Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sanjalica

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sanjalica

PostPostano: 5.8.2013. pon. 19:31    Naslov: Sanjalica Citiraj i odgovori

Pozdrav svima!

Ovdje sam nova i željela bih svojih 50m2 preurediti u organski povrtnjak. Do sada je na tome bila livada koja se kosila. Međutim, nedavno se na jednom dijelu livade tretiralo cidokorom i sad mene muči kako dugo taj cidokor ima djelovanje na zemlju, odnosno na budući nasad povrća a da ga ne otruje.
Hvala!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.8.2013. pon. 23:27    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobro nam dosla! Smile

Ne znam koliko traje djelovanje herbicida.
Kada sam kupovao sijacicu, dobio sam savjet da prvo sve dobro pospricam herbicidom i onda sijem povrce, kao tako svi rade!
Pretpostavljam da povrcu nece smetati ali ja bi ostavio barem jednu godinu taj dio u mirovanju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
sanjalica

PostPostano: 6.8.2013. uto. 22:33    Naslov: kako započeti vrt Citiraj i odgovori

Tnx! Radi se o manjem dijelu budućeg povrtnjaka,a ostali veći dio je prekriven travkama.

Da ne otvaram novu temu, zanimaju me vaši savjeti u vezu pretvorbe takvog zemljišta u vrt. Mislila sam na jesen, u rujnu, kad malo padnu ove žege tlo pognojiti dehidriranim gnojivom, i to prekriti slamom . Pa onda u rano proljeće započeti sa sjetvom. Štomislite?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.8.2013. sri. 13:59    Naslov: Citiraj i odgovori

Moj savjet je ono sto cu i sebi uskoro napraviti, blago povisene gredice sa drvenim okvirima. Nakon zadnjih nekoliko godina loseg iskustva u borbi sa korovom i susom mislim da ce mi tako biti lakse. Tebi koja zelis napraviti vrt usred livade od nule bi to puno pomoglo. Bolje je napraviti jednu kvalitetnu gredicu nego 10 njih za koje necemo imati vremena, vode, gnojiva... Znaci, samo pokosi cijeli svoj dio, napravi i postavi okvire, prekopaj zemlju samo unutar okvira do dubine samo da unistis travu, pognoji i pokri suhom travom... Moji drveni okviri ce biti od fosni debljine 5cm i sirine 25cm. Vanjska mjera okvira ce biti 130x400cm
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 22.10.2013. uto. 12:02    Naslov: Citiraj i odgovori

Znanost kaže, herbicidi se jako brzo razgrade u tlu, e sad koliko im je za vjerovati... rekao bih onako laički, da su takvi otrovi štetni za općenito vrtnu biosferu, ne samo za biljke, a i tu su po štetnosti vjerojatno u kategoriji s prekopavanjem. Ja ih nisam nikad koristio, ali ne mogu reći da imam neku izrazitu averziju protiv svake kapi otrova u vrtu. Prije bih rekao, ako čovjek može jednom prosuti herbicid, i nakon toga nastaviti organski uzgajati vlastitu hranu, to je svakako pozitivnije i za njega i za okoliš nego da nikad ne pokuša i ostatak života jede samo ono što kupi. Naravno, redovito trovanje zemlje je nešto posve drugo. Dakle, ja bih radije uzgojio nešto čak i na tom mjestu, nego čekao.

Vrt obično pripremam tako što komad travnjaka prekrijem malčem. Ako stoji tako godinu dana, u njemu ne ostane ni travke, organizmi u tlu su sačuvani, plodnost i rahlost tla dolaze kao čarolijom, a sve što je potrebno je nabaciti nešto na travnjak. Redovito koristim sijeno, samo njega treba jako puno da bude učinkovito. Ljudi stave na travnjak karton pa gore sijeno, to je navodno učinkovitije ali nisam probao. Također mi se dobro pokazalo pokrivanje plastičnom ceradom. Nije tako dobro kao sijeno, jer se sijeno raspadne pa gnoji tlo, a plastika ne, ali tko nema velike količine sijena, plastika je skroz ok, po meni. Ili bilo što drugo, samo da nisu sintetički tepisi.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 27.10.2013. ned. 13:22    Naslov: Citiraj i odgovori

Odustao sam od povišenih gredica s okvirom pa to više nije moj savjet
U trenutku pisanja sam imao malu krizu nakon velikog debakla sa malčiranjem u kojeg sam polagao svu nadu

Gredice odnosno staze za hodanje sam označio špagom
Širina gredica 120cm, staza 70cm
Povišene gredice imaju smisla ukoliko ima previše vlage, u protivnom se gubi dragocjena vlažnost

Znači moj trenutni savjet za Sanjalicu i sve ostale je:

- pokosi travu i stavi na kompost
- prekopaj zemlju do dubine korijena trave, korijene baci na kompost
- preko očišćene, usitnjene i poravnate zemlje stavi humus u deblji od barem 5cm
- zabi kolce i rastegni špagu koja će označavati gredice i staze
- po gredicama nemoj hodati
- oko vrta redovito kosi kako bi umanjila broj korova i puževa na gredicama

Humus je najbolje raditi svoj od mješavine organskog materijala tipa lišće, trava, granje i konjske, kravlje, kokošje... kakice
Takva mješavine s dosta vlage biti će puna glista i brzo se pretvoriti u crnu zemlju - humus
Humus na površini gredica će štititi tešku zemlju od stvaranja pokorice i hraniti život na tvojim gredicama
S godinama će sloj humusa biti sve deblji a tvoje gredice sve plodnije
Korova će uvijek biti ali njega je lako čupati s korijenom u rahloj zemlji

Ovo s humusom na površini zemlje je moj plan za 2014g i dalje ako se pokaže dobrim
Znači još nisam isprobao ali mislim (nadam se) da sam na dobrom putu (kao i uvijek)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.