Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

ZABRANA UZGOJA HRANE

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2011. čet. 19:01    Naslov: ZABRANA UZGOJA HRANE Citiraj i odgovori

Novi zakon u Novom Zelandu oduzima ljudima osnovno pravo uzgajanja vlastite hrane

Alex Jones novinar PRISON PLANET TV-a, objavljuje kako je bio šokiran spoznajom da je New Zealand donio novi zakon prema kojem je uzgajanje hrane postao privilegij, a ne osnovno pravo svakog čovjeka.

Dva aspekta ovog zakona su alarmantna, prvi je opseg i utjecaj koji zakon ima, a drugi – da se to dogodilo jako tiho. Vrlo je slabo medijski pokriveno.

Prijedlog zakona je donesen zbog WTO – Svjetska Trgovačka Organizacija, koji naravno ima US-FDA – Američka Agencija za Hranu i Lijekove iza leđa i pod velikim je utjecajem velikih kompanija (Monsanto-a i drugih)

To izgleda ovako NZ zakon o hrani će utrti put za smanjenje biljne raznolikosti i poslovanje malih vlasnika u Novom Zelandu, na primjer ; u načinu kontrole zakonitosti spremanja i trgovanje / zamjene / davanje sjemena. Sve će te radnje biti potencijalno nezakonite. Želite li više saznati o ovom problemu, kliknite na link ovdje.

Zbog čega je proizvodnja vlastite hrane postala ilegalna na Novom Zelandu?

Ovdje su neke izvadci:

- Ispada da je ljudsko pravo na uzgajanje i dijeljenje hrane ,za vladu autorizirani privilegij koje se može u kratkom roku opozvati.
- To čini protuzakonitim distribuirati “hranu” bez odobrenja, i on definira “hranu” na takav način da to uključuje hranjive tvari, sjemenke, prirodne lijekove, esencijalne minerale i pića (uključujući i vodu).
- Kontrolom sjemena, zakon preuzima moć da uzgaja hranu daleko od očiju javnosti i stavlja ga u ruke kompanija za proizvodnju sjemena. Ta moć može biti zlostavljana.
- Uzgoj hrane za distribuciju mora biti odobren, čak i za “kućne radinosti”, a takvo odobrenje može biti odbijeno.
- U zakonu o hrani, policija može djelovati kao agenti za sigurnost hrane i mogu pretresati prostorije bez naloga, koristeći svu oprema koju smatraju potrebnima – uključujući i pištolje (članak 265-1).
- Članovi privatnog sektora također mogu biti pretresani od strane agenata za sigurnost hrane , po točki 243. Tako Monsanto zaposlenici mogu pretresati prostor – uključujući i domoroce – uz potporu oružane policije.
- Zakon omogućava agentima imunitet od kaznenog i građanskog progona.
- Vlada je stvorila ovaj zakon kako bi bila u skladu sa obavezama prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), a prema međunarodnoj shemi pod nazivom Codex Alimentarius . Tako će ovaj zakon donijeti u jednom ili drugom obliku.

Jesu li velike kompanije genetski modificirane hrane odlučile upropastiti stare sorte prehrambenih biljaka na koje nemaju patent?

- Zakon će potkopati napore mnogih ljudi da postanu samo-dostatni u svojim lokalnim zajednicama.
- Banke sjemena i mreže razmjena sjemena mogu se zatvoriti ako nisu mogli dobiti odobrenje. Gubitak raznolikosti sjemena otežat će uzgoj vlastite hrane.
- Domaće uzgojena hrana i neko ili sve sjeme ne može biti razmijenjeno na skali ili frekvenciji potrebnoj za prehranu ljudi u zajednicama u kojima je komercijalno dostupna hrana postala preskupa ili nedostupna (na primjer zbog ekonomskog kolapsa).
- Ograničenja u trgovini hrane i sjemena brzo će dovesti do trajnog gubitka sjemena i maldica starih nepatentiranih sorti i prava njihova uzgajanja, kao i opće smanjenje biljne raznolikosti u poljoprivredi.
- Organski proizvođači starih sorti mogli bi izgubiti tržišni udio zbog utjecaja velikih poljoprivrednih kompanija s mnogo novca, što će dovesti do povećanja potrošnje slabo hranjivih tvari, i genetski modificirane hrane.

http://www.javno.hr/news/EU_i_svijet/33865/Novozelandski-zakon-o-uzgoju-hrane-uvod-je-u-globalnu-prehrambenu-diktaturu.html
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2011. čet. 19:13    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2011. čet. 19:25    Naslov: Citiraj i odgovori

dmeter je napisao/la:
tomislav je napisao/la:
Znaju li ljudi za to ?

kako nebi znali građani RH su glasali za to na demokratski način.
birali ste zastupnike u saboru a oni su poslje dizali ruke i tako su zakoni stupili na snagu.
evo i zakona i pravilnika na jednom mjestu preko milijon stranica

http://www.hah.hr/zakonska.php

svi su na snazi od prvog do zadnjeg sve je propisano ne postoji u hrvatskoj osoba koja je sve to pročitala.Ja sam svoj novi rasadnik odgodija otvaranje dok se ne usaglasim s pravilnicima.to jest dok vlastitu robu ne uništim a sve ostalo ne uvezem.Puno je jeftinije uvesti nego i pokušati zadovoljit papire vlastite proizvodnje.
čekam da mi dođu iz amerike printeri i poljepim 100-tine tisuća naljepnica.
nije na prodaju reklamni uzorak
kazne su strašne i vjerovatno ću sve bilje morati uništit osim uvoznih za koje imam valjane deklaracije.
Lani me je neko prijavija i inspekcija je došla direktno na stari vrtni centar a slučajno sam bija zaspao i radnica je zakasnila.tako da su zamisto mene posjetili prvog susjeda i za prvi put je prošao sa kaznom od 70000 kn.
Od tada radim bez istaknutog radnog vremena i takoreći bez maloprodaje.
Bez sudskog naloga ne mogu do mene

dmeter je napisao/la:
Prof. Baltazar je napisao/la:
Dmeter, mozes li pokazati koji clanci (i kojih zakona) u Hrvatskoj prijece proizvodnju hrane, bilo na nacin opisan u clanku o Novom Zelandu ili na nacin koji tebi pravi probleme?

apsolutno svi zajedno barem 100 članaka.ja to mogu birokratski sve i riješit čekam printer ali lagano gubim volju pošto imam ogromni broj različitih vrsta tolike evidencije me stvarno ne zanimaju.Pogotovo stavka da ove godine moram napravit plan proizvodnje i prodaje u 2012 godini i na kraju godine poslat izvješče o realiziranim rezultatima.To do sada nisam nikad vodija i neču a triba sam ima 10 godina.
pa i kod nas je ima 10 godina zabranjeno proizvodit i prodavat hranu bez odobrenja i dozvole.

Zakon o hrani NN 46/07 NN 155/08; NN 55/11

NN 140/05 NN 35/08; NN 55/11 Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja

Zakon o poljoprivredi NN 149/09

Zakon o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda NN149/09 NN 22/11

Zakon o zaštiti prirode NN 70/05

Pravilnik o uvjetima koje moraju ispunjavati prostorije za proizvodnju i promet namirnica i predmeta opće uporabe NN 118/99 NN 63/00

Pravilnik o uvjetima u pogledu zdravstvene ispravnosti predmeta opće uporabe koji se mogu stavljati u promet NN 46/94 NN 103/00
NN 117/00
NN 40/01
NN 54/05

Pravilnik o vođenju Upisnika registriranih i odobrenih objekata te o postupcima registriranja i odobravanja objekata u poslovanju s hranom NN 125/08 NN 55/09

Nacionalni program zaštite potrošača za razdoblje 2009. - 2012. NN 30/10

Pravilnik o ekološkoj proizvodnji u uzgoju bilja i u proizvodnji biljnih proizvoda NN 91/01 NN 91/01

Pravilnik o kakvoći povrća NN 114/08 NN 137/08
Pravilnik o tržišnim standardima za voće i povrće NN 77/10 NN 59/11
Uredba o tržnom redu za žitarice NN 98/11

Pravilnik o temeljnim zahtjevima o kakvoći poljoprivrednog sadnog materijala, načinu pakiranja, plombiranja, deklariranja i uvjetima držanja sadnog materijala NN 56/06 NN 140/99
NN 128/00
NN 02/05
NN 133/06

Pravilnik o temeljnim zahtjevima kakvoće, načinu ispitivanja, pakiranju i deklariranju sjemena poljoprivrednog bilja NN 04/05 NN 49/05
NN 94/05
NN 13/06
NN 72/06
Pravilnik o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica namijenjenih za proizvodnju voća NN 124/06 NN 153/09; NN 72/10; NN 30/11

Pravilnik o stavljanju na tržište poljoprivrednoga sadnog materijala povrća NN 126/07
Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena povrća NN 129/07 NN 78/10

Ovo je sami dio oko 0,5% zakona ima još oko barem 100000 stranica zakona i pravilnika, to meže pisat da mi inspektor može isprobat ženu i da niko u hrvatskoj to ne pročita jer je toliko obilna materija da čisto sumnjam da jedan inspektor to može znati.
Iz mog iskustva inspekcija
ulaze bez sudskog naloga
mogu uzeti svega uzorak
na lopati moram imati napisano upustvo za rad
elborat kako se koristi traktor i svako 4 godine ponovno napravit ispitivanje 6000 kn
trajan nadzor fita preplata 4000 kn + dolazak svaki 1000 kn a može dolazit svaki dan itd itd
evo cijela lista zakona o hrani

recimo imaš i obrt za proizvodnju povrča dođe inspekcija i kazne te po ovom članku

Kontrola usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima

Članak 12.

(1) Kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima prije stavljanja na tržište provode nadležni inspektori na zahtjev stranke, a u svrhu izdavanja Potvrde o usklađenosti kojom se potvrđuje da voće i povrće udovoljava tržišnim standardima propisanim ovim Pravilnikom.

(2) Kontrola iz stavka 1. ovoga članka provodi se za voće i povrće koje:

(a) će se staviti na tržište Republike Hrvatske,

Kontrola usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima

Članak 12.

(1) Kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima prije stavljanja na tržište provode nadležni inspektori na zahtjev stranke, a u svrhu izdavanja Potvrde o usklađenosti kojom se potvrđuje da voće i povrće udovoljava tržišnim standardima propisanim ovim Pravilnikom.

(2) Kontrola iz stavka 1. ovoga članka provodi se za voće i povrće koje:

(a) će se staviti na tržište Republike Hrvatske,
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 29.12.2011. čet. 23:44    Naslov: Citiraj i odgovori

Hipotetska situacija, ja posadim 50 glavica kupusa i kasnije primjetim da mi je 10 glavica viška. Što s njima? Smijem li prodati, i kako? Moram svojoj mami izdati račun, prije toga registrirati OPG ili neki obrt? Pozvati inspekciju u kontrolu kvalitete, klasificirati proizvod, kasnije raditi posebnu poreznu prijavu radi 10 glavica kupusa? A što da napravim sarmu i pozovem 20 ljudi na rođendan i to smažemo, onda je u redu? Poklanjati smijem ali prodavati ne smijem?

Naravno da mi ne pada na pamet registrirati bilo što i plaćati neopravdane namete, samo me zanima kako bi izgledao moj život da poštujem zakone.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.8.2012. sri. 15:47    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
Mrax

PostPostano: 4.2.2013. pon. 00:51    Naslov: Citiraj i odgovori

sad sam čuo da su zabranili steviju i batat?
To netko jako bolestan ili?
https://docs.google.com/file/d/0B_-P1blfkGBYbW5nVUJiemhEQnM/edit?usp=sharing
Download
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.4.2013. pon. 12:29    Naslov: Citiraj i odgovori

www.nutricionizam.com/index.php/novosti/51-eu-zeli-regulirati-kultivaciju-svog-voca-i-povrca
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 29.4.2013. pon. 15:39    Naslov: Citiraj i odgovori

Pa što, bit ću u ilegali , ali ću se hraniti čime ja želim. Zakon će donijeti sigurno, a bit će i gorih stvari. Čuvajte sjemenje jer će nam jednom stvarno izgleda zatrebati.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.4.2013. uto. 12:15    Naslov: Citiraj i odgovori

https://www.openpetition.de/petition/online/raznolikost-sjemena-na-udaru-protiv-eu-regulative-o-sjemenu-koja-pogoduje-sjemenarskoj-industriji
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.5.2013. pon. 09:20    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Zbogom-vrtovima-EU-i-Hrvatskoj-zabranjuje-autohtone-i-stare-sorte-sjemenja

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Bitka-za-sjeme-Hoce-li-cijela-Europa-uskoro-jesti-istu-hranu
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.