Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Njega mladih voćaka nakon sadnje

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.7.2012. ned. 20:42    Naslov: Njega mladih voćaka nakon sadnje Citiraj i odgovori

Đuro Maričić:: Zec i voćnjak

Kupio sam komad zemlje na obronku brda čija se južna strana blago spušta prema rijeci Kupi. Pogled na dolinu rijeke i brda i planine Banije bio je očaravajući. Zasadiću voćnjak. Sam sam kopao rupe 80 centimetara duboke, metar u promjeru. Uspio sam te jeseni zasaditi deset jabuka i deset šljiva. Ostalo ću saditi svake godine pomalo. Trideset metara desno od mog terena bio je pažljivo njegovan voćnjak agronoma Josipa Kašljevića sa 4.000 stabala jabuka. On će mi biti dobar učitelj. Bili su topli sunčani dani kasne jeseni, neki đavo je prošetao uz moje zasađene jabuke i vrlo pažljivo, kao da je to radio najfinijim nožićem, ogulio im je koru, mrezgu i zahvatio je dio drveta. Šljive nije dirao! Odmah sam to primjetio čim sam došao na imanje, oštećenja su se bjelila, bila su sasvim svježa i izdaleka su bila vidljiva. Pomislio sam: "Tako nešto može učiniti samo čovjek!"

Pozvao sam susjeda Josipa, agronoma, da pogleda to zločinačko djelo. On mi reče: - Zec! Pogledaj lijevo onaj red nerazvijenih jabuka kod komšije Veljka Bogičevića. On je bio zasadio 400 sadnica i ujesen ih nije zamotao, zec mu ih je tako pedantno oglodao da ih je morao sve povaditi, ostavio je samo taj red, sad su stare deset godina, a razvijene su kao da im je tri.

- Što da radim? - Jedino pravo rješenje je povaditi ih, zasaditi druge i zamotati ih ili ograditi imanje tako dobro da zec ne može ući. Nisam ga poslušao! Nisam bio fizički spreman još jednom kopati rupe. Trebalo bi iskopati deset kubika zemlje i ponovo je vratiti u rupe prilikom sadnje. To je dvadeset kubika, mukotrpan rad! I sama pomisao na tako mnogo teškog fizičkog posla obeshrabrila me je. Uz to moje sadnice zec je oglodao uzduž, oglodao je uske trake samo sa jedne strane, nadao sam se da će sadnice razvijajući se zaliječiti oštećenja. Bio sam donekle u pravu, i nakon l5 godina još se vidjelo zečje nedjelo. Pored svake sadnice bilo je obilje zečjih brabonjaka, zeko je jeo i odmah brabonjao. Nisam više sumnjao u ljusku pakost, a u prvi mah sam pomislio da mi je to napravio Mijo Kuštreba od kojeg sam kupio zemlju i od tada su nam odnosi bili zauvijek pokvareni. Sad sam saznao pravu istinu. Zec me je mogao još više posvađati sa čovjekom.

-Kasnije sam slušao na radiju jednog inženjera agronimije. Govorio je o zaštiti voćaka od glodavaca : "Zec u jednu noć može oglodati, uništiti, 400 sadnica jabuka." Bio sam šokiran. Mene je zeko samo upozorio da ga se čuvam. Dobra neka duša! Shvatio sam da sam kupnjom imanja došao sa asfalta u prirodu i da moram naučiti živjeti s njom. Dobro sam zamotao voćke. Ne znam da li je zec bio razočaran.

U fabrici samnom radio je inženjer Martin Marić. Čuo sam da je blizo šume Brezovica zasadio voće. Jedan voćar više, to mi se dopadalo. Nazvah ga da vidim što je posadio. Kad sam mu spomenuo voće čovjek je potpuno izgubio razum:

- Susjed, susjed mi je to učinio! Ubit ću ga kao psa. I on je htio kupiti to zemljište, ali nije imao para, pa mi se sada osvetio, ogulio mi je sva stabla!" Zatim sam saslušao bujicu ružnih kletvi.

- Čuj, smiri se! To ti nije učinio susjed nego zec. Otiđi s nekim lovcem i pogledajte, uz svako stabalce naći ćete brabonjke. Zec jede koru i istovremeno brabonja." - pokušao sam ga urazumiti.

Nakon dva sata zazvonio je moj telefon, javio se Martin:

- Hvala ti prijatelju. Imaš pravo, u pitanju je zec! Da nije bilo tebe ja bih se potukao sa čovjekom i ko zna što bih učinio.

Kao i ja i Marin je morao naučiti živjeti sa prirodom. Prvu lekciju već je savladao ! Zec
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.