na putu od varazdina prema ludbregu ima uz cestu jedna kuca di je ispred postavljen natpis da se prodaju sadnice banane, meni je to usput kad idem na posel pa se mogu raspitat ako oces ali tek naokn negdje mjesec dana..
Plantaže banana bi mogle uskoro nestati s lica zemlje
Možete li zamisliti život bez banana?
Nažalost, uskoro bismo mogli ostati bez ovog ukusnog i nevjerojatno zdravog voća.
Plantaže banana bi u bliskoj budućnosti mogle nestati s lica planete zahvaljujući monokulturi - načinu poljoprivrede, koji se koristi za industrijski uzgoj banana.
Monokultura ugrožava zdravlje biljaka
Monokultura (od starogrčkog mono - sam i lat. cultura - poljoprivreda) je oblik poljoprivrede, koji uključuje uzgoj samo jedne vrste biljaka na istom zemljištu više godina za redom.
Monokultura ima mnoge biološke nedostatke:
- potiče širenje parazita i patogena koji mogu dovesti do loše žetve
- osiromašuje tlo, biljke više ne dobivaju neophodne nutrijente
- povećava potrebu za većim korištenjem pesticida
- pesticidi ubijaju korisne mikroorganizme koje štite biljke od bolesti
Zbog svega toga, biljke u monokulturi postaju slabe i osjetljive na bolesti. Počinju se širiti opasni mikroorganizmi, a biljke se protiv njih ne mogu boriti.
Upravo to se sada dešava na mnogih plantažama banana u svijetu.
Ubojita gljivica razara plantaže banana
Banane bi mogle nestati iz supermarketa zahvaljujući smrtonosnoj bolesti, koja je uzrokovana monokulturom. Ova bolest je već poharala plantaže banana u jugoistočnoj Aziji.
Bolest uzrokuje gljivica Race IV, koju nazivaju kugom banana. Gljivica se širi u monokulturama, poput onih gdje se uzgajaju Kavendiš banane - najprodavanija i najviše uzgajana vrsta banana u svijetu.
Iako postoje tisuće drugih vrsta banana, od kojih mnoge imaju bolji miris i okus, uzgajivači banana su odabrali upravo Kavendiš vrstu, zbog njezinog dužeg roka trajanja i ljepšeg izgleda.
Međutim, čini se da će nedostatak genetske raznovrsnosti u industriji banana prouzrokovati njezin nestanak.
Znanstvenici već odavno upozoravaju da će se gljivica Race IV ubrzo proširiti i na ostale dijelove svijeta. Kada se to dogodi, banane se više neće moći uzgajati - one će naprosto ugibati zbog bolesti.
I ne samo to - tlo na ovim plantažama, čak i zemlja oko njih, bit će neupotrebljiva za uzgoj biljaka u narednih nekoliko desetljeća.
“Vjerojatno ova gljivica već odavno postoji na našoj planeti, ali sada se proširila zahvaljujući monokultirnim plantažama.” - piše Heather Smith u nedavnom intervju. “Izgleda da će u 21. stoljeću monokulturne plantaže u potpunosti nestati”.
Ovo se već jednom dogodilo
Prije 1960-ih, u svijetu se uzgajala vrsta banana Gros Michel koja je bila ukusnija i puno bolja od Kavendiša. Nažalost, ta vrsta je u potpunosti nestala zahvaljujući bolesti koja se proširila u monokulturnoj plantaži banana.
Gros Michel zamijenio je Kavendiš. No, ako i Kavendiš nestane, više ne postoji industrijska vrsta banana koja bi je mogla zamijeniti.
U mnogim dijelovima svijeta ljudi uspješno uzgajaju razne vrste banana na malim farmama ili u vlastitom vrtu. Budući da se ove banane ne uzgajaju u monokulturi, bolesti ih ne napadaju.
Kada ćemo konačno shvatiti da industrijski načini uzgoja donose više štete nego koristi?
vidjel sam da u obiju (http://www.obi.hr/hr/) ima za kupit male sadnice banane, piše da im je veličina 120cm (to je valjda maksimalna) i da su dosta otporne na zimu makar ih se preporuča dodatno zaštititi. Nije pisala koja je vrsta, lat naziv ni nista, zbog tog sam se neckal dal da ju uzmem
Pridružen/a: 11. 09. 2007. Postovi: 13028 Lokacija: Zagreb
Postano: 27.5.2014. uto. 12:48 Naslov:
Citat:
Sweet bananas are mutants
These historical bananas were not the sweet yellow banana we know today, but the red and green cooking variety, now usually referred to as plantains to distinguish them from the sweet type.
The yellow sweet banana is a mutant strain of the cooking banana, discovered in 1836 by Jamaican Jean Francois Poujot, who found one of the banana trees on his plantation was bearing yellow fruit rather than green or red. Upon tasting the new discovery, he found it to be sweet in its raw state, without the need for cooking. He quickly began cultivating this sweet variety.
Soon they were being imported from the Caribbean to New Orleans, Boston, and New York, and were considered such an exotic treat, they were eaten on a plate using a knife and fork. Sweet bananas were all the rage at the 1876 Philadelphia Centennial Exposition, selling for a hefty ten cents each.
Ne možeš otvarati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš glasovati u anketama.