Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Plastične vrečice
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 23.9.2007. ned. 12:55    Naslov: Plastične vrečice Citiraj i odgovori

Plastične vrečice

Plastične vrećice koristimo pod normalno. I gdje treba i gdje ne treba. Prosječno, jednu upotrebljavamo oko 12 minuta. A kad je bacimo, treba između 20 i 1000 godina da se razgradi.

Sigurno se sjećate kako su naše mame i bake prije dvadesetak godina brižno čuvale plastične vrećice, prale ih i sušile i iznova koristile dok se ne bi pokidale.

Danas plastične vrećice vijore s grana stabala, lete zrakom, utrkuju se s automobilima na cestama, plivaju u rijekama, morima, odvodima...

Ovaj čudesni izum dvadesetog stoljeća postao je sveprisutan – vrećice su dostupne u svim veličinama i bojama, a zbog njihove male težine, fleksibilnosti i niske cijene, koriste gdje treba i gdje ne treba, piše Sanja Bosančić za Makronovino glasilo.
Plastične vrećice koristimo u toliko situacija da se ponekad možemo zapitati: kako li su ljudi prije živjeli bez njih?

Koristimo ih kad idemo u kupovinu, kad bacamo smeće, kad želimo sačuvati svježinu nekih namirnica, čak su i neki časopisi i knjige zapakirani u plastične vrećice; dobro dođu i u ormarima, pri pakiranju, u putu...

Kada iskoristimo vrećicu, mi ju bacimo. Gdje ona ode? Što se događa s plastičnom vrećicom nakon što ju bacimo? Znam da znate, ali razmislimo još malo. Jedna se vrećica prosječno koristi 12 minuta. Nakon što se baci, potrebno između 20 i 1000 godina da se razgradi.

Plastika se prije ili kasnije raspadne u sitne dijelove, takozvanu plastičnu prašinu, koja se ne može dalje razgrađivati zbog specifične molekularne strukture koja je prekrupna da bi ju mikroorganizmi mogli progutati. Ovo predstavlja ozbiljan okolišni i zdravstveni problem.

Iznenađujuće je kako je u svijetu napučenom potrošačima plastičnih vrećica tako malo onih koji su svjesni o šteti koju one mogu napraviti.

Istina o plastičnim vrečicama

• odbačene vrećice uzrokuju začepljenja u kanalizaciji te poplave

• toksični dim koji nastaje pri paljenju plastike ubija stotine ljudi svake godine

• vrećice koje slete na usjeve usporavaju njihov rast jer se omotaju oko biljke

• plastični otpad na poljima zaustavlja prolaz kisika i uzrokuje neplodnost tla

• više od milijun ptica i približno 100 000 morskih sisavaca ugine svake godine nakon što pojedu ili se zaglave u plastične vrećice
• u svijetu se godišnje koristi oko 500 milijardi plastičnih vrećica

• to predstavlja gotovo 1 milijun vrećica po minuti

• u SAD-u se godišnje koristi 100 milijardi vrećica – za to je potrebno oko 12 milijuna barela nafte

• u nekim su zemljama plastične vrećice zabranjene: Ruanda, Butan, Bangladeš...

• San Francisco je prvi grad u SAD koji je zabranio distribuciju plastičnih vrećica u trgovinama. Isto će do kraja godine učiniti Pariz, a do 2010. godine i cijela Francuska

• Irska je 2002. uvela takozvani plastax, porez na plastične vrećice kojim se njihova potrošnja smanjila za 90%

Što učiniti?

Ako se u trgovini u kojoj kupujete nude samo plastične vrećice, to nije izgovor. Odgovornost je na vama.
Čak i da vam se ponude papirne vrećice – s obzirom na utrošak energije i sirovina pri njihovoj proizvodnji... ne biste učinili značajno ekološkiji izbor.

Rješenje je jednostavno u tome da unaprijed planirate kupovinu i koristite svoju trajnu ambalažu.

• nosite svoje platnene torbe ili košare kada idete u kupovinu

• jednom kada dobijete plastičnu vrećicu, nastojte ju maksimalno iskoristiti prije nego li ju bacite

• ponudite vašoj trgovini povrat očuvanih vrećica

• uvijek u torbi i/ili u ladici u uredu držite pričuvne platnene torbe za kupovinu

• prodavači na placu, u trgovinama i supermarketima kupljene stvari automatski stavljaju u plastične vrećice. Reagirajte svaki put i recite kako vam vrećica nije potrebna

• uvedite interni porez na vrećice – svaki put kad vi ili netko od ukućana donese vrećicu doma, neka u kasicu stavi dogovoreni iznos

• ne koristite vrećice za sve i svašta, ponekad nam zaista nisu potrebne

Uživajte u činjenici da i vi sudjelujete u stvaranju boljeg, čistijeg i zdravijeg svijeta.

Net.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
nelana

PostPostano: 24.9.2007. pon. 08:37    Naslov: Citiraj i odgovori

dobra tema palac

ja vrećice razvrstavam u pet otpad
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
filo

PostPostano: 24.9.2007. pon. 11:12    Naslov: Citiraj i odgovori

ja ih nit ne koristim jer su njes*a
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 9.10.2007. uto. 11:19    Naslov: Re: Plastične vrečice Citiraj i odgovori

uuu... Slini
jako lijepo... sada si me u potpunosti inspirirala da pređem na platnene vrećice...
zapravo.. ovaj... no, ja malo glupa sma neki dan razmišljala kada sam na tvu vidjela da lik nosi one papirnate ''škarnicle''... kao, ubija drveće....a.... sada.. sada je ok... dakle.. papir ne koristim, samo platnene... Wink
i radim nešto jako ružno, ali radim i ponosna sam radi toga: pokupim pred trgovinom papir kada ga odbace... to će tako i tako se pomiješati s ostalim otpadom, a ja ga kod kuće recikliram.. iako sam sada tek početnica...
[Vrh]
filo

PostPostano: 9.10.2007. uto. 11:40    Naslov: Citiraj i odgovori

filo je napisao/la:
ja ih nit ne koristim jer su njes*a

a da zaboravil sam, kaj je s kupovanjem namirnica iz rinfuze...
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 9.10.2007. uto. 11:48    Naslov: Citiraj i odgovori

aaa... joj... ma.. Sad oni ne smisle na nas... kada imaju one svoje pjesme : najbolje za mene ili tu me cijene, tu kupujem... ah, ne cijene nas, samo žele brzo zaradit na nama... a nas... tko nas onda... hebe... Mad
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 15.10.2007. pon. 10:29    Naslov: Re: Plastične vrečice Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

Sigurno se sjećate kako su naše mame i bake prije dvadesetak godina brižno čuvale plastične vrećice, prale ih i sušile i iznova koristile dok se ne bi pokidale.
Net.hr

To i ja radim. A koristim i platnene.
Jednom smo frend i ja kupovali lokalnoj tržnici i ko i obično tražili da nam stave povrće u našu vrečicu. Teta nas je pitala jesmo li vegetarijanci. Mi smo zbunjeno pitali da kak zna, a ona kaže da jedino vegiji nose svoje vrečice. Very Happy
[Vrh]
nelana

PostPostano: 15.10.2007. pon. 10:33    Naslov: Citiraj i odgovori

vidiš kak smo na dobrom glasu! skace od srece
[Vrh]
Luna

PostPostano: 16.10.2007. uto. 09:57    Naslov: Re: Plastične vrečice Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Jednom smo frend i ja kupovali lokalnoj tržnici i ko i obično tražili da nam stave povrće u našu vrečicu. Teta nas je pitala jesmo li vegetarijanci. Mi smo zbunjeno pitali da kak zna, a ona kaže da jedino vegiji nose svoje vrečice. Very Happy

Zanimljiva dogodovština Smile

Ja sam se nedavno *malo razočarala* kad sam skužila da su u *bio&bio* logirali plastične vrečice. A oni tak paze na sve Confused
[Vrh]
Luna

PostPostano: 16.10.2007. uto. 09:57    Naslov: Citiraj i odgovori

nelana je napisao/la:
vidiš kak smo na dobrom glasu! skace od srece

Da Smile
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 16.10.2007. uto. 11:32    Naslov: Re: Plastične vrečice Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Ja sam se nedavno *malo razočarala* kad sam skužila da su u *bio&bio* logirali plastične vrečice. A oni tak paze na sve Confused

Ali to je i jedina trgovina gdje te *pitaju* trebaš li vrečicu. Drugdje te samo čudno gledaju ako se zahvališ i kažeš da ti ne treba (jer, pobogu, besplatne su!). U bio&bio vjerovatno računaju da si ponjela svoju platnenu, a plastične (valjda su bar biorazgradive) su za ove koji su zalutali. smijeh1
[Vrh]
nelana

PostPostano: 16.10.2007. uto. 14:26    Naslov: Citiraj i odgovori

moja rodbina u švicarskoj kupuje u centru Migros (prehrana i kućne potrepštine) i tamo dobivaju super velike papirne vrećice, tak da i ne koriste uopće plastične, nego skupljaju ove i uvijek koriste njih jer su velike i izdržljive, a vezano za vrećice za smeće u švici imaju propisane vrećice za smeće (biorazgradive) za određeni otpad, posebno vrećica za organski i posebno kontejneri za organski veličine kao i obični... ta zemlja je stvarno puno puno ispred svih!
[Vrh]
Waits

PostPostano: 4.3.2008. uto. 21:10    Naslov: Citiraj i odgovori

U trgovini uvijek pitaju želim li plastičnu vrećicu. Uvijek kažen NE i stvari stavim u onu platnenu vrećicu/ceker na kojoj su životinje i piše "mi nismo u ovoj torbi" i "GO VEG!" iz PZ-a. Tako nek svi vide!!!
[Vrh]
ica

PostPostano: 12.4.2008. sub. 18:06    Naslov: Citiraj i odgovori

nelana je napisao/la:
moja rodbina u švicarskoj kupuje u centru Migros (prehrana i kućne potrepštine) i tamo dobivaju super velike papirne vrećice, tak da i ne koriste uopće plastične, nego skupljaju ove i uvijek koriste njih jer su velike i izdržljive, a vezano za vrećice za smeće u švici imaju propisane vrećice za smeće (biorazgradive) za određeni otpad, posebno vrećica za organski i posebno kontejneri za organski veličine kao i obični... ta zemlja je stvarno puno puno ispred svih!

ili puno puno IZA svih kako
bi ipak rekli neki ljudi koje nije briga za okoliš,
a nažalost takvih ima previše...
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku MSNM
Luna

PostPostano: 25.4.2008. pet. 14:07    Naslov: Citiraj i odgovori

U "Bio&Bio" su (konačno) _uveli_ platnene vrečice.
Naravno, ne dijele ih nego prodaju na blagajni za 15 kn, sa svojim logom.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.