Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Suncokretove sjemenke

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sjemenke i ulja
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.9.2007. pet. 22:02    Naslov: Suncokretove sjemenke Citiraj i odgovori

..potječe iz Sjeverne Amerike, gdje su ga Indijanci koristili na mnogo različitih načina još 900 godina prije Krista. Sadrži sve esencijalne aminokiseline u znatnoj količini. Od masnoća koje se nalaze u suncokretovom sjemenu, 50% ih je mnogostruko nezasićenih, od kojih najveći postotak otpada na esencijalnu linolensku masnu kiselinu kao važnog preteču omega 6 masnih kiselina, za koje je poznato da snižavaju razinu kolesterola u krvi. Oleinska kiselina je, kao važna jednostruko nezasićena masna kiselina, također zastupljena u znatnom postotku. Suncokretovo sjemenje sadrži veću količinu vitamina E (50 mg/100gr), što je veoma važno zbog mnogostruko nezasićenih masnih kiselina, koje uz ovaj vitamin, koji je antioksidant, neće stvarati kancerogene slobodne radikale. Upravo zbog toga je najbolje upotrebljavati neophodne masnoće direktno iz sjemenja. Upotreba suncokretovog ulja u većim količinama dovodi se u vezu s većim obolijevanjem od karcinoma, budući da u njemu nema tog vitamina. Suncokretove sjemenke su veoma dobar izvor i raznih minerala, Ca, P, Mg, Na, K i Fe, kao i vitamina, naročito B kompleksa i vitamina A. Sve to zajedno s obiljem vitamina E čine ga izvrsnom namirnicom koju bi trebalo redovito koristiti.

Poprženog i samljevenog ga se može dodavati različitim jelima: žitaricama, varivima, umacima, može ga se koristiti i za doručak kao sastavni dio kaša. Usitnjen, uz dodatak vode i začina, može poslužiti kao preljev za pizzu i razna pečena jela, može dodavati tijestu prilikom spremanja kruha i raznovrsnih kolača.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
miumiu

PostPostano: 12.10.2007. pet. 17:48    Naslov: Re: Suncokretove sjemenke Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
..Poprženog i samljevenog ga se može dodavati različitim jelima.

Ili ta grickalica:
Dakle tava i u njoj ništa osim suncokreta. Upališ vatru (neki srednji intenzitet) i *neprestano* miješaš dok malo ne potamne. Ugasiš i samo malo poprskaš (ja stavim prst na otvor i stresem prema tavi) jer ako ti iscuri previše bude preslano. Tekućina iz sosa odmah ispari i to bude pomalo burna reakcija al ti se ne daj smesti već žustro promiješaj da se sos rasporedi jednolično. Kad ti se malo ohladi klopaj. Nemoj se prejest jer će te bolit trbuh!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 12.10.2007. pet. 19:38    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Meni je super grickalica suncokret prepržen kratko na suhoj tavi i poprskan soja sosom (čim ugasiš vatru), pa dobiju finu slanu glazuru. palac

Ja sam do sada obično posipala sa gomashiom, isto su bile super. Budem drugi puta probala ovako kako ti radiš, sa soja sosom Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 18.6.2008. sri. 23:22    Naslov: Citiraj i odgovori

uh zadnje vrime ( od kad sam presla na raw food) ja zivim uglavnom na suncokrtovim i sezamovim sjemenkama...ne znam koji mi se k desio i zasto mi tijelo trazi bas te sjemenke u ogromnim kolicinama ali eto...( mozda se pretvaram u glodavca zbog prevelikog druzenja sa ovim zecovima ovde po kuci) ...
preko dana znam pojesti i do 250 g suncokretovih sjemenki + sezama....
kako me stalno pere osjecaj da mi se jede kamenje, zemlja, zidovi kreda i slicne delikatese suncokret je pravo otrkice. nekako mi se cini da sam se malo uspila rjesiti tih uvrnutih zelja uz pomoc ovih sjemenki... svako jutro smiksam saku suncokreta i saku sezama pa u to dodam naribanu jabuku, kucarin jacmenog slada i jos malo zobenih pahuljica da smjesa bude suha... to je tako ukusno.
poslije preko dana nastavim unistavat suncokret onako iz kesice... baza je u tome sta ga jedem zajedno sa sezamom i onda mi se to mrvi pod zubima i imam osjecaj kao da jedem zemlju skace od srece ( iskerno sam se pocela zabrinjavat pomalo ) Very Happy
od svega toga mi se desi da nakon par dana intezivnog drobljenja suncokreta i sezama napravim sebi piling po jeziku pa vise nista ne mogu jesti
Ironican onda predem na sokove i nestrpljivo cekam dan kad cu opet pocet sa sjemenkama... mislim ...stvarno... koji mi je k?
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 18.6.2008. sri. 23:31    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
onda predem na sokove i nestrpljivo cekam dan kad cu opet pocet sa sjemenkama... mislim ...stvarno... koji mi je k?

Možda ti fali minerala. Zemlja i zidovi sadrže minerale. Jesi bila kaj na krvnim pretragama? Željezo, kalcij, magnezij...
A suncokret i sezam sadrže dosta ulja, kalcij, omega 3. U ulju se otapaju neki vitamini. Treba ga za kožu. Daje osjećaj sitosti. Od toga se da fino zdebljati. Very Happy
[Vrh]
Medo

PostPostano: 18.6.2008. sri. 23:43    Naslov: Citiraj i odgovori

Imam 16 stabljika suncokreta. Prvi put da ga uzgajam. Nadam se da će uspjeti i da će biti dovoljno sjemenki za daljnje umnožavanje. Cool
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Sjemenke i ulja Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.