Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

SilveKin biovrt
1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
SilveK

PostPostano: 13.3.2010. sub. 00:30    Naslov: SilveKin biovrt Citiraj i odgovori

Predstaviti ću vam moj vrt od samog početka, kako je nastajao Smile
Ideja je nastala negdje u zimi 2004/05 godine, nakon što sam pročitala knjigu Tajni život tla, i nakon toga knjigu Biovrt, Marie-Luise Kreuter.
Kako smo baš počeli graditi kuću, a iza je u sklopu zemljišta jedna parcela na kojoj je moj djed uzgajao kukuruz, ideja je pala: idem u novu avanturu Smile Baš sam u to vrijeme prelazila na vegetarijanstvo, oduvijek imam nekakvo ekološko uvjerenje i ne vjerujem u nikakva mineralna kemijska gnojiva i otrove...pa sam odlučila napraviti mali raj u kojem ću si sama sebi uzgajati hranu...znate ono "Ono si što jedeš"

Evo prvo slike iz 2004 godine, s još tada nezavršene kuće, moj mali voćnjak i parcela na kojoj je moj djed uzgajao kukuruz

2005 još nisam počela, barem po slikama vidim da nisam, te godine smo još gradili kuću, druge su stvari bile važnije, a baš mi je čudno vidjeti sad sliku ove prazne parcele Very Happy

I dakle "kobne" zime 2005/06 stvari su došle na svoje mjesto, uselili smo se u kuću i odluka je pala - moj biovrt Smile Prve mi je godine djed obradio cijelo zemljište traktorom, kad je to ionako bila parcela koja se je intenzivno obrađivala, na dijelu koji sam odabrala za povrtnjak je prešao sijačicom za krumpir i napravio time zdignute redove zemlje koje sam jednostavno po dva skupa izravnala i tako sam imala gotove gredice i staze i mogla sam početi Smile Osim pročitanih knjiga, praktičnog znanja baš puno nisam imala, izbjegavala sam mamin i bakin povrtnjak doma jer dok te sile nešto raditi, nije gušt Very Happy Ali ovo je bilo nešto sasvim drugo Smile U tim počecima, puno mi je pomogla baka praktičnim savjetima i pomoći pri prvom formiranju i sadnji vrta.
Kad mi je djed pripremio zemlju i vidio veličinu parcele koju sam predvidjela za povrtnjak, nekih 400 kvadrata, stao je pored mene i ozbiljno me pitao - jesi li sigurna da tako veliko želiš, nije li ti to previše?? Mnogi su me zapravo to pitali, jer nisu mislili da ću ja to uspjeti...ali ja nikad nisam prestala vjerovati u sebe i u ostvarenje onog što sam si zacrtala Smile
Počela sam s idejom klasičnog povrtnjaka, te nešto malo cvijeća između, dobila sam od bake sjeme nevena i malo cinija, kupila sam sjeme kamilice, makova, mnogo povrća...od bake dobila sadnice rajčice, paprike i kupusnjača, sa lijeve sam strane posadila nešto jagoda što sam kod mojih iskopala...bio je to jako uredan vrt Very Happy

počela sam i s malčiranjem, s otkosom trave iz voćnjaka...naravno, premalo za tako veliki vrt, ali barem nešto Smile A iza smo ostavili zemlju netaknutu, posijala sam nešto djeteline i trave...to će jednog dana biti voćnjak...

Eto, to je bio moj prvi bio-vrt, 2006. godine, a nastavak slijedi...moram pronaći i odabrati slike Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 13.3.2010. sub. 00:35    Naslov: Re: SilveKin biovrt Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
Predstaviti ću vam moj vrt od samog početka, kako je nastajao Smile

Kako je dobar i velik!! Slini skace od srece Pusa i cvijece
[Vrh]
floraifauna

PostPostano: 13.3.2010. sub. 00:39    Naslov: Citiraj i odgovori

Nek se i kod tebe vidi to povrće smijeh1
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
SilveK

PostPostano: 13.3.2010. sub. 00:43    Naslov: Citiraj i odgovori

E da, ovo je pravi dokaz da je to ipak povrtnjak...bez obzira na to kako taj vrt danas izgleda.... smijeh1
[Vrh]
Luna

PostPostano: 13.3.2010. sub. 00:49    Naslov: Citiraj i odgovori

Jao.... Love
[Vrh]
floraifauna

PostPostano: 13.3.2010. sub. 12:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Silvek ,mogu li sijati onaj slanutak koji sam kupila za klopu??
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 13.3.2010. sub. 15:53    Naslov: Citiraj i odgovori

Naravno Very Happy
[Vrh]
Luna

PostPostano: 14.3.2010. ned. 00:03    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK, da li skupljaš sjemenke iz makova (za jelo)?
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 14.3.2010. ned. 00:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Ne, nemam tu vrstu maka, samo one sitnije ukrasne, a iskreno, nemam pojma jel to jestivo. Onaj vrtni mak baš za sjeme za konzumaciju je imala puno moja baka, moram to nabaviti, ona više nema to sjeme.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 14.3.2010. ned. 00:22    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
SilveK

PostPostano: 14.3.2010. ned. 00:51    Naslov: Citiraj i odgovori

E baš tih crvenih makova imam pun vrt, i roza i bijelih, obožavam ih Smile

Evo nastavka priče o vrtu, godina 2007.

Naučena iskustvima onog što sam cijeli život oko sebe gledala, i ja sam ispočetka bjesomučno čistila gredice i sav višak odnosila s vrta, nije mi još došlo onda do mozga da sve to mogu iskoristiti na licu mjesta Embarassed Nisam još prepoznala dobre strane korova, a i kad se malčira, uvijek se donesu i sjemenke trave..a to znači dosta posla s čupanjem.
Ali, polako sam počela nabavljati cvijeće i šareniti vrt Very Happy

Te sam godine poharala sve sjemenarne za sjemenjem cvijeća i polako počela "upoznavati" cvijeće na mom vrtu, u kombinaciji s povrćem.

Godina je bila izrazito sušna, malča nisam imala dosta i jedno sam razdoblje morala puno zalijevati...čak sam travu vozila i od kolegice kad je kosila dvorište...to su bile brzinske akcije, jer svježe pokošena trava jako brzo počne fermentirati, pogotovo u vrećama.
Vrt sam to proljeće još malo proširila, za 2 gredice desno...naravno, radi uklapanja više cvijeća u povrtnjak. A traktor je na tom zemljištu bio zadnji put te godine - da poravna zemljište iza. Na vrt pristup nije imao - dalje samo motika Smile
[Vrh]
floraifauna

PostPostano: 14.3.2010. ned. 09:46    Naslov: Citiraj i odgovori

Uživam u fotkama, divne su.

Htjela sam zasaditi mak ali sam pročitala da treba dozvola, a i nije mi uz kuću pa ne želim prizvati određene individue makom. Plan mi je bio kupiti vrećicu maka koji nije samljeven i dio posijati. Kažem, odustala sam dok vidim kako će sve funkcionirati.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.3.2010. ned. 10:34    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
Te sam godine poharala sve sjemenarne za sjemenjem cvijeća i polako počela "upoznavati" cvijeće na mom vrtu, u kombinaciji s povrćem.

Kad gledam te predivne slike vrta sa cvijecem, ne mogu zamisliti vrt bez njega
Cisti vrt po spagi sa gredicama mono kultura odjednom vise nema smisla Very Happy
[Vrh]
iris

PostPostano: 14.3.2010. ned. 11:01    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Kad gledam te predivne slike vrta sa cvijecem, ne mogu zamisliti vrt bez njega
Cisti vrt po spagi sa gredicama mono kultura odjednom vise nema smisla Very Happy

baš tako sam i ja pomislila kad sam vidila SilveKin vrt Smile
samo prošle godine nisam još imala hrabrosti da probam i ja
[Vrh]
floraifauna

PostPostano: 15.3.2010. pon. 17:25    Naslov: Citiraj i odgovori

Znači ove godine svi u vrt pun cvijeća sa povrćem skace od srece
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.