Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Osjak

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ljekovito i začinsko bilje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Medo

PostPostano: 15.5.2011. ned. 13:14    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Odlično rahli zemlju ali teško uništava korijen korova
Mislim da bi noževi trebali biti više u L

Ovo je osjak, višegodišnji vrlo agresivan korov, do ljeta stabljika naraste ponekad i preko 1,5 m visoko i napravi ljubičaste cvjetove slične čičku, da bi nakon toga iz tih cvjetova nastale sjemenke koje se zatim raznose dalje, korijen mu ide u dubinu i do pola metra. Ja ga isto imam na njivi iako ne u velikoj količini, tako da ga se uspijem rješavati na način da ga iščupam s korijenom kad god je to moguće, inače u protivnom vrlo brzo iz korijena opet naraste nova biljka.

Možda bi trajno rješenje problema bilo u nekakvom dubokom oranju prije zime, tako da korijenje ostane na površini i onda hladnoća napravi svoje.

Inače ga "za kaznu" koristim u zelenim kašastim sokovima, bodlje pritom ne smetaju, čitao sam negdje da ima i ljekovita svojstva.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.5.2011. pon. 18:30    Naslov: Citiraj i odgovori

Osjak je jedan od najpoznatijih korova, ljekoviti su svi dijelovi biljke. Osjak liječi jetru, žuč, žuticu, zaustavlja unutamja i vanjska krvarenja, izbacuje crijevne nametnike.

Čaj od osjaka
Priprema: 1 čajna žlica suhoga osjaka se prelije s 1/4 lit. hladne vode te zagrijemo da zakipi i odmah procijedimo.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.5.2011. pon. 18:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Pašnjaci su se razvili s uzgojem domaćih životinja, a livade košnjom, pa ih danas održavamo ili jednim ili drugim. S obzirom na sastav biljnih vrsta, te se dvije formacije bitno razlikuju, prije svega zato što kosa jednakomjerno reže sve biljke, a pri ispaši životinje biraju ukusniju hranu, izbjegavajući bodljikave ili otrovne biljke, kao što su npr. sitnolista mlječika i različite vrste osjaka.

Upitnik
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 17.5.2011. uto. 10:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Mlječika - otrovna, osjak- bodljikavi Very Happy

I ja mučim muku s njim na vrtu, nikako da ga potpuno počupam, stvarno ima dubok korijen. Najlakše ide čupanje nakon kiše, ali niti onda nikad ne uspijem počupati sve.

A nisam znala da je tako ljekovit i jestiv, hvala Ogi palac
[Vrh]
Medo

PostPostano: 17.5.2011. uto. 13:12    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
izbjegavajući bodljikave ili otrovne biljke, kao što su npr. sitnolista mlječika i različite vrste osjaka.

Upitnik

Kao što kaže SilveK, ovo otrovno bi se trebalo odnositi na mlječiku. Što se tiče osjaka, dosta sam gledao po internetu i ne spominju se nikakve kontraindikacije u smislu da bi mogao biti štetan, osim toga, ja sam još živ i zdrav. Cool

SilveK je napisao/la:

A nisam znala da je tako ljekovit i jestiv

Jesti ga samog za sebe baš i nije nešto (probao žvakati lišće), ali u kašastom soku u kombinaciji s drugim travama i voćem sve OK. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.5.2011. uto. 14:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:

Kao što kaže SilveK, ovo otrovno bi se trebalo odnositi na mlječiku.

OK palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ljekovito i začinsko bilje Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.