Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Bonsai

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 30.9.2007. ned. 16:44    Naslov: Bonsai Citiraj i odgovori

Bonsai

Bonsai u doslovnom prijevodu znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj je potrebno mnogo više od same hortikulturne vještine, a velik je naglasak na umjetničkim sklonostima samog uzgajivača. Osnovni princip je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste u "normalnoj" veličini u prirodi.

Razvoj bonsaija i dolazak na Zapad
Ljudi uzgajaju biljke u posudama tisućama godina (začine, ljekovito bilje, te bilje za ukras), zbog ljepote cvijeta ili listova. Ali u Kini je, u doba Han dinastije (oko 200.g. prije Krista) stvoren novi koncept - kreiranje minijaturnih prirodnih pejzaža u posudama, zvanih penjing. Jedna od mnogih legendi govori kako je debeli car smatrao putovanje zamornim, pa je naredio da se minijaturna kopija njegova carstva sagradi u dvorištu palače, kako bi s prozora spavaće sobe, mogao vidjeti cijeli svoj posjed. Želeći sačuvati njegovu jedinstvenost, bilo je naređeno ako netko drugi pokuša napraviti nešto slično, da bude ubijen kao izdajnik. Bila ona istinita ili ne, jedno je sigurno, posjedovanje minijaturnih pejzaža bilo je statusni simbol.

Najstariji pisani dokument o bonsaima pronađen je u grobnici princa Zhang Huai-a, koji je umro 706. g. za vrijeme dinastije Tang. Dvije zidne slike u grobnici prikazuju sluge koje nose minijaturni pejzaž s kamenjem i biljkama u posudi lotosovog oblika. Penjing je bio iznimno cijenjen tijekom dinastije Song (960. -1279. g.), kada se je razvijao prema sofisticiranijem umjetničkom obliku. Tada počinje i uzgajanje pojedinačnog stabla u bonsai posudi. Ti prvi primjerci imali su debla izrezbarena tako da nalikuju na zmajeve i druge životinje. Zvali su se pun-sai.

Kroz 11. i 12. st. Kina je izvršila znatan kulturni utjecaj na okolne zemlje, posebno Japan, preko umjetnosti i filozofije. Za prenošenje bonsaija u Japan i širenje među japanskom aristokracijom, samurajima, najzaslužniji su Zen redovnici. Za njih je bonsai bio religiozni objekt "zelene stepenice koje vode na Nebo", odnosno spona između ljudi i boga. U centru uzgajanja bonsaija je uspostavljanje ravnoteže između čovjeka i prirode. Uzgajivač se posvećuje bonsaima, njeguje u sebi kreativnost, te svake godine ispočetka proživljava kroz njih ritam izmjene godišnjih doba. Sam uzgoj zahtjeva mnogo njege i pozornosti, ali kao nagradu donosi mirnoću uma, osjećaj osvježenja i unutrašnju smirenost.

Tek u Muromachi eri u 14.st. bonsai se popularizira i zajedno sa origamijem, ikebanom, suisekima i čajnom ceremonijom (Chado), postaje dio Japanske kulture. U 18.st. bonsai je na svom vrhuncu i veoma je cijenjen. Pojedine tehnike su se ritualizirale, a smještaj grana i debla određen je strogim pravilima.

Iz Japana bonsai se proširio na zapad krajem 19. st. Izložbe bonsaija održane su u Parizu 1878., 1889., 1900., dok je prva velika održana u Londonu 1909.g. Bonsai danas nije samo privilegij više klase. Pretvorio se je u poznatu i priznatu hortikulturnu umjetnost širom svijeta.

Načini uzgoja
Bonsai se može uzgojiti na više načina:

iz sjemena
iz margote ili zakorjenice
preoblikovanjem lončanice iz rasadnika
vađenjem pogodnog primjerka iz prirode
Svaki od ovih načina ima prednosti i mane, a sam uzgajivač će odabrati onaj koji mu najviše odgovara.

Uzgajanje iz sjemenke je svakako najdugotrajniji način. Prvi rezultati se vide tek nakon 10-ak godina. Važno je naglasiti da nije svako maleno stabalce u plitkoj posudi bonsai. Malena i mlada stabalca nisu bonsai, bonsai su patuljasata starija stabalca. Margotiranje je metoda ožiljavanja dijela grane, koje se onda odvaja od stabla i dalje se uzgaja kao zasebna biljka.

U rasadniku možete kupiti pogodnu biljku i orezivanjem je preoblikovati i nastaviti uzgajati kao bonsai. Idealno za početnike.

Vađenje iz prirode je tehnika koja se ne preporuča početnicima. U prirodi treba pronaci pogodan primjerak (najbolje već zakržljali primjerak usljed teških životnih uvjeta) i pažljivo ga izvaditi.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 30.9.2007. ned. 22:46    Naslov: Citiraj i odgovori

bonsai je sakacenje jadnih drveca ...ne volim bonsai jer kad vidim tako malo drvce vidim patnju...
kako kaze clanak u prirodi se mogu naci samo gdje su teski zivotni uvjeti...morbidno morbidno morbidno ici namjerno stvarati tekse uvjete za zivot... ma ljudi svasta rade kao i kicenje bora za novu godinu...( mislim da one odjecene mlade borove) takvo ponasanje jednostavno mrzim...ah sve zbog nekog falseg uzitka oku??!! meni je ovo isto kao i onaj bros od mrtvog misa Mad

p.s umjetnicka sklonost = sadisticko izivljavanje
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 10.10.2007. sri. 01:24    Naslov: Re: Bonsai Citiraj i odgovori

volim drveće... slatko mi je... ali ako ga boli, ja bih ga pustila da trči slobodno po prirodi Wink
[Vrh]
Miss Dalloway

PostPostano: 15.2.2008. pet. 23:33    Naslov: Citiraj i odgovori

hoces rec da bonsai ima centralni zivcani sustev pa osjeca bol kad mu rezes grane. ja kicenje drvca ne volim zbog tog i hrpu drugih razloga, no stvarno nije bitno. luna, znas li gdje se bonsai moze nabaviti? moj tata oduvijek zeli jednog Smile
[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.2.2008. ned. 21:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Miss Dalloway je napisao/la:
luna, znas li gdje se bonsai moze nabaviti? moj tata oduvijek zeli jednog Smile

Ne znam. Jel zna netko drugi? Mislim da bi ga trebali imati tamo gdje se prodaju i ostale biljke za sadnju huh
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 17.2.2008. ned. 21:20    Naslov: Citiraj i odgovori

ja sam jednom vidila u peveca mali bonsai ali to je bilo jako jako davno... (ili su to bile sadnice ) Zubi
[Vrh]
Miss Dalloway

PostPostano: 17.2.2008. ned. 22:24    Naslov: Citiraj i odgovori

hm...a netko zna cijene (okvirno?)
[Vrh]
Ušarkica

PostPostano: 19.2.2010. pet. 02:38    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
bonsai je sakacenje jadnih drveca ...ne volim bonsai jer kad vidim tako malo drvce vidim patnju...
kako kaze clanak u prirodi se mogu naci samo gdje su teski zivotni uvjeti...morbidno morbidno morbidno ici namjerno stvarati tekse uvjete za zivot... ma ljudi svasta rade kao i kicenje bora za novu godinu...( mislim da one odjecene mlade borove) takvo ponasanje jednostavno mrzim...ah sve zbog nekog falseg uzitka oku??!! meni je ovo isto kao i onaj bros od mrtvog misa Mad

p.s umjetnicka sklonost = sadisticko izivljavanje

i ja sam to isto mislila pije, al su mi ta drvca jako lijepa pa sam se isla malo vise informirati o bonsaiu i naletila na forum gdje sam nasla slijedece:
Godine misterija i monopola Japana i Kine nad uzgojem bonsaija uzrokovale su mnoge zablude i mitove. Jedan od najuobičajenih mitova je da je uzgajanje bonsaija okrutno prema drvima, da proces 'smanjivanja' drva nanosi veliku bol biljkama. Takva zabluda širokih razmjera vrlo vjerojatno je povezana sa sjećanjima na drevni kineski običaj podvezivanja stopala kod djevojčica kojim bi se spriječio njihov rast. Takav običaj koji je dugo vremena bio prisutan u Kini svakako je bio vrlo okrutan i bolan te je zabranjen. No, ljudi na zapadu još uvijek povezuju tu činjenicu s tehnikom 'smanjivanja' koja se koristi u uzgoju bonsaija. I jedan i drugi proces ograničavaju rast te se na neki način provlači misao da je napraviti drvo patuljastim, orezivanjem grana i korijena, podjednako okrutno. Naravno, svatko ko se bavi uzgojem biljaka znat će da je proces orezivanja grana i korijena jedan od esencijalnih u vrtlarstvu. Ruže, živica, pa i voćke moraju se orezivati. Isto je i s bonsaijem. Orezivanje korijena je uobičajena praksa kod svih uzgajivača biljaka i u rasadnicima širom svijeta. Većina uzgajivača biljaka zna da orezivanjem korijena potičemo rast vlaknastog korijenja koje je neophodno za rast i razvoj zdrave biljke. To je uobičajeni postupak kod uzgoja i za napredak mladih stabala i grmova u posudama. I... nitko neće raspravljati da je uobičajena praksa orezivanje korijena i grana u rasadnicima i vrtovima okrutna prema grmlju i drveću. Činjenica da biljke u bonsai uzgoju dožive puno veću starost nego istovjetne vrste koje rastu u prirodi, govori u prilog boljeg postupanja i brige u takvom načinu uzgoja biljaka. Optužbe da je bonsai uzgoj okrutan prema biljkama zapravo nema uporišta.
skace od srece
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.