraljevine Bahrain prva je sportašica u povijesti Olimpijskih igara koja je nastupila sa specijalno napravljenim pokrivalom za glavu u skladu s muslimanskom vjeroispovješću.

Baš sam usput to bio vidio na TV-u. Ta muslimanska pravila su čudna Rolling Eyes (vrlo blago rečeno), žene smatraju bićima nižeg reda, a ta pokrivala su zapravo sredstvo stigmatizacije... Još mi je čudnije da njihove žene to prihvaćaju tako dragovoljno, ili se možda to samo tako čini jer im je zapravo zbog vjerskog fanatizma utjeran strah u kosti.
[Vrh]
Medo

PostPostano: 24.8.2008. ned. 20:31    Naslov: Citiraj i odgovori

Ontopic, ne trčim samo zato da bih trčao, jer ionako imam dovoljno fizikalije, a dosta toga prijeđem i pješke (bez trčanja).

Tako da najčešće trčim kad je neka frka, kad trebam nekud stići u zadnji čas, kad trebam prijeći semafor prije nego se autima upali zeleno, kad sam u ZG neizostavno je trčanje za tramvajem (uspješnost hvatanja tramvaja oko 50% Sad ) i slične emergency situacije. Very Happy
[Vrh]
filo

PostPostano: 24.8.2008. ned. 20:49    Naslov: Citiraj i odgovori

Kod:
trčim u visokim starkama pa me zanima da li je bolje da si nabavim one više sportske patike ili je ovo ok za zglobove jer su učvrsćeni visokim vezanjem?

pa naravno da ti je bolje imat sportske od tih smijesnih starka.. no ja sam na pripremama trčal i u umbro patikama bez posljedica (samo zuljevi.. al ne preporucam Razz)
Citat:
koje dijelove tijela učvršćujem trčanjem?

trcanjem je cijelo tielo aktivno.. za ucvrscivanje nemam pojma
Citat:

da li je ok se tuširati odmah poslije trčanja ili pričekati dok se tijelo ne ohladi?

pa ja ako se otusiram odmah, poslije tusiranja se znam jos znojit Razz
malo napravis lagani zadnji krug i rastegnes se ak ti se da..
Citat:
da li trebam možda nekakvo zatezanje u stilu ukrižene marame preko gornjeg dijela leđa ili nešto sl.?

mah..
[Vrh]
ica

PostPostano: 25.8.2008. pon. 13:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:

Baš sam usput to bio vidio na TV-u. Ta muslimanska pravila su čudna Rolling Eyes (vrlo blago rečeno), žene smatraju bićima nižeg reda, a ta pokrivala su zapravo sredstvo stigmatizacije... Još mi je čudnije da njihove žene to prihvaćaju tako dragovoljno, ili se možda to samo tako čini jer im je zapravo zbog vjerskog fanatizma utjeran strah u kosti.

smijeh2 meni kažeš ... ali dobro to je jedn asasvim druga tema...
ali ako te zapravo i zanima istina reci Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku MSNM
Medo

PostPostano: 25.8.2008. pon. 14:41    Naslov: Citiraj i odgovori

ica je napisao/la:
smijeh2 meni kažeš ... ali dobro to je jedn asasvim druga tema...
ali ako te zapravo i zanima istina reci Smile

Ne moramo sad više o tome Smile , nećemo offtopičariti. Cool
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 28.3.2011. pon. 09:29    Naslov: Born to run Citiraj i odgovori

Evo jedan dobar video od autora knjige "Born to run":
http://www.ted.com/talks/lang/scr/christopher_mcdougall_are_we_born_to_run.html
Inače knjiga je za svaku preporuku. Predobra.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.3.2011. pon. 16:44    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala za odličan video palac

Jesi probao trčati bez tenesica ? Very Happy
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 29.3.2011. uto. 09:13    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Hvala za odličan video palac

Jesi probao trčati bez tenesica ? Very Happy

Samo po pijesku, na plaži. Ali sam si već nabavio Vibramice ( http://www.vibramfivefingers.it/ ) i namjeravam to malo ozbiljnije probati.
Ja sam si nabavio classic model:
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sport Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.