filo
Pridružen/a: 11. 09. 2007. Postovi: 2386
|
Postano: 24.9.2008. sri. 11:26 Naslov: Čempres |
|
|
Čempres je stablo koje u visinu raste i do 25 metara. Kora stabla smeđocrvene je boje tamnijih nijansi, koja u starijih primjeraka postaje svijetlosiva i puca u plosnatim ljuskama. Krošnje stabla različitih su oblika, no široke su kod većine primjeraka.
Razmnožava se sjemenom i raste neobično velikom brzinom. Ne podnosi jake hladnoće, voli vlažan zrak, i nije osjetljiv na vrstu tla.
Many of the species are adapted to forest fires, holding their seeds for many years in closed cones until the parent trees are killed by a fire; the seeds are then released to colonise the bare, burnt ground. In other species, the cones open at maturity to release the seeds
Les Baux de Provence je legendarni grad-tvrđava na jugu Francuske. Vitezovi iz Les Baux su izabrali čempres kao simbol snage i hrabrosti.
Svoje latinsko ime rod Cupressus (odnosno čempres) duguje mladiću kojeg je Apolon pretvorio u čempres, a iz čijeg imena je nastala grčka riječ Kyparissos.
Čempresovo drvo se u mediteranskim zemljama cijeni od davnih vremena. Feničani, Egipćani i Grci smatrali su da je njegovo drvo vječno, zato su od njega gradili sarkofage, brodove, vrata hramova i kipove mnogih božanstava. Perzijanci su vjerovali da je drvo raja. Silvan, bog šuma, prikazivan je s grančicom čempresa u ruci. U grčkoj mitologiji čempres je povezan s Hadom, bogom podzemlja i mrtvih. Zbog njegove dugovječnosti, kršćani su ga uzeli za simbol vječnoga života.
Visoko zimzeleno drvo koje može narasti do 45 metara visine. Guste stožaste krošnje i malih okruglih češera. Rasprostranjen u cijelom mediteranskom bazenu i Kini kao samonikla biljka. Danas se njegovi kultivari uzgajaju gotovo po cijelom svijetu.
Ova vrlo stara vrsta drveta datira još iz doba Tercijara. Izuzetno je dugovječan pa se za neka stabla smatra da su stara 2000 godina.
Smatra se da je križ na kojem je razapet Isus napravljen od čempresa.
Zbog svoje dugovječnosti i elegancije sađen je po grobljima kao simbol vječnosti.
Lijekovita svojstva poznata su još od vremena Asiraca koji su čempres koristili kao lijek protiv hemeroida, Kinezi su žvakali češere protiv opadanja zubi, grčki liječnik Galen preporučivao ga je protiv unutarnjeg krvarenja.
Kako je čempres simbol dugovječnosti, snage koristimo ga kod ljudi koji se nalaze na životnim prekretnicama kako bi se mogli nositi se sa promjenama u sebi i oko sebe, također se koristi kod stanja duboke tuge i žalosti, jer ima sposobnost čišćenja i otpuštanja mentalno stavova i emocija za koje smo se vezali, a koje nam onemogućuju da kranemo dalje. Čempres je vrlo suptilno ulje koje će nas na lagan i profinjen način voditi kroz promjene dajući nam osjećaj sigurnosti, stabilnosti i svevremenosti.
Čempres je stasito, izduženo drvo, koje se poput plamena uzdiže prema beskrajnom nebu, predstavlja sveti „plamen“ života, ne promijenjene, vječne biti.
To je drvo simbol seksualne snage, znak neuništivosti i čistoće duše, drvo pomoći onima koji preobražavaju sirovu snagu svojih korijena, odnosno instinktivnu seksualnu energiju u rafiniranu krepkost i duhovnu energiju kao njezinu polazišnu točku i stabilnu bazu.
Pomaže u potrazi za doživljajem „vječnog života“.
Zbog svoje ozdravljujuće prirode i duhovne moći čempres uravnotežuje ljudske strasti, ovladava reakcijama ega i smiruje emocionalne i seksualne krajnosti.
Čineći čovjeka filozofom i mudrim bićem, podupire njegovu volju i pomaže mu da se oporavi od romantičnih neuspjeha.
Zbog toga su se bizantinci držali priče koja kaže da uz vrata „vrta simbola“ rastu tri drveta; čempres, cedar i bor koji nas uče umjerenosti.
Kao eterično ulje osvježava, tonizira, opušta, grije, revitalizira. Djeluje adstrigentno, pa se koristi za osvježenje masne i osjetljive kože i znojnih stopala. Dolazi u mješavinama za masažu protiv celulita ili abdomena za vrijeme mjesečnice. Koristi se i kod reume i proširenih vena. |
|