Ljekovito bilje - zajednička svojstva i recepti

Gospina trava, neven, ružmarin, kadulja, lavanda, maslačak, majčina dušica, kopriva, ...
Odgovori
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Ljekovito bilje - zajednička svojstva i recepti

Post Postao/la Luna »

slika

Ljekovito bilje i pripravci od ljekovitog bilja najstariji su način liječenja različitih bolesti. Fitoterapija danas predstavlja osnovu očuvanja zdravlja i dodatnu mogućnost prevencije i liječenja blažih oblika bolesti.

Stoljeća uporabe u narodnoj medicini potkrijepljena su današnjim znanstvenim i kliničkim istraživanjima o djelotvornosti i neškodljivosti pa modernu fitoterapiju ne smijemo nikako svrstavati u alternativnu medicinu, već je sagledavati kao dio znanstvene medicine.

Kod provođenja fitoterapije treba biti strpljiv jer su djelovanje, a time i rezultati spori. S ljekovitim biljem ne možemo sve izliječiti, ali s njime unosimo u organizam vrlo vrijedne tvari (eterična ulja, vitamine, prirodne antioksidanse, flavonoide, minerale, enzime... ), te ga jačamo i činimo otpornijim, poboljšavamo metaboličke procese, odstranjujemo štetne tvari iz organizma.

Ljekovito bilje, ukoliko se upotrebljava na ispravan način, gotovo da i nema neželjene učinke, a ako ih i ima tada su one svedene na najmanju moguću mjeru.

Danas se preferira uzgoj ljekovitog bilja bez korištenja umjetnih gnojiva i insekticida (biološki uzgoj ili biodinamički uzgoj) ili sakupljanje na ekološki čistim područjima kako bi se izbjegli štetni učinci zagađenja, a kontrolirano branje, čuvanje i prerada bilja, osigurava zdravstvenu ispravnost i sigurnost bilja.

Ljekovito bilje danas se primjenjuje u različitim farmaceutskim oblicima: vodene iscrpine biljnih droga (infuzi, dekokti, macerati), etanolne iscrpine (tinkture-biljne kapi), uljni macerati, sirupi te kapsule i tablete.

Važno je naglasiti da se pojam biljna droga u farmaciji odnosi na osušene i usitnjene dijelove biljke (cvijet, lat. flos; list, lat. folium; nadzemni dio biljke – zelen, lat.herba; kora, lat. cortex; korijen, lat.radix, plod, lat. fructus ili semen) koji se zatim koriste u fitoterapiji, dakle to nije opojno sredstvo.

Tvari važne za učinak biljke često puta se nalaze samo u jednom dijelu biljke pa se upravo taj dio koristi kao biljna droga, a da bi iz biljke iscrpli djelatne tvari najčešće je potapamo u vodu.

Ovisno o tome koju biljnu drogu koristimo, razlikujemo različite načine pripreme uz pomoć vode kao otapala:

Cvjetove i listove koji su mekši biljni dijelovi, pripremamo kao oparke, infuze - npr. cvijet nevena, list koprive;
Nadzemne dijelove stabljike u cvatu pripremamo kao infuze - npr. stolisnik ili preslicu;
Plodove ili sjemenke, npr. komorač također pripremamo kao infuze.
Infuze pripremamo tako da biljne droge prelijemo kipućom vodom i pustimo da odstoje poklopljeni 10 –20 minuta, zatim se procijede. (infuzi su ono što inače u svakodnevnom životu nazivamo čaj)

Kore, korijenje i podanci koji su tvrdi biljni dijelovi, pripremamo kao uvarke, dekokte jer je potrebno dulje vrijeme da voda prodre u unutrašnjost i ekstrahira ljekovite sastojke - npr. kora hrasta, korijen maslačka.
Dekokte pripremamo tako da biljne droge stavimo u hladnu vodu, prokuhamo 10 minuta te pustimo da odstoje poklopljeni 20 minuta, zatim se procijede.

Neke biljke zahtijevaju poseban način pripreme kako se na visokoj temperaturi ne bi uništili određeni sastojci koji su vrlo korisni, npr. biljne droge sa sluzima kao što je korijen bijelog sljeza, ili pak da se izbjegne otapanje neželjenih sastojaka npr. imela. Takve biljke pripremaju se kao macerati.
Macerate pripremamo tako da biljne droge maceriramo u prokuhanoj, ali ohlađenoj vodi na sobnoj temperaturi kroz najmanje pola sata do sat vremena, ponekad i 12 sati, ovisno o biljci. Zatim se procijede, a prije pijenja lagano zagriju.

Suvremena fitoterapija je savršen spoj tradicijskih iskustva i rezultata moderne znanosti. Danas je uglavnom poznat kemijski sastav glavne djelatne tvari, a samu primjenu ljekovitog bilja treba racionalizirati i prepustiti stručnjacima, što je naročito važno kod kombiniranja ljekovitog bilja te uzimanja s drugim lijekovima.
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Post Postao/la Luna »

Da li ima možda netko ovdje tko se bavi sakupljanjem ljekovitog bilja?
Avatar
Medo
Postovi: 1281
Pridružen/a: 14 lis 2007, 23:02

Post Postao/la Medo »

Onako nešto malo usput uz poljoprivredu, to bude sljez, menta, stolisnik, šipak, nisu to velike količine, potrošimo u obliku čaja preko zime.
blitvarka
Postovi: 3
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 12:45

Post Postao/la blitvarka »

meni za bolnu menstruaciju pomaže kamilica s medom

za jaku prehladu,upalu grla i slično smjesa kamilice,meda i limuna.smjesa mora biti onako malo gušća.nema baš dobar okus i zato je poželjno odmah za tom smjesom popiti malo čaja ili vode.

trputac je odličan za žuljeve i plikove.naličje lista trpuca(ono gdje se ističu žile) staviti na plik ili žulj i čekati par dana.uspjeh zagarantiran!

pripravak od gospine trave za brzo tamnjenje.nažalost,on vas ne štiti od opeklina,a i nije upotrebljiv ako ste alergični na gospinu travu.priprema se tako da se staklenka do vrha natrpa gospinom travom i maslinovim uljem i čuva u hladu 40 dana.zatim se smjesa procijedi,trava se baci i ostane bakrenocrvena tekućina ugodnog mirisa.pripravak je najbloje pripremati ljeti.tamnjenje zagaratirano!
Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13038
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

http://korakdokraja.weebly.com/uploads/ ... olesti.pdf

Jučer mi je za njega rekla žena čiji je muž imao rak prostate, PSA 90, doktori digli ruke i dali mu 2-3mj. života.
Krenuli su sa liječenjem prema Rudolfu, PSA je pao na normalu i čovjek je bez problema živio još 12g.
Ona vjeruje da bi i duže da je redovito nastavio sa terapijom za održavanje...
Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13038
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13038
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

PREGLED TRADICIONALNOG SAKUPLJANJA, UZGOJA I UPORABE LJEKOVITOG BILJA NA PODRUČJU GRADA KNINA I OKOLICE

https://repozitorij.agr.unizg.hr/island ... m/PDF/view
Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13038
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

Odgovori