Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

OzzY-jev vrt
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ozi

PostPostano: 22.10.2011. sub. 15:55    Naslov: Citiraj i odgovori

pitanje: ova tikva duguljasta šta je držim u ruci na slici gore.... pokupio sam je sa vrta, zrela je skroz. da li da sjeme odmah vadim ili trebam pustiti da se tikva omekša?

tnx
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ozi

PostPostano: 19.11.2011. sub. 11:51    Naslov: Citiraj i odgovori

dragi ljudi, evo moja priča ukratko, s obzirom da je završila...

živim u malom selu i kako sam odrastao na bicikli, vozio sam se svim putevima između kuća i tako upoznao jednu nonu koja je bila stara i bolesna. Imala je psa i mačke, a kako preiše volim životinje, bio sam tamo često. Tu i tamo znao pomoći dok mi to nije prešlo u naviku i ajmo reć obavezu jer je noni godila pomoć (muž umro prije 24 godine). Imala je gangrenu, rane na obje noge duboke oko 1cm, površine malo manje od CD-a. Gnoj je curio iz rana u papuče s kojima bi pljackala po kući. Nije imala novaca, a ono malo što bi od penzije ostalo, potrošila bi na mačke (u dućanu je kupovala gulaš po 17 kn, trgovkinja je znala da daje mačkama ali je šutila, dok ja noni nisam rekao da za taj novac može kupiti duplu količinu nečega za musike).

Ponudila mi je da radim jedan vrt jer sam pričao kako volim raditi svašta , a tada sam imao oko 14 godina. Prihvatili smo i počeli obrađivati vrt.

Nona je bila sve bolesnija i sve sam češće odlazio tamo, kupovao zavoje, nosio hranu i naša drva kad ih nije imala. Svaki dan pripremao drva i potpalu.
Često je govorila da će mi sve ostaviti, kuću, vrt, šume. Jednoga dana u suzama je sjela i inzistirala da mi daruje vrt. Protivio sam se jer nisam htio da ispadne da se grebem (u daljnjem tekstu budala na 16tu) no inzistirala je pa smo sjeli i skupa je napisali. Dio mog rukopisa njeni su citati! Nona je zatim umrla, te sam otišao izraziti sućut i pokušat saznati što će biti sa mačkama (pas je uginuo u međuvremenu). Nasljednica, koju sam vidio svega par puta i koja je znala za darovnicu stisnula mi je ruku, iznenađeno konstatirala kako smo mama i ja ogromne duše i nezna kako da zahvali...

Prošle su 2 godine, vrt smo i dalje obrađivali. Čekao sam ostavinsku, koja je bila nešto poslije smrti,. Nazvao sam nasljednicu i kad je čula tko je, poklopila mi je slušalicu 2x za redom.
Sreo sam je na cesti i zaustavio (jedva). Nije me htjela pogledati u oči tvrdeći da ništa ne zna. Inače ona živi 5, 6 km dalje, a vrt je na lošoj poziciji jer ima jako uzak put do njega i zemlja je užas (ja sam ga gledao kao nešto divno jer je sam samcat bio, nikakvi vrtovi u blizini pa ni štetnici, kemija).

Već sam polako počeo prokuhavati i zanimati se za odvjetnika. Naposlijetku, pokrenuo sam parnicu koja je eto trajala oko 2 godine.
U čemu je zapravo problem? U tome što sam iz sarajeva, a ovdje živim 17 godina. I mi smo „glupe bosančine, doseljenički cigani, prišlići itd“. Osobno nikoga ne osuđujem, volio bih dobiti priliku da joj objasnim da padne da bi od mene dobila ruku...

Tijekom postupka nijednom me nije pogledala i pozdravila. Mržnja je isijavala iz nje...to nikad još nisam vidio (uživo).

Prošlu subotu saznao sam od odvjetnika da je sud odbio tužbu i da sam izgubio. Zašto? Samo zato jer u vrijeme nastajanja darovnice nisam bio punoljetan (oko 5, 6 mjeeci mi je falilo do 1Cool.
Vijest me je jako jako pogodila i imao sam oscijacije emocija tjedan dana...nikako se nisam mogao srediti.... „te se smatra da je tužena uvijek pomagala pok. Katarini kad god bi trebalo“....

Ovime želim reći da je dio čovječanstva još uvijek u pećini, da se još uvijek zna mrziti bez razloga, te da pravde nema. Osim ako nekoga pokaki sreća u životu ali pravda...ne vjerujem u to više..
Vrt sam obrađivao ...9 godina. Zadnjih 4, 5 samostalno, oko 500m2 vrta i toliko livade i šume. To mjesto bilo mi je sveto, tu sam doživio jednu od najboljih meditacija ikada, kad se sova spustila 2m pokraj mene i gledala me onim prekrasnim očima. U vrtu sam često noćio u šatoru sa psom i slušao ples vjetra kroz krošnje. Najmračniji i najhladniji sat prethodio bi uvijek izlazu sunca.

Nakon presude, ogradio sam se u zid od vrta... prestao sam osjećati toliku povezanost, jako sam puno razmišljao, nisam ni mogao učiti a kolokvij iz najtežeg predmeta na godini bližio se (dobro je prošao ipak jer sam učio mjesec dana prije). Nisam znao što pomisliti kad opet dođem u vrt....

Isti dan kad sam saznao za presudu, otišao sam upoznati jedan par u selo ispod sa kojim me spojila travarica frendica. Rekla je da su alternativci, da žele vrt i da grade kućicu od dasaka. Pomislih, „to ne mogu biti loši ljudi čim će živjeti u daščari (i ja želim)). Sjeo sam u auto sa psom (inače udomljeno prekrasno biće koje samo što ne progovori kroz oči) i otišao se upoznati. Siguran sam da ste bar jednom osjetili dobrotu kako isijava čim vidite nekoga. Rukovali smo se te sam rekao za vrt. Dobio sam ponudu da radim kod njih, sa njima, te da skupa uživamo u plodovima majke zemlje. Pristao sam jer sam ovisan o uzgoju, važan mi je put do ploda, a onda plod...

Nastavljajući razmišljati i tražeći razloge zašto se to dogodilo, sjetio sam se da je vrt još jedino mjesto koje me jako veže za ovaj kraj. Inače studiram tehničke znanosti i mogu raditi bilo gdje praktički, što mi je i želja (škotska, engleska). Shvatio sam da je vrt meni učiniu uslugu i on mene pustio jer je tako očito lakše nego suprotno. Ovdje živim 17 godina, znam ljude, kraj, običaje, šume, gdje je koje stablo i doista volim ovaj kraj. No, vrijeme je za krenuti dalje... upoznati nove ljude, dati im sebe i nastaviti živjeti bez zida na otvorenom podiju koji privlači istomišljenike.

Još želim reći da ću sa guštom uploadati nove slike i dijeliti nova iskustva stečena na novom mjestu. A stari vrt prepušten je sukcesiji (zarastanje), ionako sam jedna izlazio na kraj sa kupinama uz rub...razmišljam da potajno i dalje radim gore kompost i tu i tamo se osvrnem i zastanem. Eventualno iskopm malo gline za omotavanje sjemena što me sve više zanima.

Također želim reći da čovjek uvijek treba izvući pouku a nikako pasti u iste energetske krugove, posegnuti za osvetom (jesam, jesam, poželio sam da sam uzeo svu imovinu kad sam mogao čisto iz inata) i jednostavno krenuti dalje ne osvrčući se...

Nadam se da će vrt jednom biti nekome od koristi, ja sam mu dao što sam mogao, nikad ga kemijski istretirao, a sada je na milost i nemilost novim ljudima i novim mišljenjima...

tužena sada ima moć u rukama i odustati od zahtjeva da isplatimo trošak jer smo izgubili i neidemo dalje na županiju, dakle puštamo joj vrt. radi se o svoti novca za koju bih mogao 15, 20 dana provesti putujući kroz sjevernu škotsku... i baš me zanima odluka. think pink

Vama još jednom hvala što sudjelujete u ovoj temi!
Svako dobro želim, boris&nando!

respekt
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.11.2011. sub. 16:41    Naslov: Citiraj i odgovori

Baš tužna priča. Nikad nije propalo nešto na čemu radim godinama, ali sam prilično razočaran kad propadne nešto na čemu radim mjesecima pa mogu zamisliti kako se osjećaš. Ako ti nešto znači, tvoje sam postove čitao i prije nego sam počeo vrtlariti i dosta su utjecali na ono što sad radim.

Puno sreće i uspjeha s novim projektima!
[Vrh]
ozi

PostPostano: 19.11.2011. sub. 19:43    Naslov: Citiraj i odgovori

hvala ti na čitanju postova:)

tužna ali sretna priča, sad cu lako otic, skupim planinarske stvari, robu, psa i samo odem into brave new world:P
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.11.2011. sub. 20:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Ozi..hvala ti što si to podijelio s nama Smile

Bilo bi predobro kada bi, mi koji tako vidimo svijet, mogli zajedno uzgajati i družiti se
Ti si na dobrom putu gdje god krenuo, a možda nam se jednom putevi i spoje Smile

www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1458&start=0
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ozi

PostPostano: 20.11.2011. ned. 00:15    Naslov: Citiraj i odgovori

sve je moguće, pa čak i drveni šporet:) bilo bi mi drago da se bar upoznamo:) ima netko fb hehe

respekt
[Vrh]
ozi

PostPostano: 21.11.2011. pon. 17:11    Naslov: Citiraj i odgovori

razmišljam da i dalje sijem vrt no na neprepoznatljiv način:)..seed balls. dakle nema kultiviranja, pljevljenja, ničega. samo pobacam sjeme i poberem plod.

ova me tema jako zanima i razmišljam da pokušam sa npr. graškom, mahunama niskim ... pa ne zanima da li ima smisla bacati seed ballas na glinovitu zemlju? zbog gnoja mislim... ok grašak ću moć jer se on ne gnoji, a mahune...da li je netko nekad probao ovako sijati..bilo kakvo sikustvo će mi super doći...

glinu sam upravo iz vrta uzeo, sušim je u konobi i onda je planiram usitniti NEKAKO i nastaviti sa pričom kako već ide

skace od srece skace od srece
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 21.11.2011. pon. 23:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Nisam probao, ali prema svemu što sam čitao u zadnje vrijeme, gnojidba te ne treba brinuti. Ona je važna samo za kultivirane vrtove. Obrada tla uništava prirodnu plodnost pa ju moraš nadomještati umjetnim putem. U nekultiviranom "vrtu", ili da kažemo na livadi, za gnojidbu se brine korov. Uvijek niče onaj korov koji je potreban tlu. Na kamenitom tlu niču biljke koje korijenjem mogu razbijati stijene. Na pješčanim nasipima bez imalo zemlje, recimo uz novoizgrađene autoceste, niču biljke poput bagrema, pajasena i sl. To su biljke koje bi za 100-200 godina tu izgradile šumsko tlo.

Da skratim priču, pobacaj seed balls, negdje će niknuti, negdje neće. Negdje će biljka bolje uspjevati, negje lošije. Ali plod će biti vrhunski proizvod prirode. Nije rijedak slučaj da vrtlari pronađu povrće u zapuštenom dijelu vrta, naravno, nisu ga sami sijali nego se samo posijalo, i često uspjeva podjednako dobro ili bolje nego u kultiviranom dijelu vrta.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 22.11.2011. uto. 10:36    Naslov: Citiraj i odgovori

ozi je napisao/la:
ima netko fb hehe

respekt

Mene potraži pod Petar Kristo. Slika ista kao ovdje na forumu.
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 22.11.2011. uto. 11:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Baš mi je žao što je priča na kraju tako završila, ali vidim da ti je vrtlarenje ipak suđeno, s jednog vrta sudbina te je odnjela na drugi, to može, ali i ne mora biti slučajno. Kako i sam veliš, možeš živjeti bilo gdje ako će to biti radi posla, a i zemlja sad i nije tako skupa...prolazila sam nedavno recimo kroz Zagorje...prekrasne velike zapuštene parcele...i ja sama trenutno kupujem neke zapuštene parcele u blizini moje kuće....u svakom slučaju, bila tuđa zemlja, bilo da se negdje odlučiš "skrasiti" i kupiti svoju zemlju...vrtlarenje ti je suđeno Smile
[Vrh]
ozi

PostPostano: 22.11.2011. uto. 19:03    Naslov: Citiraj i odgovori

hvala ti na svemu dosad i u budućeSmile)) (ozzy the veli:))
[Vrh]
ozi

PostPostano: 4.12.2011. ned. 13:48    Naslov: Citiraj i odgovori

idemo dalje!

prve seedballs su gotove, unutra je sjeme niskih mahuna. obasipa me tona pitanja ali jedva čekam početak odmotavanja još jednog klupka!
Very Happy

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 4.12.2011. ned. 18:25    Naslov: Citiraj i odgovori

Lijepo! Smile

Ali zašto si se odlučio na ovakvo sijanje mahuna a ne klasiku?
[Vrh]
ozi

PostPostano: 7.12.2011. sri. 11:24    Naslov: Citiraj i odgovori

pa, želim malo vidjeti kako se biljke ponašaju kad gospodski nisu ukopane, koje će se valjatia koje će dati ploda. također me zanima vrijeme bacanja sjemenih okruglica (moja riječ koju pokušavam utržiti tamo institutu za hrv. jezik:PPP), sam čin nicanja i zakorjenjivanja itd.

a ako uspijem, moći ću i dalje uzgajati na vrtu bivšem jer neće biti tragova kopanja niti obrade:)

Mad
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 7.12.2011. sri. 11:31    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni zanimljiv pokus! palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 5 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.