Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Ja ne mogu vjerovati
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 13:34    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja ne mogu vjerovati koliko se ovdje obeshrabruje ljude da budu vegani! A samo zato što ne želite uzimati jeftine tabletice B12 koje za vas nisu prirodne, a njihova proizvodnja je na potpuno prirodnoj bazi (kontrolirane bakterije) i uglavnom su i veganske!

Ogi, vidim da si uzimao Veg1 tablete B12 i nisi prvi koji je unatoč njima imao deficit vitamina. Očito s njima nešto nije u redu - je li to količina od samo 10 mcg cijanokobalamina po tableti ili nešto drugo, ne znam. Ali danas se mogu kupiti mnoge druge, uključujući i one s aktivnim oblicima metilkobalaminom i adenozilkobalaminom. Ja sam u zadnjih godinu i pol uzimao metilkobalaminske od 1500 mcg (Doctor Best s IHerba) i s granične razine homocisteina si smanjio na vrlo nisku razinu. Što znači da djeluju. Imam i jednu poznanicu koja je sa Solgarovim metilkobalaminskim tabletama ozbiljan deficit (kojeg je imala unatoč pijenju Veg1 tableta) zamijenila idealnim vrlo niskim vrijednostima homocisteina.
I tebi je prihvatljivije opet zlostavljati životinje samo zato jer eto ne želiš probati dokazano učinkovite prirodne tablete B12?

(Nakon novijih informacija da bi uz metilkobalamin trebalo uzimati i adenozilkobalamin, za svaki slučaj prešao sam na takvu kombinaciju koja se isto vrlo povoljno može naći na IHerbu. Ako nije zabranjeno i ako želite, mogu staviti link na te tablete koje sam prije koristio i koje sad koristim.)
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2016. ned. 19:27    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobrodošao Dan! Smile
Ovaj forum je nastao kao platforma za vegane pa je čudo tim veće! Very Happy

Nikada nisam koristio Veg1 već neku kvalitetnu švicarsku marku, zaboravio sam ime.
Bile su također u formi cijanokobalamina ali veće doze, metil formu nisam uspio tada nabaviti.
Uzimao sam ih samo 45 dana u fazi kada sam se već osjećao jako loše.
Kada sam vidio da mi ne pomažu, odlučio sam se za srdele jer sam imao osjećaj da brojim zadnje dane i više nemam vremena za bilo kakve eksperimente i odgađanja.

Jako mi je drago što potvrđuješ da MB12 tablete imaju dobar učinak na homocistein.
U vrijeme kada sam imao problem i proučavao ovu tematiku dobio sam osjećaj da je znanost tek zagrebla površinu u tom dijelu.
Vidiš, sada se javila teorija da MB12 nije dovoljan, tko zna što će sutra otkriti.

Zadnjih desetak godina sam puno lutao za prehranom koja će mi vratiti narušeno zdravlje.
Naučio sam da mi biljne masnoće i voće nisu najbolji prijatelji.
Shvatio sam da ne mogu unositi dovoljno kalorija iz namirnica bogatih škrobom bez velikih oscilacija glukoze u krvi.
Ispalo je da energetska osnova obroka treba biti balans škroba i životinjskih namirnica bogatih masnoćom i proteinima.

Životinjama želim život u što boljim/prirodnijim uvjetima zbog njih samih i samo tako mogu biti zdrava hrana nama.
Nije ugodna činjenica da u prirodi svi jedu jedni druge ali jeli to zlostavljanje?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 19:41    Naslov: Citiraj i odgovori

Koja je bila tvoja dijagnoza kad si se osjećao loše i koja ti je sad dijagnoza?
Zašto nisi do kraja obavio test na MMA na Rebru?
Jesi li testirao razinu homocisteina kad si se osjećao loše?
Zašto nisi probao uzimati metilkobalaminski B12 koji dokazano diže homocistein? Jesi li pomišljao da i te švicarske tablete možda nisu dobre?
Zašto sada ne probaš s nekim drugim tabletama umjesto da opet sudjeluješ u zlostavljanju životinja?
Ja recimo sada pijem tabletice koje imaju kombinaciju i cijanokobalamina i metilkobalamina i adenosilkobalamina - za svaki slučaj.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2016. ned. 20:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Dan je napisao/la:
Koja je bila tvoja dijagnoza kad si se osjećao loše i koja ti je sad dijagnoza?

Jedan sam od onih koji bježe od doktora, najviše me brinulo srce.
Tu sam pisao o tome: http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1404&start=0
Sada se osjećam odlično.
Dan je napisao/la:
Zašto nisi do kraja obavio test na MMA na Rebru?

Ponavljali su test tri puta za redom jer su mislili da nešto nije u redu sa opremom, na kraju su vrištali na mene pola sata jer su navodno imali čovjeka koji je umro sa takvim vrijednostima.
Dan je napisao/la:
Jesi li testirao razinu homocisteina kad si se osjećao loše?

Nisam jer je cijena bila nekih 800kn, imao sam nalaz MMA i B12 u krvi.
Dan je napisao/la:
Zašto nisi probao uzimati metilkobalaminski B12 koji dokazano diže homocistein? Jesi li pomišljao da i te švicarske tablete možda nisu dobre?

MB12 nisam uspio nabaviti, to je bilo prije deset godina.
Nije više bilo vremena, morao sam hitno učiniti nešto što će sigurno pomoći.
Dan je napisao/la:
Zašto sada ne probaš s nekim drugim tabletama umjesto da opet sudjeluješ u zlostavljanju životinja?

Pokušao sam ti objasniti u prijašnjem postu.
Dan je napisao/la:
Ja recimo sada pijem tabletice koje imaju kombinaciju i cijanokobalamina i metilkobalamina i adenosilkobalamina - za svaki slučaj.

Drago mi je da si odgovoran prema svom zdravlju.
Koliko si dugo vegetarijanac i sada vegan?
[Vrh]
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 21:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Što se tiče mene, vegetarijanac sam postao prije 13 godina i od onda nisam okusio niti komadić mesa (ili ribe, naravno). Vegan sam nekih godinu i pol, a toliko dugo i pijem B12. Početkom mog veganstva sam testirao homocistein i B12 u krvi i bili su negdje na granici prema lošem stanju, ali oko graničnih vrijednosti. Nakon godinu dana veganstva i pijenja metilkobalamin kapsula od 1500 mcg ne baš svaki dan redovito, koje bih ponekad pregrizao još u ustima, ponovljeni test nakon deset dana pauze od tableta je pokazao da mi je homocistein u savršenim razinama, kao i B12 u krvi.
Nedavno sam ipak prešao na tablete koje osim metilkobalamina sadrže i cijanokobalamin i adenozilkobalamin za svaki slučaj, jer postoje indicije da je ipak potrebno uzimati i adenozilkobalamin.
[Vrh]
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 21:35    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3662288/
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2016. ned. 21:37    Naslov: Citiraj i odgovori

Upozorio bi te na dvije-tri stvari:

Promjene nastaju izuzetno polagano, neprimjetno, kroz dugi niz godina.
Zato za probleme koji se počinju skupljati krivimo godine, stres, posao...
Sve dok ne shvatimo da naši roditelji imaju duplo više godina i nemaju te probleme.

Mislim da u veganskoj prehrani ne nedostaje samo B12.
Nema smisla ulaziti u detalje jer sumnjam da je sve otkriveno, čak i da je, tko će sve nadomjestiti tabletama.
Ovo govorim na temelju dugogodišnjeg bilježenja kako sam se osjećao ovisno o prehrani.

Postoji puno više ex-vegana od vegana.
Zašto ne postoje veganski narodi?
Kako to objasniti?
[Vrh]
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 21:40    Naslov: Citiraj i odgovori

Ali moram se kritički osvrnuti na tvoj slučaj.
Čitao sam na linku kojeg si priložio o tvojim zdravstvenim problemima. Pa ti i sam priznaješ da uopće ne znaš je li nedostatak B12 kriv za tvoje tegobe.
Moguće je da ti je jednostavno falilo (i) omega 3 masnih kiselina. One znaju utjecati na srce. Otuda možda i oporavak od ribe. Ali njih se može dobiti iz sjemenki lana i lanenog ulja. Ja svaki dan žvačem sjemenke lana (treba ih sažvakati/samljeti da bi se ulje iskoristilo). Ukusne su, jeftine i zdrave i zbog drugih sastojaka. Ponekad si stavim i laneno ulje, ali ono nije baš ukusno i nije jeftino. Izbjegavam suncokretovo i sva druga ulja osim maslinovog, kojeg koristim za sve. Suncokretovo ulje i slična omega 6 ulja vegani bi trebali maksimalno izbjegavati, jer jako narušava omjer omega 3 kiseline u tijelu. Maslinovo ne narušava, iako samo nema omega 3. (Maslinovo sadrži omega 9, koje u organizmu ne "poništava" omega 3.) To su osnove zdrave veganske prehrane i danas su istaknute na većini veganskih i znanstvenih stranica o pravilnoj veganskoj prehrani.
Znanost već otvoreno potvrđuje da je veganska prehrana zdravija od svejedstva, samo ako se poštuje nekoliko jednostavnih pravila. U prvom redu suplementacija s B12, drugo - paziti na unos omega 3 masti (u prvom redu lanene sjemenke ili ulje, uz istovreemeno izbjegavanje omega 6 masti). Treće je eventualna suplementacija s D vitaminom kod ljudi koji baš ne borave na otvorenom.
http://www.andjrnl.org/article/S0002-8223(09)00700-7/fulltext
[Vrh]
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 21:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Kažeš, "tko će sve nadomjestiti tabletama".

To "sve" je taj pišljivi jeftini B12 i možda D vitamin u zimskim mjesecima.

Zar je to toliki problem da je umjesto toga ipak bolje ubijati životinje?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2016. ned. 23:15    Naslov: Citiraj i odgovori

Jel B12 bio glavni i jedini uzrok mojih problema, ne znam, vjerojatno nije.

Vidiš, vegani trebaju cijelu nauku da bi se znali pravilno hraniti.
Ne bi li prehrana trebala biti nešto jednostavno i prirodno?

Pokušaj izdvojiti lokalne pretežno masne biljne namirnice i vidjet ćeš da sve imaju probleme.
- loš odnos omege 3/6
- one koje imaju dobar omjer imaju veliki udio višestruko nezasićenih masnoća što je navodno nezdravo, u svakom slučaju laksativ.
- antinutrijenti

Maslinovo ulje svi hvale ali moje iskustvo korištenja vrhunskog maslinovog ulja kao osnovne masnoće kroz 2-3g završilo je određenim tegobama i postalo mi je potpuno neprivlačno - okus/miris.

Nisam bio vegan 10g zato što želim ubijati životinje.
Prema mom iskustvu nemam izbora.
[Vrh]
Dan

PostPostano: 10.7.2016. ned. 23:25    Naslov: Citiraj i odgovori

A neš ti velike nauke koja stane u jednu - dvije rečenice.

Loš odnos omega 3/6 se nadomjesti konzumacijom lanenih sjemenki ili ulja. Zar je to stvarno veliki problem? Pripaziti na to i uz to piti te jednostavne jeftine B12 tabletice, na prirodnoj bazi uzgojene?

Stvarno te ne razumijem.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 10.7.2016. ned. 23:46    Naslov: Citiraj i odgovori

Znaš kako to ide u znanosti, što više znamo, postajemo svjesniji koliko malo znamo.

Lanene sjemenke imaju razne probleme, kao i konopljine i čija.
Pročitaj malo bolje što aktualna znanost govori o PUFA.

Planiram napisati jedan sažetak onoga što sam naučio o prehrani ali ne uskoro jer želim vidjeti rezultate moje trenutne prehrane kroz nekoliko godina.
[Vrh]
Dan

PostPostano: 11.7.2016. pon. 00:03    Naslov: Citiraj i odgovori

Nedoumica "možda veganstvo nije toliko zdravo kao konzumacija riba i jaja" mene kao etičkog vegana svakako ne odvraća od veganstva. Mislim da ne bi trebala ni tebe, jer nemaš uopće dokaza da su tvoje zdravstvene tegobe uzrokovane veganstvom.

Ja zapravo ne sumnjam da su srdele i jaja zdrave za konzumaciju, ali ako se može i bez njih, onda zašto bismo zlostavljali te životinje.
Ti kažeš da ne možeš bez njih biti zdrav, ali istina je da nisi niti pokušao piti metilkobalaminske B12 tablete, a pretpostavljam da nisi konzumirao ni lanene sjemenke i ulje u značajnoj količini.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.7.2016. pon. 10:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Nemam dokaza niti potrebu dokazivati, samo želim podijeliti svoje iskustvo.
Nisam uzimao B12 tablete ni lan, prvih 5g osjećao sam se odlično na običnoj domaćoj veganskoj hrani.
Znao sam da postoje članci koji upozoravaju na nedostatke veganske prehrane ali nisam ih čitao niti vjerovao u to jer godine su prolazile - meni je bilo super!

Jedno je preživjeti na nekoj prehrani, drugo je dati organizmu sve što treba u dovoljnoj količini da može ostvariti svoj potencijal.
Jako je teško do nemoguće kasnije nadoknaditi godine nepravilne prehrane.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.12.2016. čet. 10:35    Naslov: Citiraj i odgovori

Jučer sam bio na tržnici organske hrane, na jednom štandu su bile blendane sjemenke, miks raznih (kikiriki, bučine, suncokret, ...)
Kaže prodavač: od kako sam postao vegan, osjetio sam da mi nedostaje proteina pa sam počeo koristiti sjemenke i tako došao do ove ideje.
Mala čašica je oko 50kn, malo veća preko 100kn...
Ja: bio sam vegan desetak godina i danas jedem ovčetinu po 25kn/kg
Prodavač: skužio sam da bi morao uzimati tablete jer sam se osjećao malo wiuwiu pa radije ponekad uzmem kobasicu

Vegan koji jede kobasice, koliko je takvih Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.