Pridružen/a: 11. 09. 2007. Postovi: 13028 Lokacija: Zagreb
Postano: 9.4.2015. čet. 11:46 Naslov:
Usprkos svojim brojnim prednostima, kopriva još nažalost nije često na našem jelovniku. Ova jeftina i dostupna biljka latinskog naziva urtica dioica, prepuna je sastojaka koji su odlični za zdravlje.
Kopriva je sjajna za čišćenje i poboljšanje krvi. Pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže snižavanju šećera u krvi. Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva. Zbog toga koprivu mnogi preporučuju kao dio proljetnog čišćenja organizma.
Kopriva je prava riznica vitamina i minerala: sadrži puno bjelančevina, ugljikohidrata, masti, a od minerala kalcij, fosfor, željezo, magnezij, vitamine C, A, B2, B5, K, karoten, pantonensku kiselinu, lecitin, tanin i bogatiji je izvor vitamina C i A od većine kultiviranih biljaka.
Ova samonikla biljka poznata je i kao lijek protiv slabokrvnosti, a odlično je i borbi protiv opadanja kose, pomaže i kod reumatizma, bolesti zglobova, čira na želucu, nervoze, nesanice i dr.
Treba znati da se u proljeće skupljaju lišće i vršci, od proljeća do jeseni korijenje, a sjeme se prikuplja samo u kolovozu. Cijela se biljka pak bere u kolovozu. Sušeni listovi koriste kao začin ili za pripremu ljekovitog čaja. Cvjetovi su vrlo aromatični i također su za jelo, a sjeme ima aromu koštuničavog voća.
Iako je najpoznatiji čaj od koprive, ova iznimno zdrava i hranjiva biljka može se pripremati na bezbroj načina. Najčešće se koristi kao zamjena za špinat pa se može pripremati kao juha, različita variva, u štrudlama sa sirom, pitama, omletima, kao punjenje za tjesteninu…
Berite je u rukavicama ili režite škarama na skrovitim mjestima daleko od prometnica. Bitno je rezati mlade izdanke što bliže vrhu, a prilikom pripreme mlade listove skuhajte, a vodu u kojoj su se kuhali bacite.
Pridružen/a: 11. 09. 2007. Postovi: 13028 Lokacija: Zagreb
Postano: 28.9.2015. pon. 14:21 Naslov:
Mnogi navode da kopriva ne sadrži oksalnu kiselinu ali:
Citat:
Concentration of toxins in the fluid of the stinging hairs of U. thunbergiana[7] Toxin Concentration
Histamine 0.53%
Tartaric acid 1.44%
Oxalic acid 0.12%
Pridružen/a: 11. 09. 2007. Postovi: 13028 Lokacija: Zagreb
Postano: 16.12.2015. sri. 13:40 Naslov:
Kopriva se koristi za njegovanje biljaka, što uključuje vrt, voćnjak, povrtnjak. Njeguje se i liječi nadzemni dio biljke, zatim tlo i jako bitan podzemni odnosno korijen.
Kopriva u kuhinji
Kopriva je jako hranjiva biljka. Izvrsna je u varivima, juhama, salatama i raznim kombinacijama jela.
Kopriva je puna željeza i vitamina
Koprivi se moramo pokloniti jer je jako ljekovita biljka koja sadrži velike količine vitamina (osobito A, C, B2), mineralne soli, biljne hormone i enzim sekretin te je zato odlična za proljetne i jesenske kure čišćenja. Njome se, zbog obilja željeza, otklanja stanje potištenosti i osjećaj umora, ali i pridonosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca što olakšava opskrbu tijela kisikom i otklanja slabokrvnost. Kopriva blago pospješuje rad gušterače i izlučivanje inzulina pa tako smanjuje šećer u krvi, dobra je kod tegoba respiratornog sustava (smiruje kašalj, blagotvorno djeluje na iskašljavanje, bronhitis i prehladu), potiče cirkulaciju krvi ( poželjna je kod arterioskleroze, tegoba s venama, hemeroidima). Nadalje čisti krv, njezin čaj smiruje upale kože i sluznice ( sluznica želuca, sluznica crijeva, kožne upalne bolesti, infekcije, ekcemi i osipi), pospješuje rad bubrega (to već svi znamo), pomaže kod vrtoglavica i slabosti, izlučuje vodu i mokraću iz tijela, pomaže kod urinarnih infekcija, općenito jako povoljno djeluje na cjelokupni imunitet tijela (bilo da je riječ o virusnim, bakterijskim, gljivičnim ili alergološkim poremećajima). Kopriva općenito popravlja krvnu sliku i tako regenerira organe do kojih dolazi ta „nova”,”svježa” krv, djeluje i na genitalne organe a posebno je poznata njena upotreba kod tegoba s prostatom. Donekle će pomoći i kod pretjeranih krvarenja.
Ne čekajte dugo već u proljeće kada niču tek mladi izbojci kopriva koji su najbogatiji udjelom C vitamina, otiđite u prirodu ubrati prve mlade listove.
Snaga tek izniklog mladog bilja koje je tijekom zime grijala utroba zemlje, moćni je eliksir zdravlja koji, uziman i stavljan u redovite obroke poput juha ili variva, može ojačati imunitet, popraviti opće stanje malaksalosti i utjecati na krvnu sliku, te na vaš ten, sjaj kože i kose.
Čaj od koprive
U proljeće je poželjno, nakon zimskog mirovanja, provesti čišćenje organizma. Najjednostavnije je to učiniti s čajem koji je koristan kod kožnih bolesti, bubuljica i akni, a preporučuje se i kod pojave afti i upale desni. Zbog visokog udjela kalija, čaj djeluje diuretski, zbog čega se koristi u liječenju upale mokraćnih puteva.
Čaj se sprema od sušenih listova i koristan je za zdravlje cijelog organizma.
Čaj za jačanje imuniteta (kod prehlada, hunjavice, gripe…)
2 čajne žličice suhoga lista prelijete s 2 do 3 dcl vruće vode. Čaj pustiti da odstoji 5-10 minuta i zatim ga ocijeđenog piti. Ako postoje kakve plućne tegobe dodati u čaj žličicu meda.
Čaj za sjaj kose, jačanje vlasišta i protiv peruti
3-4 žlice suhoga lista preliti litrom i pol vode (možete napraviti i mješavinu sačinjenu od 3 žlice suhog lista i 1 žlice korijena koprive). Ostaviti čaj da odstoji oko 15 min, a zatim ga procijediti. Kada je ohlađen ili mlak, lagano ga umasirajte u vlasište i potom dobro isperite.
NUSPOJAVE: Kopriva se ne preporučuje srčanim bolesnicima i osobama s oštećenim bubrezima. Uzimana u većim dozama, može izazvati probavne tegobe i crvenilo kože. Pri duljoj uporabi kopriva utječe na gubitak kalija u tijelu, što možete nadoknaditi prehranom bogatom kalijem.
Biljno gnojivo od koprive: 1 kg svježe ili 300 g suhe biljke preliti s 10 litara kipuće vode, ostaviti par dana kroz koje će pripravak provrijeti. Snažno smrdi, ali je vrlo djelotvorno. Može se u njega dodati i gavez, preslicu i dr biljke. Postoje različite varijante ovog pripravka ali gdje god je koprive od davnina se koristi neka od inačica ovog recepta. U nekim krajevima se odvoji tekući dio od taloga, negdje se samo nadodaje nova kopriva i nova voda ali svagdje se posebna pažnja posvećuje razrjeđivanju. Prejako gnojivo ( makar bilo i biljno) može spaliti biljke. Osnovno razrjeđivanje (za zalijevanje zemlje/po zemlji) je 1 l tekućeg gnojiva razrijeđena s 10 l vode, ako se razrijedi 1 l gnojiva sa 50 l vode time se dobiva gnojivo koje možemo prskati po listovima. Ako uzmemo tekućinu tek pristavljenog pripravka unutar 24 h ( od kada smo potopili svježu /suhu koprivu sa vodom) dobivamo prirodni insekticid. Njime treba više puta u toku dana špricati napadnute biljke.
Ne možeš otvarati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš glasovati u anketama.