Zemljani Zemljani
Zasadimo prvo ljubav

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Metilkobalamin

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 3.10.2008. pet. 01:02    Naslov: Metilkobalamin Citiraj i odgovori

http://www.health101.org/art_methylcobalamin.htm
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 3.10.2008. pet. 14:40    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
The chemical names for the form of B12 found most commonly in foods is hydroxocobalamin. In the body conversion occurs to the active forms adenosylcobalamin and methylcobalamin. The usual synthetic form of the vitamin is cyanocobalamin which occurs only in small amounts naturally.

http://www.howweheal.com/vitaminb12.htm
[Vrh]
Luna

PostPostano: 9.10.2008. čet. 12:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
There are actually four major types of B-12 : cyanocobalamin, methylcobalamin, hydroxocobalamin and deoxyadenosylcobalamin.
Citat:
The chemical names for the form of B12 found most commonly in foods is hydroxocobalamin. In the body conversion occurs to the active forms adenosylcobalamin and methylcobalamin. The usual synthetic form of the vitamin is cyanocobalamin which occurs only in small amounts naturally.
Citat:
Treatment with hydroxocobalamin, but not with cyanocobalamin and folic acid, resulted in rapid clinical and biochemical improvement.

Zanimljiva istraživanja na: http://lib.bioinfo.pl/meid:65907
[Vrh]
Luna

PostPostano: 9.10.2008. čet. 12:28    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
Cijanokobalamin je zapravo umjetni spoj

Citat:
Aktivne fiziološke forme cijanokobalamina jesu deoksiadenozilkobalamin i metilkobalamin. Cijanokobalamin i hidroksikobalamin, koji se mogu terapijski upotrijebiti, kao i ostali kobalamini koji se nalaze u hrani, najprije se moraju pretvoriti u spomenute aktivne forme.

http://www.farmakologija.com/materia/b_aa.htm
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.10.2008. ned. 11:35    Naslov: Citiraj i odgovori

If your homocysteine is high, it refelcts a problem somewhere in the utilization of 3 B vitamins, B12, Folic Acid, and/or B6.

Homocysteine needs to be "methylated" - this is where the methylcobalamin and folic acid come in, or it needs to be "transulfated" - this is where the B6 comes in.

The most common problem in regards to elevated homocysteine is with the B12 in its methylcobalamin form.

If homocysteine is elevated in the presence of a normal B12, and it comes down with taking the methyB12, you can be sure you have a functional deficiency where your body is unable to convert the cyanocobalamin to methylcobalamin, or is unable to utilize the methylcobalamin well, and the mega doses of methycoabalamin overcome this.

In my case, we didn't check the MMA before supplementation.

But my homocysteine and B12 and B6 had been checked after a neurological event (I had to ask for the B12 and B6 to be checked).

My homocysteine was high, my B12 in the upper range of normal, and my B6 was high. Nothing really indcated a B12 deficiency except an unexplained reason for my homocysteine being elevated. that was the summer of 06.

Taking usual B12 supplements (cyanocobalamin), folic acid and B6 did not budge my homocysteine much.

A month ago I discovered I should be looking at taking mega doses of methylcobalamin sublingually.

Within a week of starting methylcobalamin sublingals 6,000 mcg/day, my homocysteine dropped suddenly to within the normal ranage.

This demonstrated that even though my B12 was well within normal limits, my body wasn't converting the cyanocobalamin to methylcobalamin well.

My symptoms are aslo improving. But since my symptoms were hard for doctors to classify, witha tendency to say it is "anxiety" or in my head being dismissive of my symptoms and me, by having hard evidence of lab value changes due to this supplementation I am able to show something indeed real and concrete is going on.

Hence, my recommendation to have these tests done before and after starting supplementation.

For me, it looks like I will be on methylcobalamin for life.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.12.2008. pon. 15:39    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.iherb.com/productdetails.aspx?c=1&pid=2521&utm_source=shc&utm_medium=c&ppnshpng
[Vrh]
ench

PostPostano: 6.3.2010. sub. 16:22    Naslov: Citiraj i odgovori

Ogi, znas li mogu li kupiti ovaj MC preko weba i dobiti ga a da me ne zezaju na carini. Je li tko od vas to radio?

Imam losa iskustva kada mi je stigao ayurvedski lijek iz Indije i nisu mi ga zeljeli dati jer se lijekovi ne smiju uvoziti. Nakon tri dana svadje u carinarnici morala sam odustati.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.3.2010. sub. 18:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Da, mislim da se to nemoze samo tako uvoziti
Mozda je najbolje da nazoves neke speditere i pitas
Npr: http://www.in-time.hr/
[Vrh]
kuhar

PostPostano: 12.3.2010. pet. 13:57    Naslov: Citiraj i odgovori

mislim da ne bi trebalo biti problema s uvozom jer na kutiji piše da je "dodatak prehrani", a ne lijek.
[Vrh]
ench

PostPostano: 12.3.2010. pet. 21:33    Naslov: Citiraj i odgovori

kuhar je napisao/la:
mislim da ne bi trebalo biti problema s uvozom jer na kutiji piše da je "dodatak prehrani", a ne lijek.

da, bas sam se danas sjetila da su me na carini gnjavili jer je ayurveda sluzbena medicina u Indiji. Ja sam tvrdila da su tabletice dodatak prehrani, a carina da nisu vec da su lijek. Tako da ako slijedimo tu logiku onda se dodaci prehrani mogu slati u HR.
Zovem carinu pitam.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vegan SOS Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.