Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Makove sjemenke

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sjemenke i ulja
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.9.2007. pet. 22:53    Naslov: Makove sjemenke Citiraj i odgovori

Ljudi često izbjegavaju koristiti tu korisnu i ukusnu sjemenku za prehranu, bojeći se narkotičkog djelovanja.
Istina je da se iz iste biljke dobiva medicinski poznati opijat koji se koristi za ublažavanje bolova, te kao dodatak u sklopu drugih lijekova. No takva svojstva pokazuju samo nezrele glavice maka i sa sazrijevanjem se ona u potpunosti gube. Zrele makove sjemenke (bilo da su crno-plavičaste ili bjelkaste vrste) su potpuno sigurne za upotrebu bez bojazni od spomenutog djelovanja.

Sjemenke maka u svom sastavu sadrže preko 40% ulja i odličan su izvor linolne i oleinske masne kiseline.
Osim toga, naročito su dobar izvor različitih, nama potrebnih minerala, među kojima se, kao što možemo vidjeti iz tablice posebno ističu kalcij, fosfor, željezo i cink.

Nama poznate crno-plavičaste makove sjemenke sa svojim orašastim okusom koriste se kao ukras na kruhu, pecivima i slično, mogu se koristiti kao dodatak raznim salatama, te kao začin u jelima.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 9.10.2007. uto. 20:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Moja mama je nekad znala piti makove sjemenke kad nije mogla zaspati.

Ima li možda netko iskustva sa makom u "ljekovite" svrhe?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 9.10.2007. uto. 20:11    Naslov: Re: Makove sjemenke Citiraj i odgovori

ja ga obožavam... mmmm...
koristi se za izradu opijata, je li tako, iz sredine, u proljeće... i mislim d anije kod svih vrsta tako... jesam li u pravu?
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 29.10.2007. pon. 21:16    Naslov: Re: Makove sjemenke Citiraj i odgovori

Janis Joplin je napisao/la:
ja ga obožavam... mmmm...
koristi se za izradu opijata, je li tako, iz sredine, u proljeće... i mislim d anije kod svih vrsta tako... jesam li u pravu?

Da, mislim da se opium radi od bijelog maka. On se prerađuje u morfij, a od morfija heroin. Valjda.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sjemenke i ulja Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.