Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

pkristo

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pkristo

PostPostano: 3.7.2012. uto. 12:31    Naslov: pkristo Citiraj i odgovori

Krumpir. Vidi se i ovogodišnja slama koju sam naknadno stavljao tamo gdje se vidio posađeni krumpir. Inače je krumpir bio posut stajnjakom i prošlogodišnjom slamom pa nema nikakvog korova. Razmaci su nastali nakon jakog vjetra koji ih je dobro rasturio, ali i dalje se dobro drži i prilično zdravo izgleda.

Krumpir je tik uz raštiku, tikvu, vinovu lozu i čičoku. Čičoka raste zapanjujuće dobro.

Paprika okružena brokulom, rajčicom, tikvom...tlo je posuto travom koju je susjeda kosila na svom travnjaku. Prednost trave je što nema sjemenja pa samo malčira tlo i smanjuje količinu korova.

Tomatillo se držao jako dobro dok nisu došle ove vrućine. Iznenađujuće malo korova raste pod njim. Valjda zato što jako brzo raste pa zasjeni sve drugo. Bukvalno!
Sad ga moram zalijevati svaki dan, ali živ je.

Živjela bioraznolikost: mahune, tikve, rajčice, krastavci, salata (u cvatu)...svaki dan se nešto ubere.

Rajčica je već dosta velika. Tu raste pored visoke mahune, iako to nije dobra kombinacija. Odvojene su redom mrkve koje su kompatibilne s obje kulture.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Drug Mile

PostPostano: 3.7.2012. uto. 21:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Izgleda savršeno! O kojoj se površini vrta radi, izgleda mi nešto super kompaktno?
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 4.7.2012. sri. 09:18    Naslov: Citiraj i odgovori

To je prostor oko kuće. Možda nekih 70-80 m2. Ali sam ja toliko lijen da gledam kako i na tako malom prostoru što manje raditi! Wink Sviđa mi se ideja da se vrt samo dizajnira i onda sam brine o sebi. Odeš na more i nema te tjedan dana, a kad se vratiš sve izgleda dobro. Puno smo već povrća nabrali na toj maloj površini. Moja mama me je nedavno obavijestila da je moj eksperiment s krumpirom uspio: vidjela je mlade krumpire ispod. A cijelo mi je vrijeme tvrdila da je nemoguće na tako tvrdoj zemlji i bez imalo muke (okopavanja, plijevljenja, zgrtanja...kako se inače obrađuje krumpir) išta dobiti. Ja zadovoljan! Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 4.7.2012. sri. 10:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Imaš lijep vrt! respekt

Mi u Zagrebu imamo još puno manji
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 4.7.2012. sri. 10:30    Naslov: Citiraj i odgovori

Pkristo, vrt vam izgleda super! Smile

Btw, ja isto sadila mahune (ali niske) između rajčica, mislim da je to OK kombinacija.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 4.7.2012. sri. 12:29    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Pkristo, vrt vam izgleda super! Smile

Btw, ja isto sadila mahune (ali niske) između rajčica, mislim da je to OK kombinacija.

Prema ovoj tablici http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/tabela-kompatibiljnih-biljaka/ rajčica i grašak ne idu zajedno, a kako je grašak mahunarka...nisam htio ništa riskirati.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.7.2013. uto. 14:43    Naslov: Citiraj i odgovori

pkristo je napisao/la:
ogi je napisao/la:
Prošle godine mi je svo povrće uništila suša i korov
Ove godine malč nije pomogao
Kako dalje? Sad
Neka druga vrsta malča?

Ove godine ću još pokušati posijati repu, matovilac i zimsku salatu na klasičan način

Za iduću godinu planiram napraviti blago povišene gredice sa drvenim okvirom

Problem je što u svakoj zemlji ima puno sjemena - zemlja želi živjeti. Morao bi imati jako puno slame kako bi ti uspjelo potisnuti neželjeni rast. Ja sam eksperimentirao na jako malom komadu zemlje. Stavio sam proklijali krumpir na tlo u rano proljeće i pokrio ga mješavinom slame i komposta. Krumpir je narastao strašno gusto, a količina drugih biljaka (trava i druge biljke koje nisam sadio) je bila zanemariva. Nisam povadio sav krumpir prošle zime pa je sve samo od sebe počelo rasti ovog proljeća - bez sijanja. Na nekim dijelovima sam naknadno pobacao još slame po krumpiru, nakon što su listovi počeli žutjeti, a stabljika počela padati. Ispod slame, visoko iznad tla počeli su rasti novi gomolji! U međuvremenu sam posadio i rajčicu u taj mali vrt radi bioraznolikosti (uspjela je) i papriku (raste, ali nije procvjetala - njoj se ne sviđa tvrda zemlja) te batat (do sad je bio nadvišen krumpirom, ali sad je narastao, a krumpir opao pa je sve bolji). Razmišljam o sadnji graška ili neke druge mahunarke kako bih obogatio taj mali komad vrta dušikom jer krumpir crpi zemlju, ali opet ću ostaviti dosta krumpira u zemlji i nadam se da će u proljeće opet sam potjerati, bez moje sadnje. Pravi permavrt se polako stvara tu! Namjeravam proširiti ovu metodu na druge dijelove vrta. Čičoka mi i tako već raste posvuda. Ona je korov i teško ju je izbaciti iz vrta jednom kad ju posadiš, a strašno je ukusna i zdrava. Sadrži inulin - vrsta škroba koji ne podiže razinu šećera u krvi. A ono što je posebno važno meni - ne treba se kuhati i vrlo je ukusna sirova! Wink Poslikat ću jednom to pa ti pokazati. Sve skupa je otprilike 3 x 3 m, ali s potencijalom za rast. Smile

Rijetko pišeš o svom vrtlarenju pa sam post preselio u tvoju temu
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 14.4.2014. pon. 10:52    Naslov: Citiraj i odgovori

Evo nekoliko savjeta kako uzgojiti hranu u kuhinji, na balkonu i sl.:
http://www.tportal.hr/lifestyle/obiteljidom/324532/Kako-u-kuhinji-uzgojiti-celer-kupus-i-luk.html
Nama stalno nešto raste na balkonu, u čašama, plastičnim škafovima i slično.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.