Zemljani :: Pogledaj temu - Zajednički šumski vrtovi - Zagreb
Zemljani Zemljani
čuvari Zemlje

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Zajednički šumski vrtovi - Zagreb

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zajednički uzgoj hrane
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.4.2012. ned. 13:08    Naslov: Zajednički šumski vrtovi - Zagreb Citiraj i odgovori

Zajednički šumski vrtovi - Zagreb
Stvaranje zajedničkih šumskih vrtova za organski uzgoj hrane u okolici Zagreba

U današnje vrijeme kada prevladava uzgoj komercijalnih sorti kao monokultura uz korištenje mnogih štetnih tvari, želimo doprinijeti očuvanju čistih poljoprivrednih površina i starih sorti voća i povrća.
Dok cijena hrane konstantno raste a kvaliteta postaje sve lošija, želimo zajedničkim uzgojem u što većem dijelu pokriti potrebe ljudi za organski uzgojenom hranom.

Svjesni smo da nemaju svi dovoljno novaca, vremena i znanja za bavljenje organskim uzgojem, upravo zato smatramo da korištenjem zajedničkih resursa možemo lakše ostvariti željene rezultate.
Na manjim parcelama, koje su okružene konvencionalnim uzgojem, nije moguće osigurati uvjete za organski uzgoj dok na većim zajedničkim zemljištima možemo napraviti svojevrsnu barijeru.

Pojedini članovi već imaju vlastita iskustva u samostalnom uzgoju za vlastite potrebe, želja nam je to proširiti na veću površinu zemlje s većim brojem ljudi.
Veseli nas rad na zemlji i ideja širenja svijesti o organskom uzgoju koji poštuje prirodu i omogućuje održiv razvoj.

Većina trenutno aktivnih članova je sa zagrebačkog područja i na taj način, poslovno i osobno vezana za glavni grad.
Zbog toga kupovinu prvog zajedničkog zemljišta planiramo na lokaciji udaljenoj ne više od jednosatne vožnje automobilom od Zagreba.
S obzirom na opseg planiranog uzgoja, tražimo zemljište površine oko 10 hektara, no to će ovisiti o broju ljudi uključenih u projekt ali i lokaciji i ponudi zemljišta.

Projekt nije usmjeren ka komercijalnom uzgoju, primarni cilj je uzgoj hrane za potrebe naših bližnjih i poticanje drugih našim primjerom.
U njega ulazimo sa željom da činimo dobro za sve bez očekivanja protuusluge.

Iako nam je želja započeti s uzgojem što prije, projekt je zamišljen kao suradnja više ljudi pa će vrijeme njegove realizacije ovisiti upravo o broju i dogovoru samih sudionika.

Zadnja promjena: ogi; 24.2.2013. ned. 17:29; ukupno mijenjano 10 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.10.2012. uto. 00:40    Naslov: Citiraj i odgovori

Dragi moji, do sada se nije javio nitko, ustvari nitko spreman uložiti svoje vrijeme i novac u taj projekt.
Primio sam nekoliko podrška i upita na e-mail, tipa do kuda je projekt došao

Ne znam da li je problem u inicijativi ili promidžbi iste Upitnik, ali..
U osnovnu ideju čvrsto vjerujem, detaljima se ionako nema smisla opterećivati sada jer će o njima odlučivati tim kojeg trenutno nema Very Happy
Prošlo je 6mj., nismo se pomaknuli s mjesta

Molim sve zainteresirane za formiranje "zajedničkog voćnjaka" u okolici Zagreba da se jave kako bi dogovorili sastanak.

Btw. promijenio sam naziv teme u "Zajednički voćnjak" jer bi to bila osnova, uzgoj povrća je daleko zahtjevniji pa nije zanimljiv u početnoj fazi
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 9.10.2012. uto. 07:25    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja sam bio neki dan u Rijeci na formiranju grupe solidarne razmjene. Inače, to je grupa potrošača (ne radi se o razmjeni nego kupnji), obično ljubitelja prirode, zdrave hrane i zdravog života, koja se udružuje s ciljem da zajedno nađu pouzdane i povoljne dobavljače onoga što im treba, obično organske hrane.

Zanimljivo je da je odmah pala ideja zajedničkog uzgoja, predložena lokacija, prihvaćena... Jedino što se radi o povrću. Tvoja ideja je ipak malo složenija i vjerojatno tako novo formirana grupa ljudi teško da može zajedno ući u nešto toliko dugoročno, a pogotovo kad su i novci u pitanju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.10.2012. uto. 09:19    Naslov: Citiraj i odgovori

Zato ju želim maksimalno pojednostaviti
Bitno je da ljudi imaju kontrolu nad svojom investicijom, da mogu jednostavno ući i izaći iz projekta
Zato mislim da je odlična ideja sa "zelenim kvadratima"
Uvijek možeš prodati svoje kvadrate ako u nekom trenutku to poželiš

Volio bi da uzgajamo sve od velikih vrsta poput kestena i oraha do povrća
I da nastane puno velikih zajedničkih starinskih voćnjaka širom Hrvatske
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.10.2012. uto. 09:24    Naslov: Citiraj i odgovori

"Zajednički starinski voćnjaci"
Mislim da ovaj naziv od svih do sada najbolje opisuje osnovnu ideju
[Vrh]
Luna

PostPostano: 11.10.2012. čet. 15:06    Naslov: Citiraj i odgovori

Vjerujem da bi bilo puno više zainteresiranih kada se zeleni kvadrat nebi prodavao, odnosno, kada bi bila riječ o nekoj donaciji zemljišta datog na korištenje organskim entuzijastima (npr. projekt Gradskih vrtova).
[Vrh]
Luna

PostPostano: 11.10.2012. čet. 15:11    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Zanimljivo je da je odmah pala ideja zajedničkog uzgoja, predložena lokacija, prihvaćena...

Ljudi se lako 'zapale' za ideju, na početku sve nekak zvuči bajkovito i jednostavno...Hoćeš nas obavještavati kako napreduje realizacija?
U svakom slućaju, vrlo pohvalno.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.10.2012. čet. 15:56    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
nekoj donaciji zemljišta datog na korištenje

Da, samo kada netko da zemljište na korištenje može ga i uzeti, i/ili određivati uvjete odmah ili naknadno
Voćnjaci su dugoročna investicija i ne bi riskirao s time
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.10.2012. ned. 21:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Razmišljam o nazivu, "starinski voćnjaci" dobro opisuju osnovu i ljudi na prvu kuže o čemu se radi ali u stvari se radi o nekom obliku šumskih vrtova
Kako nazvati starinske voćnjake u kojima se uzgaja raznoliko voće i povrće??

- šumski vrtovi ( ne zvuči kao da se radi o uzgoju hrane )
- šume hrane
- jestive šume
- ??
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.10.2012. pon. 00:07    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
Zemljište planiramo podijeliti na "zelene kvadrate" površine 8x16m kako bi investiciju približili svima i pojednostavili kupovinu. Očekivana cijena jednog zelenog kvadrata je oko 1.000kn.

Mislim da je model 10+ ljudi sa ulogom od 10.000+EUR ipak realniji, barem kod formiranja prvog zajedničkog šumskog vrta
Naravno, svatko može s tim novcem sam kupiti negdje zemlju i započeti uzgoj, kao što su napravili mnogi od nas forumaša

Zajednički veliki šumski vrt želim raditi kao odgovor na ovaj ludi svijet u kojem živimo, da bude koristan drugim ljudima i životinjama na razne načine.
Ne znam ništa korisnije što bi mogao raditi i što bi me moglo više ispunjavati.

"Zajednički" jer to ima veliki broj prednosti, jedna od najvažnijih je poticanje drugih da se organiziraju i započnu sa uzgojem kojeg sami vjerojatno nikada ne bi započeli, ili ne u toj mjeri.
Nastavljam sam u skladu sa mogućnostima dok se ne javi dovoljno spremnih za investiranje u prvi veliki zajednički šumski vrt.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Zajednički uzgoj hrane Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.