Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Izvor vitamina B12 za vegane
1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 4.2.2008. pon. 23:08    Naslov: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

Nakon citanja o problematici vitamina B12 kod vegana, odlucio sam napraviti kontrolu B12 putem krvi, bio je na donjoj granici.

Tada sam krenuo u potragu za kvalitetnim B kompleks tabletama.
Nevjerojatno je da mnogi od njih prodaju tablete sa 2000% ili vise B12 od preporucene dnevne doze.
Kad tome dodate cinjenicu da su to uglavnom sinteticki vitamini i da B12 ne dolazi samo u formi cijanokobalamina vec i npr. metilkobalamina.
Nakraju jednostavno nisam znao sto da kupim Sad

Ipak, nabavio sam B kompleks jednog (navodno) kvalitetnog svicarskog proizvodjaca.
Uzimao sam ih mjesec dana i odustao, zabrijao sam da nisu OK Very Happy

Kao pouzdan izvor svi spominju iskljucivo tablete i injekcije.
Oboje ne mogu smisliti i nikako mi se ne uklapaju u prirodan nacin zivota kojem tezim.

Na organski uzgojenom vocu i povrcu trebalo bi se nalaziti dovoljno bakterija koje stvaraju vitamin B12.
Ali koliko nas jede takvu hranu u dovoljnim kolicinama kroz cijelu godinu?
U biti vecina nas tako nesto uopce ne jede a mi trebamo kvalitetno rjesenje za sve nas.

'Prirodni kvasac' je navodno dobar izvor B12 vitamina.
Ali sto im je to u stvari nemam pojma.
TwinLab se busao u prsa da proizvodi B12 tablete iz tog prirodnog kvasca.
Skoro sam ih kupio ali su ih prestali proizvoditi.

Mogu se pomiriti s time da cu cijeli zivot piti tablete ali ne zelim piti neko umjetno smece koje radi vise stete nego koristi.
Nadam se da cemo naci neke vise 'prirodne' tablete dobivene od npr. tog 'prirodnog kvasca'
ili jos bolje neki drugi oblik.
Npr. veganske cokolade sa vitaminom B12.. skace od srece ..znas ono, moras jesti coksu po sluzbenoj duznosti..ahh

Koja su vasa iskustva..da li uzimate ili planirate uzimati B12 i u kojem obliku??
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Waits

PostPostano: 5.2.2008. uto. 00:22    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja uzimam žute tabletice VEG 1 iz PZ-a. Jedna tableta sadrzava 1000% dnevne potrebe za tim vitaminom (oni su uzeli da je potreban 1 mcgram ali sam na puno mjesta vidio da treba i puno više). S vremena na vrijeme pijem i spirulinu koja sadrzava `B12`. Stavio sam pod navodnike jer "znanstvenici" kazu da to nije pravi B12nego analog vitaminu B12 koji djeluje na bakterije, ali ne i na ljude. Alternativci, ukljucujući i makrobiotičare za to ne želi niti čut te stalno napominju da je to pravi, prirodni i najbolji B12. Po njima B12-ice ima i u fermentiranim proizvodima (miso, tempeh...) te drugim algama...Oni navode da kod niti jednog makrobiotičara nije zapaženo pomankanje nekog vitamina pa tako i legendarnog B12. No, kad malo bolje razmisliš, oni jedu ribu i plodove mora koji su najbolji izvori "onog pravog" vitamina B12 te tako ne mogu nikako imati manjak B12 u krvi...
Vegani i vegetarijanci moraju uzimati suplemente B12...to je sigurno...jedino bi trebali pronaci najbolje (čitaj najmanje štetne) tabletice... Smile
Smile Smile Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
vuycha

PostPostano: 5.2.2008. uto. 00:49    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Mogu se pomiriti s time da cu cijeli zivot piti tablete ali ne zelim piti neko umjetno smece koje radi vise stete nego koristi.
Nadam se da cemo naci neke vise 'prirodne' tablete dobivene od npr. tog 'prirodnog kvasca' ili jos bolje neki drugi oblik.

Ove koje mi kupujemo za PŽ su bakterije uzgojene na hranjivoj podlozi biljnog porijekla. Ne može prirodnije od toga. Ja svako jutro žvaknem jednu i to je to. Već sam pisao u podforumu ''nutrijenti, b12'' o tome. Na žalost, ne postoji mogućnost apsorpcije kroz hranu zbog (d)evolucijske malformacije ljudi kroz vjekovnu pogrešnu prehranu.
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 5.2.2008. uto. 02:42    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

vuycha je napisao/la:
Na žalost, ne postoji mogućnost apsorpcije kroz hranu zbog (d)evolucijske malformacije ljudi kroz vjekovnu pogrešnu prehranu.

nesto mi nije jasna ova tvoja zadnja izjava? kako onda ljudi dobivaju b 12?
ja se vec pomalo osjecam ko dora iz potrage za nemom...
[Vrh]
vuycha

PostPostano: 5.2.2008. uto. 09:36    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
vuycha je napisao/la:
Na žalost, ne postoji mogućnost apsorpcije kroz hranu zbog (d)evolucijske malformacije ljudi kroz vjekovnu pogrešnu prehranu.

nesto mi nije jasna ova tvoja zadnja izjava? kako onda ljudi dobivaju b 12?
ja se vec pomalo osjecam ko dora iz potrage za nemom...

Sorry, trebao sam naglasiti ''vegani''. Mesojedi dobiju b12 jedući meso životinja (ili jaja, mlijeko) u kojem je b12.
B12 stvaraju biljojedne životinje putem bakterija u crijevima. Čovjek ima potrebne enzime za stvaranje tih bakterija, ali ih već generacijama ne koristi. Jedna od veganskih zabluda je da osoba može dugogodišnjom konzumacijom isključivo veganske hrane ponovno pokrenuti te enzime. Nažalost, to nije moguće unutar jednog života, možda bi uspjelo nakon nekoliko desetaka ili stotina generacija neprekinutog veganstva.
[Vrh]
nelana

PostPostano: 5.2.2008. uto. 09:45    Naslov: Citiraj i odgovori

mene zanima od čega se prave te tabletice za B12?
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 5.2.2008. uto. 11:18    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

vuycha je napisao/la:

Sorry, trebao sam naglasiti ''vegani''. Mesojedi dobiju b12 jedući meso životinja (ili jaja, mlijeko) u kojem je b12.
B12 stvaraju biljojedne životinje putem bakterija u crijevima. Čovjek ima potrebne enzime za stvaranje tih bakterija, ali ih već generacijama ne koristi. Jedna od veganskih zabluda je da osoba može dugogodišnjom konzumacijom isključivo veganske hrane ponovno pokrenuti te enzime. Nažalost, to nije moguće unutar jednog života, možda bi uspjelo nakon nekoliko desetaka ili stotina generacija neprekinutog veganstva.

au! znaci vi ste svi pod tabletama? nekidan sam narucila dvd od gardendiet i nije mi bas bio inspirativan moram priznati, a najidiotskije mi je bilo to sta nisu stavili niti jedan jedini recept za neko jelo Sad ne sicam se da su ni pili neke tablete a oni su kao skoro cili zivot samo na sirovom...

uglavnom vi tvrdite da se bez tableta ne moze jel?
[Vrh]
Luna

PostPostano: 5.2.2008. uto. 11:49    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

Samo mala logička digresija.
Citat:
B12 stvaraju biljojedne životinje putem bakterija u crijevima.

Čovjek je biljojed.
Biljojedi stvaraju B12 putem bakterija u crijevima.
Zaključak: Čovjek stvara B12 putem bakterija u crijevima.
Citat:
Čovjek ima potrebne enzime za stvaranje tih bakterija, ali ih već generacijama ne koristi.

Enzimi se nalaze u sirovoj hrani.
Kuhanje hrane uništava enzime potrebne čovjeku.
Zaključak: Čovjek bi imao sve potrebne enzime za stvaranje tih bakterija kada bi se njegova prehrana bazirala na nekuhanim namirnicama.
Plus, kada bi pazio na održavanje crijevne flore (dovoljan unos sirovih vlakana) i održavao higijenu isth, kako bi potrebne bakterije (zadužene za stvaranje B12) mogle nesmetano obavljati svoj posao.
Citat:
Jedna od veganskih zabluda je da osoba može dugogodišnjom konzumacijom isključivo veganske hrane ponovno pokrenuti te enzime.

Istina. Zato što veganska hrana (sama po sebi) u sebi ne sadrži dovoljno enzima.
Enzimi se nalaze u prirodnoj/ neprocesuiranoj/ neobrađenoj/ sirovoj hrani, koja se prilikom pripreme za jelo ne tretira tempraturama većim od 48 C.

Ovo je bilo ultra ukratko.

Moja dilema oko B12 je riješena.

Tko ne razumije/ ne vjeruje, neka se _hrani_ tabletama, čokoladicama sa dodacima vitamina ( Full in love ) i ostalim sintetičkim shitovima plazi jezik
Oduvijek je bilo lakše popiti tableticu, nego (iz korijena) mijenjati životne navike. Zato farmaceutska industrija tako dobro zarađuje plazi jezik
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.2.2008. uto. 12:22    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

vuycha je napisao/la:
Ove koje mi kupujemo za PŽ su bakterije uzgojene na hranjivoj podlozi biljnog porijekla. Ne može prirodnije od toga.

Gdje se to moze procitati, gdje se mogu naci detaljne info o njima??
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.2.2008. uto. 12:35    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Oduvijek je bilo lakše popiti tableticu, nego (iz korijena) mijenjati životne navike.

B12 se stvara u debelom crijevu od kuda ga ne mozemo apsorbirati.
Znaci trebamo ga unjeti putem hrane

Bilo bi jako lijepo da konzumacija sirovog bilja zadovoljava potrebe za tim vitaminom
Mislim da nikome od nas nebi palo na pamet uzimati tablete
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.2.2008. uto. 12:48    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
uglavnom vi tvrdite da se bez tableta ne moze jel?

B12 se pohranjuje u jetri i s obzirom da su dnevne potrebe oko 1-2 mikrograma, te zalihe mogu potrajati i 5g.
Naravno, ako je bilo zaliha..

Do sada nisam cuo za neki drugi pouzdani izvor tog vitamina
Ali postoje i kontradiktornosti u vezi B12 u tabletama
Danas se uredno prodaju tablete sa vitaminom B12 u formi cijanokobalamina i metilkobalamina.
Kazu da se jedino metilkobalamin moza pohraniti u jetri sto mozda znaci da je to njegov prirodni oblik
A s druge strane 95% B12 tableta je cijanokobalamin Confused

Zaista se nadam da nam ne trebaju tablete, da postoji drugo rjesenje..
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.2.2008. uto. 12:53    Naslov: Citiraj i odgovori

nelana je napisao/la:
mene zanima od čega se prave te tabletice za B12?

Kao sto je Vuycha reko, najprirodnije tablete su dobivene od: "bakterije uzgojene na hranjivoj podlozi biljnog porijekla"

Problem je u tome sto proizvodjaci cesto daju vrlo malo info o svom proizvodu..
Neki B kompleksi cak nemaju navedenu kolicinu pojedinih vitamina
Meni je to uzasno neozbiljno
[Vrh]
Luna

PostPostano: 5.2.2008. uto. 13:01    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
B12 se stvara u debelom crijevu od kuda ga ne mozemo apsorbirati.

Debelo crijevo resorbcijom minerala, vitamina, hranjivih materija i viška vode, završava proces probave hrane, i ujedno je i jedan od glavnih organa eliminacije. Također, u debelom crijevu se nalaze/ bi se trebale nalaziti _dobre bakterije_....
"bakterije uzgojene na hranjivoj podlozi biljnog porijekla"
Bakterije treba _uzgajati_ u našem debelom crijevu...
ogi je napisao/la:
B12 se pohranjuje u jetri

60% u jetri, 30% u mišićnoj masi.

Zašto ostalim biljojedima u prirodi nije potreban B12 suplement? trlja oci

Zadnja promjena: Luna; 5.2.2008. uto. 13:43; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.2.2008. uto. 13:43    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Debelo crijevo resorbcijom minerala, vitamina, hranjivih materija i viška vode, završava proces probave hrane, i ujedno je i jedan od glavnih organa eliminacije.

Kazu da bakterije u nasem debelom crijevu stvore vise nego dovoljno vitamina B12 ali da ga od tuda ne mozemo apsorbirati

Molim te link gdje si procitala drugacije..
[Vrh]
Luna

PostPostano: 5.2.2008. uto. 14:25    Naslov: Re: Izvor vitamina B12 za vegane Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Kazu da bakterije u nasem debelom crijevu stvore vise nego dovoljno vitamina B12

Zapamti ovaj citat. palac
ogi je napisao/la:
ali da ga ne mozemo apsorbirati

Stvoreni smo tako da možemo, kao i svi drugi biljojedi. Međutim, nešto očito radimo krivo. Odgovor na pitanje "što" dobiti češ ako proučiš probavni sustav općenito, funkciju i građu tankog i debelog crijeva, ulogu enzima i vlakana u organizmu...i puuuno toga još Very Happy
ogi je napisao/la:
Molim te link gdje si procitala drugacije

Eh, kad bi se o svemu tome moglo pročitati na samo jednom mjestu...kad bi život bio tako jednostavan... plazi jezik

Ja sam svoje odgovore na ovu temu pronašla, al što mogu kad mi nitko ne vjeruje. zijeva
Što reći više nego...vidimo se na kontoroli krvne slike hi

Zašto ostali biljojedi u prirodi ne trebaju B12 suplemente?
Zar je moguće da ga možemo dobiti samo iz mesa ili tableta? idea
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Sljedeća
Stranica 1 / 15.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.