Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sobne biljke
Prethodna  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 19.10.2007. pet. 18:17    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Luna je napisao/la:
Hej, ima li netko od vas kakvu sobnu biljku?

Ja imam ali ne znam ime. Tamnozeleno lišće veličine dlana, sa špičastim vrhom, relat. žilavi. Budem pofotkala kad dođem doma.

Hej, nisi nam slikicu stavila još Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
filo

PostPostano: 20.10.2007. sub. 17:34    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
imam jednu biljku gore u sobi tak super e, bas mi je super..
listovi veliki i lijepi jesenih boja..
al ne znam kak se zove, bum poslikal kad se zmislim pa opičim na net..

a da, ja sam isto zaboravil
ta na koju sam mislil se zove Codiaeum variegatum (kodiejum, kroton)
i zakon mi je (sad je super al teško mi se priviknula kad sam je stavil u sobu, puno listova je otpalo,
ali već su iz tih mjesta ove godine niknuli klinci skace od srece )
http://img511.imageshack.us/img511/5066/af1mo6.jpg
http://img248.imageshack.us/img248/5376/ag4kk7.jpg

imam i ficus lyratu (fikus lirata ili pandurata) http://www.groen.net/uploadedImages/ficus_lyrata.jpg
al moja je jadna, visoka, jedva se drži, privezana je... bila je u maloj tegli, ja sam je preselil u ovu veću al kasno je sad...
http://img98.imageshack.us/img98/2109/ag2il4.jpg
(u podnožju vlada klorofitum (kordilina, chlorophytum comosum), + jedna umjetna pečurka od papira Smile

Spathiphyllum (Peace lily) mi je jako draga, kod kompa je, al ne cveta više... već nije godinu dana mislim... (dok cveta je ovakva http://www.flowers.org.uk/plants/images/spath_med.jpg )
http://img248.imageshack.us/img248/3967/ag3ro5.jpg

na nekim slikama se vidi i ova, imam ju svugdje jer volim ibljke koje se šire i penju, al ne znam joj ime...
inače okolna mjesta i ove stepenice ne izgledaju tak hladno, sve su pune zelenila ali bili su ličioci pa još nije sve na mjestu...
http://img139.imageshack.us/img139/7690/ag6xe5.jpg

još mi je zakon bila setkrezija (setcreasia purpurea),
onda aspidistra (aspidistra elatior) je jednostavna, i raste u čist maloj teglici, dok mi adiantum(gospin vlasak) nije trajal ni tjedan dana... placko

ima toga još al valjda je dosta za početak... Maca na mjesecu
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 22.10.2007. pon. 08:12    Naslov: Citiraj i odgovori

hihihi...
moj ujak je jedan momak kojemu sve živo raste...
možda da suhu slamu zapikne u tlo, naraslo bi to što već raste
jesi li i prije imao toliko ili je to sve novo?
[Vrh]
Luna

PostPostano: 12.11.2007. pon. 14:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Citat:
Zelenilo od kojeg se lakše diše

Besprijekorno čisti domovi i zadimljeni uredi obiluju štetnim tvarima koje nas guše dok rješenje čeka u lončanici. Sobne biljke egzotičnih naziva nude list spasa u zagušljivoj svakodnevici.

Formaldehid, benzen i trikloroetilen neizbježni su sastojci sredstava za gradnju i čišćenje, pa tako i neizostavni dio naših domova i uredskih prostora u kojima polako, ali sigurno zloguko zasićuju zrak.

Odavno se zna da kućno bilje ne služi samo kao ukras nego i kao dobar filter CO2, ovlaživač zraka i tvornica kisika, no manje je poznato da nam neke biljke u tom pogledu pridonose više, a neke manje.

Prema studiji koju je nakon godina istraživanja proizvodnje kisika u zatvorenim prostorima objavila NASA, slijedi podsjetnik o nekoliko biljaka koje je dobro imati u blizini. Uz malo truda, one će vam se višestruko odužiti.

Chlorophytum comosum ili klorofitum, Epipremnum aureus ili sicindapsus, Syngonium podophyllum ili guščja noga (singonij) bile su 'pokusne' biljke koje su u svojim komorama bile izlagane različitim koncentracijama štetnih tvari kroz zadani period.

Kod isparavanja formaldehida koji nam dolazi s plinskim pećnicama, dimom, dezinficijensima i bojama najviše se iskazao klorofit koji je smanjio razinu s 14 ppm (parts per million) na 2 u samo šest sati, te ispod razine 'detekcije' od 2 ppm u ukupno 24 sata. Iznenađeni ovom sposobnošću popularne sobne biljke razine su povećane na 37 ppm i postignut je isti rezultat u narednih 6 do 24 sata.

Ilustracije radi, maksimalna prihvatljiva izloženost formaldehidu iznosi 0,125 mg po kubičnom metru, odnosno prema nekim pravilnicima do 0,75 ppm u 8-satnom radnom vremenu. Ljudi mogu tolerirati do 5 ppm u razdoblju od pola sata, nakon čega nastupaju smetnje s disanjem. Prema preporukama studije, prostori do 2000 kvadrata trebali bi biti opskrbljeni s 15 različitih biljaka koje će održavati optimalne koncentracije plinova u zraku.

Zdrave biljke
Spathiphyllum - mirni ljiljan
Howea forsteriana - stražarksa palma
Dracaena deremensis - drvo života
Chlorophytum comosum - čuperasti klorofit
Nephrolepis - kovrčava paprat
Chrysanthemum
Gerbera
Aglaonema
Phoenix roebelenii
Ficus robusta/benjamina - fikus / benjamin
Chrysalidocarpus lutescens - palma
Chamaedorea - palma
Rhapis excelsa - palma
Schefflera - šeflera
Scindapsus - sobna puzavica
(www.Plants-For-People.org)

Stoga, kako biste zaštitili svoj zrak i pluća, okružite se zelenilom jer osim što čisti za vas, pogled na zeleno godi i očima.

Net.hr
08.11.2007.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
aspalatus

PostPostano: 13.11.2007. uto. 01:02    Naslov: Citiraj i odgovori

ja sam imala biljke prije..sad imam lunu a biljke i luna ne idu zajedno..odnosno isle su neko vrime sad je ostala samo luna i par presadenih mladica koje pokusavam spasiti ....
[Vrh]
milevaindia

PostPostano: 2.10.2008. čet. 17:39    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.b92.net/zivot/novodoba.php?yyyy=2008&mm=10&dd=01&nav_id=321449
[Vrh]
Salem Melody
Gost

PostPostano: 2.10.2008. čet. 20:04    Naslov: Citiraj i odgovori

aspalatus je napisao/la:
ja sam imala biljke prije..sad imam lunu a biljke i luna ne idu zajedno..odnosno isle su neko vrime sad je ostala samo luna i par presadenih mladica koje pokusavam spasiti ....

Imala sam prekrasnu biljku na prozoru, došao Toki i pojeo sve lišće...
smijeh2
[Vrh]
filo

PostPostano: 13.10.2008. pon. 10:00    Naslov: Re: Sobne biljke Citiraj i odgovori

Janis Joplin je napisao/la:
čula sam od nepouzdanog izvora da nije dobo spavati u sobi sa zelenom biljkom... idea

pa kao po danu daje kisik al se nocu njime hrani..
trazim neku biljku od oko metra visoku, listova velicine dlana, za mjesto oko 3m udaljeno od prozora, ne bas osjetljivu..
[Vrh]
Anyko

PostPostano: 8.7.2009. sri. 15:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Bas sam tražila koja je ovo biljčica, znači zove se Spatifiluma, moj brat ga je lani donio s posla da ga stara presadi u veću teglu, i naravno da si je i ona zadržala uzorak Very Happy

moram priznat iznenadio me kad je prije par tjedana izbio cvijetić. mislila sam da je to cvijet koji ne cvjeta, tj. samo ima listove..

p.s. fakat je ovo za tv točno.. mada nije znala moja stara ga je stavila pored tv-a i cvijet fakat poludio.. narastao i izbio mu cvijetić, a jedan koji nije ni blizu tv-a evo se mući.... sad ću ga ja stavit pored svog tv-a respekt
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Cvijeće Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.