Zemljani :: Pogledaj temu - Interni projekt :)
Zemljani Zemljani
čuvari Zemlje

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Interni projekt :)
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zajednički uzgoj hrane
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ozi

PostPostano: 10.7.2011. ned. 23:15    Naslov: Interni projekt :) Citiraj i odgovori

Poz ljudi, pala mi je jedna ideja za koju sam već dobio dobre reakcije a bazira se na ideji da napravimo mali interni projekt (u području grada rijeke jer ja tu živim, ili više malih projekata po raznim lokacijama) uzgoja i podijele organski proizvedene hrane. Zašto? Pa čisto da se ljudi malo više druže oči u oči, da se izbjegnu štetnici te da se dosta i nauči. Dozvolite da pojasnim:

Nazovimo ga- projekt, objedinjavao bi par ljudi (koliko god, nebitno, dobro je u startu 4, 5 ljudi) sa povećim komadom zemlje. Svake godine pojedinac sadi monokluturu na parcelu (uz svoje potrepštine za domaćinstvo naravno, peršin, luk i šta ja znam, necu ulaziti u taj mikro segment što se tiče moje ideje) iz par razloga:

- monokultura koja se na tu parcelu vraća svake x godine spriječava razvoj štetnika, jer ako se npr. Krumpir vraća svake 4, 5 godine (ovisi kolko ljudi ima), zlatice neće preživjeti te godine na kukuruzu i tikvicama
- monokultura daje prednost osobi da se cijelu godinu zabavi samo tom vrstom, štetnicima, bolestima, problemima itd preko literature, foruma, poznanstava itd
- ovakva „igra za odrasle“ zbližila bi ljude, uvukla možda nekog novog da proizvodi hranu, te potaknula razgovore kojih danas manjka
- tijekom vremena napravila bi se mala interna banka organskog sjemenja (ja imam neke visoke mahune, kadife koje u glini divljaju, krastavce itd) koja bi se kasnije odijelila sa drugim ljudima

ideja je da se monokulture (opet kažem ostale biljek za osobnu upotrebu ne ulaze u priču) kad sazriju podijele na broj ljudi koji su sudjelovali i na neki drugi način doprinjeli projektu (ja sam sadio tikvice i rajčice, netko je 500 kvadrata zasijao kukuruza, a netko se pozabavio bundevama za jesen, netko gomoljima itd).
Nebih nikako želio da se u priču ikako upliću novci, jer je moja želja da je ovo isključivo razmjena dobara, iskustava, sjemenja i veselja. Također mora biti jasno da ako je godina za neku biljku loša.....tu se ništa ne može napraviti (jedne godine od 200g sjemenja, nabrao sam 11kg mahuna, iduće godine, poštujući plodored i isti način vrtlarstva, od 200g sjemenja ubrao sam ...2 mahune).

Eto ujako ukarko, ako se nekome sviđa ideja, bilo bi mi drago da pokušamo sa par kultura i na taj način na jesen imamo veće količine svega u odnos koliko bi mogli uzgojiti samo na parceli koju posjedujemo

Svako dobro zelim, b

palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2011. ned. 23:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Vidi ovo Smile
http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1436

Mislim da bi mogli objediniti naše ideje u jedan projekt?
Mislio sam da nema zainteresiranih za tako nešto pa je tema završila u arhivi Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
vlad66

PostPostano: 11.7.2011. pon. 08:13    Naslov: Citiraj i odgovori

hmmm,zvuci jako interesantno,dali primate jos koga,ja sam isto zainteresiran,samo ja se vise baziram na proizvodni voća,što domaćeg sto egzotičnog.
[Vrh]
ozi

PostPostano: 11.7.2011. pon. 08:49    Naslov: Citiraj i odgovori

naravno svi su dobrodosli. odakle ste? bilo bi lakse da su svi unutar par desetaka kilometara zbog raspodjele kasnije tih plodova ali pravila ne postoje:))) skace od srece skace od srece skace od srece

ogi: haha ista vizija:) odakle si palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.7.2011. pon. 09:08    Naslov: Citiraj i odgovori

ozi je napisao/la:
ogi: haha ista vizija:) odakle si palac

skace od srece

Kaj ne vidiš da piše Zagreb Very Happy
[Vrh]
ozi

PostPostano: 11.7.2011. pon. 09:24    Naslov: Citiraj i odgovori

nisam ni gledao iskreno:P
super kako predlazes pocetak?
ja imam oko 400 kvadrata i prosirit cu na iducu godinu jos tolko (ako uopce dobijem na sudu smijeh smijeh smijeh
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 11.7.2011. pon. 11:37    Naslov: Citiraj i odgovori

Gledam ovako na to... svatko će radije u vlastitom vrtu imati sve što želi jesti, nego samo jednu kulturu u nadi da će kolege uzgojiti nešto drugo prema dogovoru. Znaći buduća razmjena bi se vjerojatno temeljila na činjenici da nitko ne može uzgojiti sve što želi. Ja recimo u gorju ne mogu uzgajati agrume, ali krumpir, kupus i druge kulture karakteristične za npr. Liku su mi gotovo samonikle. Razmjena u mom slučaju bi se tad temeljila recimo na tome da ja tražim možda maslinovo ulje, naranče, limun, a nudim ono što uzgojim ili proizvedem u količinama većim nego mi treba.

Mislim da bi dobar početak bio nekakva "burza" proizvoda, proizvedemo hrane koliko god možemo i višak nudimo na razmjenu, vrlo jednostavno. Ako to preraste u neku organiziranu plansku proizvodnju, super, ali meni za sad više odgovara da nikome ne obećajem određene količine nečega nego jednostavno ponudim ako se pokaže da imam višak.

Ozi, ja sam u Rijeci, vjerojatno ti radi razmjene to odgovara, ali ja sam tek počeo s vlastitim uzgojem pa trenutno ne nudim gotovo ništa. Za godinu-dvije trebao bih imati bobičastog voća na koje se koncentriram radi klime, voćnjak koji mi je trenutno potpuno pokriven sijenom (500 m2) mislim na proljeće zasijati svim i svačim, pa možda tu bude nekakvih viškova, i to je to.
[Vrh]
vlad66

PostPostano: 11.7.2011. pon. 11:46    Naslov: Citiraj i odgovori

ja imam 16 sadnica peruanske jagode,indijansku bananu paw paw,koja doduse tek raste,i sumnjam da ce tako skoro dat plodove,imam dvije vrste lubenica i krastavce,i šljivu,ali najesen ide rekonstrukcija cjeloga vrta i dolaze neke vočke pa ce bit svega i svacega,a namjeravam kupit komad zemlje od susjeda ako se uspijemo dogovorit,veliki je to komad i tu bi moglo biti svačega
[Vrh]
filip

PostPostano: 11.7.2011. pon. 12:12    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Vidi ovo Smile
http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1436

Mislim da bi mogli objediniti naše ideje u jedan projekt?
Mislio sam da nema zainteresiranih za tako nešto pa je tema završila u arhivi Very Happy

tesko mi je zamisliti da ne bi bilo zainteresiranih. rekao bih da su prije prisutne poteskoce u komunikaciji. definitivno treba teziti objedinjavanju, kako tocno nemam jos ideje, vrijeme ce pokazati.

mene osobno (osim cinjenice da sam 100% neiskusan) trenutno najvise koci to sto sam pjesak, a grunt mi je 50km od mjesta stanovanja. javni prijevoz los. imam parcelu od kojih 1600 kvadrata od cega efektivno preko 1000 moze vec sutra "u proizvodnju".

toliko za sada od mene, nemojte (tj. nemojmo) posustajati Smile
[Vrh]
ozi

PostPostano: 11.7.2011. pon. 12:56    Naslov: Citiraj i odgovori

e pa i napisao sam da svatko moze uzgajati sebi sto zeli naravno + komad zemlje za ovu razmjenu ili kako god to nazvali.
postoji projekt rajski vrtovi, pogledajte mlo, slično mojoj ideji. baš danas trebaju doci do mene bacit pogled na vrt koji liči na prašumi jer nemam kosu:D ali je obradivi dio ok:))))

u svakom slučaju mislim da je dobro počet od sjemenja, da si izdilamo domaće sjeme koje imamo pa će se ideja s vremenom nadam se razviti!

ja za ponuditi imam kadife grmolike, lani su oko pola m uvis narasle na glini i mahune visoke zelene cu imati iako u jako maloj kolicini, bolje racunat iduce godine ( imao sam sjeme koje su žišci napali i ono malo što je ostalo su srne pokosile kad je niklo, tako da nesto sitno ostalo:(

Smile)) palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.7.2011. pon. 13:17    Naslov: Citiraj i odgovori

filip je napisao/la:

mene osobno (osim cinjenice da sam 100% neiskusan) trenutno najvise koci to sto sam pjesak, a grunt mi je 50km od mjesta stanovanja. javni prijevoz los. imam parcelu od kojih 1600 kvadrata od cega efektivno preko 1000 moze vec sutra "u proizvodnju".

toliko za sada od mene, nemojte (tj. nemojmo) posustajati Smile

Moja zemlja je udaljenja 60km, nemam auto a opet tamo stignem bez napora za 2h Very Happy
Možda bi i tebi električni bicikl bio dobro rješenje Smile
Ide 45km/h, radijus kretanja je 50-100km, troši manje od 1kn struje na 100km.
Održavanja nema, od jedne baterije se očekuje oko 150.000km za životnog vijeka

Ne brini, nikada ne odustajem palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.7.2011. pon. 13:39    Naslov: Citiraj i odgovori

ozi je napisao/la:
postoji projekt rajski vrtovi, pogledajte mlo, slično mojoj ideji. baš danas trebaju doci do mene bacit pogled na vrt

Pogledao sam Smile http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1459

Rajski vrtovi imaju poveznica s našim idejama, neke od razlika su:

- ne zanima me prodaja, najviše što bi mogao prihvatiti su dobrovoljni prilozi u smislu zahvale za hranu i podrške projekta

- mislim da bi većini uzgajivača koji postoje u ovom trenutku ideja besplatne hrane bila neprihvatljiva
Zato više nade polažem u nas koji u ovom trenutku nemamo ništa osim želje
[Vrh]
ozi

PostPostano: 11.7.2011. pon. 15:17    Naslov: Citiraj i odgovori

novac je nuzno zlo danas, i ja bih volio da se bar dio drustva bazira na razmjeni dobara. potaknulo bi ljude:)
[Vrh]
filip

PostPostano: 21.7.2011. čet. 14:00    Naslov: Citiraj i odgovori

ozi je napisao/la:
novac je nuzno zlo danas, i ja bih volio da se bar dio drustva bazira na razmjeni dobara. potaknulo bi ljude:)

ja bih rekao da je novac samo zlo, nuznost nikako Wink
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.7.2011. čet. 14:36    Naslov: Citiraj i odgovori

filip je napisao/la:
ozi je napisao/la:

ja bih rekao da je novac samo zlo, nuznost nikako Wink

Mislim da je on samo alat, ostalo ovisi o nama Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zajednički uzgoj hrane Vremenska zona: GMT + 01:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.