Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Teglica za cvijece

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Crash

PostPostano: 16.11.2009. pon. 15:41    Naslov: Teglica za cvijece Citiraj i odgovori

Lijep pozdrav!

Svatko tko ima u stanu biljke, zna kako je ugodno biti u njihovoj blizini. Ja ih osobno obozavam i zelim ih imati sto vise. Naravno, zbog predivnog, smirenog tempa modernog zivota, cesto mi se dogodi da se s njima zaboravim bavit. Sad Zato sam se trudio osmisliti neki nacin kojim bi omogucio da tlo ostaje dugo vlazno i biljka sretna, bez obzira na moj nemar. Smile
Ovo je slika zemlje nakon tjedan dana implementacije nove teglice koju sam osmislio:

Gljiva je dobrodosla nuspojava jer preradjuje organski materijal u anorganski, slično kao i zivotinje.

Nakon 2 mjeseca nezaljevanja, ovakvo je stanje zemlje:

Na jednoj slici je i mali crvic, sto je takodjer jako dobrodosla stvar...

E sad, kako napraviti takvu teglicu...
U postu o negativnom potencijalu tla sam vec naveo da je potrebno da je za vrijeme dana tlo hladnije od listova. Znaci prvi uvijet nam je poznat. Svako zagrijavanje zemlje u teglici je štetno za rast biljke, a uz to i uzrokuje sušenje zemlje jer voda uvijek ide prema hladnom (kondenzacija). Zatim tu biljku morate zalijevati i time ispirete sve zivo i nezivo van... Taj problem sam rijesio sa duplom teglicom i vodom između. Naime, voda ima svojstvo zadrzavanja temperature. Preko noci se ohladi i preko dana ostaje dugo hladna sve dok se ne zagrije (voda ne smije biti na direktnom suncevom svjetlu). Po noći je opet toplija od prostorije (ako se ne grije za vrijeme spavanja) i prvi uvjeti za dobar rast su postignuti.

Druga stvar na koju moramo paziti jer da u zemlji imamo odredjene minerale koje su biljci potrebni u prirodnom obliku - kamen. Na dno teglice je potrebno staviti one glinene kuglice (recimo 2 sloja), kako bi se napravio porozni sloj, zatim na to na sredini jedan jajoliki kamen. To kamenje je jako dobro za biljke jer u sebi sadrzi minerale u tragovima koji ioniziraju vodu... Oblutke je oblikovala voda dok ih je nosila i "hranila" i oni su iznimno gusti (teški). Jajoliki oblik je isto dosta bitan - sto slicniji jajetu to bolje (špica prema gore).
Isto tako, stavio sam oblutke i na površinu zemlje, kako Sunčevo svjetlo ne bi direktno utjecalo na površinski sloj zemlje. A i crvići vole boraviti ispod tih kamenja po danu. Smile

Treca stvar koja je dosta bitna je cirkulacija vode izmedju te dvije teglice... Naime, kako bi se stvarao negativni potencijal u tlu gdje je biljka, voda koja ga okruzuje mora biti negativno ionizirana i cirkulirati na taj nacin da negativni potencijal ispusta u tlo. Da ne kompliciram, potrebno je na dno vanjske teglice staviti nesto bakreno (10 i 20 centi od eura su dobri. Lipe ne valjaju jer su paramagneticne, tj privlaci ih magnet, a to svojstvo usporava cirkulaciju fluida), a na vrh nešto od cinka ili srebra. Omjer treba biti 2/3 bakra i 1/3 cinka. Ja sam stavio 2 bakrena novcica razlicitih velicina i na vrh dva komada zice od cinka smotane u disk... Moguce su i druge konfiguracije, kao sto vidite na slikama. I druga stvar koja je potrebna je da se razmak izmedju dvije teglice sužava prema vrhu...

Teglice:

Novcici i zica od cinka (isprobavao sam drugacije konfiguracije)

Gotov proizvod:

Jedna stvar koju sam primjetio je ta da unutarnja teglica mora imati na dnu otvor, iako se ne zaljeva. Potrebno je izbusiti rupu na sredini (ili dvije na krajevima) i sa bakrenim cjevcicama (od bojlera) doci izvan vanjske teglice. Potrebno je pazljivo silikonskim kitom ili plastikom zatvoriti prostore izmedju cjevcica i teglice, kako voda ne bi ulazila u unutarnju teglicu ili curila van iz vanjske...

Vjerojatno postoje i druge stvari koje jos trebam skuzit, ali za sad sam jako zadovoljan. Na slici je rast nakon cca mjeseca dana nove teglice (9.mj). Primjetite razliku izmedju duljine grancica okrenutih svjetlu i druge strane.

Lijep pozdrav!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.