Zemljani Zemljani
Priroda je Božja umjetnost
 
 FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Maline

 
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Bobičasto
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
muki



Pridružen/a: 17. 10. 2007.
Postovi: 372
Lokacija: Osijek

PostPostano: 24.10.2007. sri. 06:55    Naslov: Maline Citiraj i odgovori



Opis i porijeklo
Malina je grm koji potječe iz jugoistočne Europe, raste uz živice, rubove putova i šumaraka, a sve se češće uzgaja i u vrtovima i gotovo da je jednako toliko udomaćen kao i jabuke, kruške ili šljive.

Antioksidativna aktivnost maline za 50% je veća od antioksidativne aktivnosti jagode.
Plod je zbirna koštunica crvene boje, poznata po jedinstvenoj aromi koju duguje posebnoj mješavini aromatičnih tvari, koja se teško imitira, čuva i konzervira, te profinjenom delikatno-kiselkastom okusu.

Energetska i nutritivna vrijednost
Energetska vrijednost 100 g svježeg ploda maline iznosi 52 kcal / 217 kJ. Od toga ima 86% vode, 1,2% proteina, 0,65% masti i 12% ugljikohidrata. Izvrstan je izvor dijetetskih vlakana (6,5 g).

Od vitamina izvrstan je izvor vitamina C (26,2 mg, što čini 44% RDA), a od ostalih vitamina sadrži vitamine B kompleksa, vitamine E i K, ali u količinama ispod preporučenog dnevnog unosa.
U malim količinama sadrži gotovo sve minerale.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
muki



Pridružen/a: 17. 10. 2007.
Postovi: 372
Lokacija: Osijek

PostPostano: 24.10.2007. sri. 06:57    Naslov: Citiraj i odgovori

i na jos jednoj stranici - Narodni zdravstveni list

"Nazivi su joj i himer, nimper, crvena jagoda, jagodnjak, črlena kupina. Malina raste u obliku grma, samoniklo po šumama, a i uzgaja se u predjelima umjerene klime. Plod maline sastoji se od mnogo malih, zajedno sraslih koštunica, koje su sočne i vrlo ukusne. Sazrijeva od lipnja do kolovoza.Plod sadrži 80% vode, 0,9% bjelančevina, 6% ugljikohidrata, pektine, puno biljnih vlakana - 7,4 grama, limunsku, jabučnu i mravlju kiselinu, aromatične tvari, flavonide, alkaloide.

Energetska vrijednost 100 grama iznosi 105 kJ (25 kcal). Od vitamina sadrži karotene 80 µg, vitamine grupe B, vitamin C i E te od minerala 220 mg kalija, 41 mg kalcija, 22 mg magnezija, fosfor, željezo, bakar. U lišću maline ima vitamina C, i to čak 200 mg u mladom lišću, karotena, gorkih tvari, organskih kiselina, eteričnih ulja, flavonida. Svježe maline zdrave su i vrlo hranjive, kao i sušene. Od malina se prave sokovi, sirupi, džemovi, kompot, vino. Sok maline - malinovac sadrži voćne kiseline, vitamine, minerale, pektin. U vrijeme sezone malina najbolje je piti svjež, neukuhan sok, a zimi kuhan. U narodnoj medicini, pored sokova i sirupa koji se prave u ljekovite svrhe širokog spektra, ljekoviti su i čajevi od malinovog lišća, kao i suhih malina od kojih se prave ukusni i zdravi voćni čajevi. Čajevi se koriste kod upale grla, prehlada, snižavanja temperature, za jačanje srca, kod hemoroida, lišajeva, osipa, kao oblozi kod upale očiju, za jačanje organizma.

Čaj od malinovog lišća - 3 žlice usitnjenog lišća prelije se s pola litre kipuće vode, pusti odstajati i, kada se ohladi, piju se dvije šalice na dan, ili služi za ispiranje, ili za obloge.


Sok od malina - 3 litre malina, 2 litre vode, 40 grama vinske kiseline - stavi se na sunce 24 sata, procijedi kroz gustu gazu i u sok se doda šećer koliko ima soka te kuha na laganoj vatri, a pri kuhanju skida se pjena. "
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
SilveK



Pridružen/a: 04. 03. 2010.
Postovi: 353
Lokacija: Čakovec

PostPostano: 30.3.2010. uto. 22:20    Naslov: Citiraj i odgovori

Ovih dana rasađujem maline, posadila sam ih pred 2 godine na privremeno mjesto i sad konačno imaju stalnu poziciju - na gredici uz žičanu ogradu, a ispod su jagode.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin


Pridružen/a: 11. 09. 2007.
Postovi: 13035
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13.10.2011. čet. 18:40    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
Ovih dana rasađujem maline, posadila sam ih pred 2 godine na privremeno mjesto i sad konačno imaju stalnu poziciju - na gredici uz žičanu ogradu, a ispod su jagode.


Koju sortu imaš?

Tražim sadnice za šumski vrt Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin


Pridružen/a: 11. 09. 2007.
Postovi: 13035
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 14.10.2011. pet. 15:38    Naslov: Citiraj i odgovori

Ljekovitost malina

Malina je nutritivno osobito zanimljiva zbog bogatog sadržaja raznovrsnih antioksidansa, a u časopisu BioFactors objavljeno je da je antioksidativna aktivnost maline za 50% veća od antioksidativne aktivnosti jagode, 10 puta veća od rajčice i 3 puta veća od kivija. Antioksidativna aktivnost se ne gubi kada je malina smrznuta ili u obliku džema. Oko 25% antioksidativne aktivnosti pripada antocijanima kao što su kvercetin, kempferol, cijanidin-3-glukozilrutinozid, cijanidin-3-rutinozid i pelagonidin glikozid. Antocijani daju malini jaku crvenu boju, štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala, posjeduju jedinstvena antimikrobna svojstva, utječu na pretjerani rast bakterija i gljivica u tijelu (kao što je Candida alibicans).

Maline su i izvrstan dodatak kremama poput sabayona, crème brûlée, zuppe inglese, moussevima od bijele i tamne čokolade, panna cotti ili tiramisu kremi.

Najveći dio antioksidativnog kapaciteta pripada elagitaninima, koji se gotovo isključivo nalaze u malinama i prema istraživanjima imaju antikancerogeno djelovanje. U dodacima prehrani malina je izvor fitonutrijenta elagične kiseline, koja sprječava štetno djelovanje radikala na stanične strukture u tkivima.

U izdanju Cancer Letters iz kolovoza 2004. objavljeno je da voće poput malina i kupina inhibira enzim metaloproteinazu, koji u velikim količinama igra ključnu ulogu u razvoju tumora.

Malina je odličan izvor dijetalnih vlakana, koja pomažu u pravilnoj funkciji crijeva i na taj način sudjeluju u sprječavanju razvoja raka debelog crijeva. Održavaju zdravlje srca jer vežu žučne soli u debelom crijevu i izlučuju ih iz tijela. Vlakna povećavaju osjetljivost inzulina i tako sprječavaju razvoj dijabetesa tipa 2. Imaju visoki kapacitet vezanja vode, bubre, usporavaju probavu i daju osjećaj sitosti, pa se stoga hrana bogata dijetetskim vlaknima preporuča tijekom redukcijskih dijeta.

Malina je izvrstan izvor vitamina C, koji je moćan antioksidans (20% antioksidativne aktivnosti iz maline pripada vitaminu C).

Od plodova se pripremaju malinov sirup i ocat koji jačaju srce, a može se pripremiti i limunada za bolesnike koji imaju groznicu. Čisti sok od malina, razrijeđen ili ne, sirup i ocat općenito su najbolji za sve bolesti kod kojih se javlja groznica.

Malina se preporuča za dijetnu prehranu bolesnika koji boluju od dijabetesa ili bolesti bubrega, kao i za reumatične bolesnike. Ona pospješuje stolicu, a dobra je i kod želučanih oboljenja. Kura od malina može poljepšati kožu i kosu ako se konzumira bar jedan obrok od malina nekoliko dana zaredom. Ocat je izvrstan za grgljanje kod upale grla, čaj od listova preporuča se za čišćenje krvi, protiv kožnih osipa i protiv kašlja. Čajni pripravak od sušenih plodova maline i lista upotrebljavao se protiv skorbuta i kao sredstvo za znojenje. Plodovi maline ukuhani u žele, marmeladu ili kompot obogaćuju siromašnu zimsku i proljetnu prehranu.

Osim mesnatog dijela maline, koristi se i njeno lišće, od kojeg se pripremaju ljekoviti čajevi za ublažavanje upala grla i crijevnih upala, kod prehlada, proljeva, kožnih bolesti te općenito za podizanje imuniteta i jačanje srca. Potrebno ih je piti nekoliko puta na dan. Koriste se i kod bolne mjesečnice, te u menopauzi.

Kod kupnje izaberite maline koje su čvrste, zrele i ujednačene crvene boje, a svakako izbjegavajte one koje su mekane, oštećene ili već pokazuju znakove plijesni. Budući da se maline najčešće prodaju u plastičnim košaricama ili mjericama, provjerite njihovo dno kako bi se uvjerili da nema znakova vlage ili curenja voćnog soka, što je znak da su maline predugo stajale.

Maline su vrlo osjetljivo voće, pa se najveća pažnja mora posvetiti njihovom čuvanju. Prije stavljanja u hladnjak izdvojite one koje pokazuju znakove kvarenja, zatim maline posložite na kuhinjski papir u jednom sloju i prekrijte ih plastičnom folijom. Najbolje ih je potrošiti isti dan, a mogu stajati najviše 1-2 dana.

http://nutrivit.bloger.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin


Pridružen/a: 11. 09. 2007.
Postovi: 13035
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15.10.2011. sub. 23:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Mislim da sam našao sortu malina koju tražim!! Mirisi cvijet skace od srece
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
SilveK



Pridružen/a: 04. 03. 2010.
Postovi: 353
Lokacija: Čakovec

PostPostano: 18.10.2011. uto. 10:10    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Koju sortu imaš?

Tražim sadnice za šumski vrt Smile


Nemam pojma koja je sorta, ali ona brzorastuća koja rodi samo jednom u godini, a jednom kad ih nekam posadiš, koliko se god trudio presaditi, ostaju tamo zauvijek i šire se kao lude - već ih 2 godine bazuspješno presađujem smijeh
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
tomike



Pridružen/a: 13. 09. 2011.
Postovi: 16
Lokacija: Osijek

PostPostano: 29.4.2013. pon. 16:42    Naslov: Citiraj i odgovori

molim pomoć! na malinama su mi se pojavile nekakve nakupine larvica, a mravi se motaju oko njih. čitao sam da navodno mravi uzgajaju te larvice jer imaju nekakve koristi od njih, ližu ih ili tak nešto. molim ako netko ima savjet kako riješiti stvar.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin


Pridružen/a: 11. 09. 2007.
Postovi: 13035
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 29.4.2013. pon. 16:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Nemam iskustva s malinama ali probao bi sa otopinom koprive i špricom isprati listove
Treba paziti da nije jako sunce i hladna otopina
Ako nemaš kopriva, mislim da bi i obična mlaka voda pomogla
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Bobičasto Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.


Powered by phpBB
HR (Cro) by Ančica Sečan